HABERLER    İRAN
ARAP DÜNYASI | SURİYE | FİLİSTİN | IRAK | İRAN | İSRAİL | LÜBNAN | ASYA | RUSYA | KÜRDİSTAN | ANALİZLER | KİMDİR? | RÖPORTAJ | GİZLİLİK POLİTİKASI |
19-01-2022 tarihinde, 12:12 saatinde eklendi
Mısır ve İran istihbaratı görüşmelere başladı
Mısır ve İran istihbaratı görüşmelere başladı
Mısır ve İran istihbarat servisi yetkililerinin aralarında Babu’l Mendeb boğazı da dahil olmak üzere birçok konuda görüşmeler yaptığı öne sürüldü.

YDH- Katar’dan yayın yapan el-Arabi el-Cedid adlı internet sitesinin haberine göre Mısırlı kaynaklar, Mısır’la İran istihbarat yetkilileri arasında yeni yılın başlamasına birkaç gün kala görüşmeler yapıldı.

Görüşmenin geçtiğimiz yılın ortalarında planlandığını öne süren el-Arabi el-Cedid, yakın gelecekte iki taraf arasındaki ilişkilerle ilgili olarak adım atılmasının söz konusu olmadığını; ancak iki tarafın da birbirlerinin çıkarlarına arar vermeme konusunda mutabık olduklarını yazdı.

İsmi açıklanmayan bir kaynak, “Kahire ve Tahran, istihbarat servisleri aracılığıyla ilişki başlatarak yeniden diplomatik ilişkiler kurmaya mı çalışıyor?” şeklindeki bir soruya cevaben “İran’la ilişkiler sadece güvenlik düzeyi ile sınırlı kalacak; çünkü bu mesele doğrudan Mısır İstihbarat Servisi Başkanı General Abbas Kamil’in gözetimi altında bulunuyor” dedi.

İran, Şah döneminde; Mısır ise Cemal Abdunnasır’dan sonra ırkçı İsrail rejimi ile müttefik olduğu için Kahire ile Tahran arasında 1979’daki İran İslam devriminden önce de devrimden sonra da dostane ilişkiler kurulamadı.

İran, 1979’daki İslam Devriminden sonra ırkçı İsrail rejimiyle ilişkilerini kesip Tahran’daki İsrail büyükelçiliğini Filistin Kurtuluş Örgütü’ne verirken, Cemal Abdunnasır’ın ölümünden sonra cumhurbaşkanı olan Enver Sedat, Camp David anlaşmasını imzalayarak İsrail rejimiyle diplomatik ilişki başlatmıştı.

İran’ın Tahran’daki Mısır büyükelçiliğinin bulunduğu caddeye Enver Sedat’ı öldüren Halid el-İslambuli’nin ismini vermesi, Mısır’ın İran’la diplomatik ilişkilerini kesmesine neden olmuştu.

El- Arabi el-Cedid’in haberine göre, Mısır basınına İran’a hakaret içeren yayın yapmamaları konusunda talimat verildiğini belirten kaynak, Mısır ve İran istihbarat yetkililerinin toplantısında Yemen’in Bab el-Mendeb boğazının da gündeme geldiğini söyledi.

Haberde Mısır’ın Süveyş Kanalı’ndaki deniz ticaretine olan etkisinden dolayı Yemen savaşının Bab el-Mendeb’e yayılmasını istemediğine dikkat çekildi.

Dünya deniz ticaretinin büyük bir bölümünün gerçekleştiği Bab el-Mendeb boğazına hakim konumdaki Hudeyde ili, İran tarafından desteklenen Sanaa hükümetinin kontrolünde bulunuyor.      

Mısır ve İran istihbarat yetkililerinin ayrıca Gazze’deki durum ile İran’ın Hamas ve İslami Cihat gibi direniş gruplarına verdiği desteğin ele alındığını belirten kaynak, Irak’ta yatırım yapan Mısır şirketlerine kolaylık sağlanması ve güvenliklerinin sağlanması konularının da görüşüldüğünü söyledi.

İran istihbarat yetkililerninin bölgesel düzeyde İran karşıtı girişimlere katılmayan Mısır’ı övdüklerini belirten Mısırlı kaynak, “Kahire, daha önce İsrail’e İran’a karşı şiddet içeren adımlar atmamasını tavsiye etti; çünkü böylesi bir şey bölgede hiç kimsenin tahammül edemeyeceği sonuçlar doğurabilir” dedi.  

  

Paylaşım
Facebook da Paylaş
Yorum Yaz Yorum
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış
Diğer İlgili Başlıklar
Tahran ve Şam’dan ırkçı İsrail rejimine özel mesaj 13-05-2022 tarihinde eklendi
Ayetullah Hamenei: Suriye uluslararası savaştan zaferle çıktı 08-05-2022 tarihinde eklendi
İran’dan, Bağdat aracılığıyla Erbil’e uyarı 14-04-2022 tarihinde eklendi
İran’ın 7 milyar doları serbest bırakılıyor 11-04-2022 tarihinde eklendi
General Süleymani suikastından sonra saldırılar yüzde 400 arttı 01-04-2022 tarihinde eklendi
Amerika’dan Katar’daki İran füzelerine tepki 25-03-2022 tarihinde eklendi
Reisi: New York ve Viyana’dan umduğumuz bir şey yok 11-02-2022 tarihinde eklendi
Mısır ve İran istihbaratı görüşmelere başladı 19-01-2022 tarihinde eklendi
ABD basınından Biden’ın İran çaresizliğine tepki 29-11-2021 tarihinde eklendi
Suudilerin Yemen talebine İran'dan cevap 25-11-2021 tarihinde eklendi
Güncel
12:18 (01.03.2022)
El Meyadin: Ukraynalı bir yetkili, Belarus güçlerinin sınır kenti Çernigiv'e girdiğini bildirdi.
14:26 (24.02.2022)
El Cezire: Ukrayna'ya ait bir askeri uçak düştü, 5 kişi öldü.
14:22 (24.02.2022)
El Arabiya: Rusya hava araçları Kiev'e 20 kilometre mesafedeki Hostomel kentine saldırıyor.
14:11 (24.02.2022)
El Cezire: Ukrayna cumhurbaşkanının danışmanı, Kiev yakınındaki askeri havaalanı çevresinde şiddetli çatışmalar yaşandığını bildirdi.
14:01 (24.02.2022)
Unews: Rusya savaş uçakları, Ukrayna'nın başkenti Kiev'in üstünde uçuyor.
13:05 (01.02.2022)
Irak'ın Nasıriye kentinde Amerikan askeri lojistik konvoyuna saldırı.
23:07 (14.09.2021)
Amerikan F15E savaş uçakları Irak Suriye sınır şeridine saldırdı. Saldırıda Halk Seferberlik Güçlerine ait iki araç vuruldu; ama can kaybı yaşanmadı.
14:09 (04.09.2021)
Pakistan İstihbarat Servisi Başkanı general Faiz Hamid, Taliban'ın davetiyle Kabil'e gitti.
Haftanın Yorumu
Alptekin DURSUNOĞLU
Erbil’den mesaj: “Şehit Süleymani, General Süleymani’den” daha tehlikeli
Siyasi Analizler
En Çok
Okunan Yorumlanan Paylaşılan
Hava Durumu
İstanbul Ankara İzmir
ISTANBUL ANKARA IZMIR
Yakın Doğu Haber ® 2006 - 2012
Sitede bulunun içerikler ve analizler kaynak gösterilerek alıntılanabilir  RSS Tasarım & Yazılım : Network Yazılım