HABERLER    ARAP DÜNYASI
ARAP DÜNYASI | SURİYE | FİLİSTİN | IRAK | İRAN | İSRAİL | LÜBNAN | ASYA | RUSYA | KÜRDİSTAN | ANALİZLER | KİMDİR? | RÖPORTAJ | GİZLİLİK POLİTİKASI |
20-01-2022 tarihinde, 14:27 saatinde eklendi
İngiliz basını: Emirliklerin itibarı ağır darbe aldı
İngiliz basını: Emirliklerin itibarı ağır darbe aldı
Yemen savaşında Suudi koalisyonunun en büyük silah tedarikçilerinden olan İngiltere, Sanaa hükümetine bağlı Yemen ordusunun Abu Dabi’ye yaptığı operasyonun şaşkınlığını yaşıyor.

YDH- İngiltere’de yayımlanan Daily Mail gazetesi, Sanaa hükümetine bağlı Yemen ordusunun Birleşik Arap Emirlikleri’nin başkenti Abu Dabi’ye yaptığı hava operasyonunun Emirliklerin itibarına ağır bir darbe vurduğunu yazdı.

Yemenlilerin Abu Dabi’ye yaptığı insansız uçak saldırısı ile Birleşik Arap Emirlikleri’nin “güvenlik köy” imajının ağır bir yara aldığını belirten gazete, böylece Yemen savaşında tehlikeli bir aşamanın da başlamış olduğuna dikkat çekti.

Birleşik Arap Emirlikleri’nin yedi yıllık Yemen savaşında kendini Yemenlilerin saldırılarından bir şekilde uzak tuttuğunu hatırlatan gazete, Sanaa hükümetine bağlı Yemen ordusunun son saldırısının ise Birleşik Arap Emirliklerinin altyapısının ciddi bir tehdit altında olduğunu gösterdiğini ifade etti.

Birleşik Arap Emirlikleri polisinin Yemenlilerin saldırısında 3 kişinin öldüğünü ve 6 kişinin de yaralandığını açıkladığına dikkat çekilen haberde “Bu tür saldırılar Suudi Arabistan’da defalarca gerçekleşti. Suudi Arabistan, 2015’ten beri Husilere yönelik savaşa liderlik ediyor. Ancak önceki pazartesi günkü saldırı petrol, ticaret ve taşımacılık sayesinde servet sahibi olan ve kendini huzur ve güvenlik kalesi olarak gören bir ülkeye yapıldı” denildi.

Haberde şu ifadelere yer verildi: “Çatışmalar, Yemen’i birkaç parçaya bölerken bu ihtiraslı Körfez ülkesi gelişmekteydi. 828 metre yüksekliğe sahip dünyanın en yüksek binası olan Halife Kulesi ve dünyada bir Arap’ın ilk defa uzaya yolculuk yapması gibi hayret verici projeler Birleşik Arap Emirlikleri’nde gerçekleşti. Körfez Araştırmaları Enstitüsü Müdürü Dania Zafir, bu saldırıların nitelik ve nicelik bakımından artması halinde Ortadoğu’da güvenli bir köy gibi yükselen Birleşik Arap Emirlikleri’nin itibarına ağır bir darbe vurulmuş olacağına inanıyor.”

Abu Dabi’nin Yemen’in başkenti Sanaa’ya 1500 kilometre uzaklıkta olduğuna dikkat çekilen haberde Birleşik Arap Emirlikleri’nin 2019’da güçlerini Yemen’den çektiğini açıkladığı hatırlatıldı.

Ancak Birleşik Arap Emirlikleri’nin bu açıklaması, onların Yemen savaşından çekilmesi anlamına gelmedi, Emirlikler “Amalika Güçleri” kendisine bağlı milis grupları destekledi ve ırkçı İsrail rejimi istihbarat unsurlarını Yemen’e soktu. Son olarak Emirlikler tarafından desteklenen “Amalika güçleri” Yemen’in güneyindeki Şebva’da Sanaa hükümetine bağlı Yemen ordusunun kontrolündeki bazı yerleri ele geçirdi.

Daily Mail haberinde Körfez araştırmaları Enstitüsü Müdürü Dania Zafir’in şu sözlerini nakletti: “Hiç kuşkusuz Husiler, Birleşik Arap Emirlikleri’nin itibarının farkında ve çok pahalı olmayan bir saldırı ile Emirliklere karşı büyük sonuçlar elde etmeyi ve son dönemdeki Şebva yenilgisinin intikamını almayı umuyorlar.”

IHS Markit araştırma şirketinin Ortadoğu Bölümü Yöneticisi Jack Kennedy de Sanaa hükümetine bağlı Yemen ordusunun, savaşta yeni bir denklem yaratmak için insansız hava araçları ve füzelerle yapacağı sınır ötesi operasyonları arttıracağını düşündüğünü söyledi.

Paylaşım
Facebook da Paylaş
Yorum Yaz Yorum
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış
Diğer İlgili Başlıklar
Ensarullah: Ulusal diyaloga hazırız 10-05-2022 tarihinde eklendi
Sanaa: Suudiler Yemen’i siyonistlere teslim etmeye çalışıyor 27-04-2022 tarihinde eklendi
Yemenliler, Emirliklere ait geminin personelini serbest bıraktı 26-04-2022 tarihinde eklendi
Sanaa: Suudilerin barış niyeti yok 25-04-2022 tarihinde eklendi
El Kaide, Suudilerin kurduğu Yemen konseyine bağlılığını bildirdi 22-04-2022 tarihinde eklendi
Sanaa hükümetinin ilk siyasi zaferi 21-04-2022 tarihinde eklendi
İngiltere Mansur Hadi’nin serbest bırakılması için devrede 21-04-2022 tarihinde eklendi
Amerika, Yemen dosyasını resmi olarak devraldı 18-04-2022 tarihinde eklendi
Sanaa: Suudiler ve Emirlikler Yemen batağından çıkmaya çalışıyor 13-04-2022 tarihinde eklendi
Mansur Hadi, üslubunu değiştirdi; Sanaa -Kahire uçak seferleri başlıyor 05-04-2022 tarihinde eklendi
Güncel
12:18 (01.03.2022)
El Meyadin: Ukraynalı bir yetkili, Belarus güçlerinin sınır kenti Çernigiv'e girdiğini bildirdi.
14:26 (24.02.2022)
El Cezire: Ukrayna'ya ait bir askeri uçak düştü, 5 kişi öldü.
14:22 (24.02.2022)
El Arabiya: Rusya hava araçları Kiev'e 20 kilometre mesafedeki Hostomel kentine saldırıyor.
14:11 (24.02.2022)
El Cezire: Ukrayna cumhurbaşkanının danışmanı, Kiev yakınındaki askeri havaalanı çevresinde şiddetli çatışmalar yaşandığını bildirdi.
14:01 (24.02.2022)
Unews: Rusya savaş uçakları, Ukrayna'nın başkenti Kiev'in üstünde uçuyor.
13:05 (01.02.2022)
Irak'ın Nasıriye kentinde Amerikan askeri lojistik konvoyuna saldırı.
23:07 (14.09.2021)
Amerikan F15E savaş uçakları Irak Suriye sınır şeridine saldırdı. Saldırıda Halk Seferberlik Güçlerine ait iki araç vuruldu; ama can kaybı yaşanmadı.
14:09 (04.09.2021)
Pakistan İstihbarat Servisi Başkanı general Faiz Hamid, Taliban'ın davetiyle Kabil'e gitti.
Haftanın Yorumu
Alptekin DURSUNOĞLU
Erbil’den mesaj: “Şehit Süleymani, General Süleymani’den” daha tehlikeli
Siyasi Analizler
En Çok
Okunan Yorumlanan Paylaşılan
Hava Durumu
İstanbul Ankara İzmir
ISTANBUL ANKARA IZMIR
Yakın Doğu Haber ® 2006 - 2012
Sitede bulunun içerikler ve analizler kaynak gösterilerek alıntılanabilir  RSS Tasarım & Yazılım : Network Yazılım