Barzani’den yabancı askeri varlığına destek

img
Barzani’den yabancı askeri varlığına destek YDH

Irak Kürdistan Bölgesi Başkanı Neçirvan Barzani, Almanya’nın Irak’taki askeri varlığının süresini uzatma kararını desteklediğini açıkladı.
YDH- Erbil’den yayın yapan Rudaw’ın haberine göre Irak Kürdistan Bölgesi Başkanı Neçirvan Barzani, Twitter’daki kişisel hesabından yaptığı açıklamada Almanya hükümetinin Irak’taki askeri varlığının süresini uzatma kararından memnuniyet duyduğunu söyledi.

IŞİD’in hala uluslararası barışa yönelik bir tehdit olduğunu belirten Neçirvan Barzani, terörizmin kökünün kazınması için çaba gösterilmesi gerektiğini ifade etti.

Almanya hükümeti Irak’taki askerlerinin görev süresini 31 Aralık 2022 tarihine kadar uzattığını açıklamıştı.

Irak Parlamentosu, 200 yılının ocak ayında ülkedeki yabancı askerlerin Irak’tan çıkarılması yönünde karar almış ve hükümeti bu kararı uygulamakla görevlendirmişti.

Irak hükümeti ile Amerika’nın yaptığı stratejik diyalog görüşmelerinde Amerika liderliğindeki uluslararası koalisyonun Irak’taki savaş görevine son verilmiş; ancak yabancı askerlerin askeri danışmanlık ve eğitmenlik görevleriyle Irak’ta kalmaya devam edeceği açıklanmıştı.

Irak Kürdistan Bölgesi Başkanı Neçirvan Barzani, geçtiğimiz pazar günü Kürdistan Bölgesi’ni ziyaret eden Almanya Savunma Bakanı Christina Lambrecht ile görüşmüştü.