HABERLER    ARAP DÜNYASI
ARAP DÜNYASI | SURİYE | FİLİSTİN | IRAK | İRAN | İSRAİL | LÜBNAN | ASYA | RUSYA | KÜRDİSTAN | ANALİZLER | KİMDİR? | RÖPORTAJ | GİZLİLİK POLİTİKASI |
21-01-2022 tarihinde, 13:39 saatinde eklendi
Emirliklerin korkusu gerçek oldu
Emirliklerin korkusu gerçek oldu
İngiliz Financial Times gazetesi, Yemen ordusunun Abu Dabi’ye yaptığı operasyonun Birleşik Arap Emirlikleri’nin korkularını gerçeğe dönüştürdüğünü yazdı.

YDH- İngiliz Financial Times gazetesi Sanaa hükümetine bağlı Yemen ordusunun Birleşik Arap Emirlikleri’nin başkenti Abu Dabi’ye yaptığı operasyona ilişkin bir makale yayımladı.

Makalede, “Yemen Kasırgası” adlı operasyonun ardından Abu Dabi havaalanı yakınındaki sanayi bölgesinde dumanlar tütmeye başladığında Birleşik Arap Emirlikleri’nin en büyük korkusunun gerçek olduğunu anladığı belirtildi.

Sanaa hükümetine bağlı Yemen ordusunun geçtiğimiz pazartesi günü yaptığı “Yemen Kasırgası” adlı operasyonun bölgenin güvenli ülkesi olarak nitelenen Birleşik Arap Emirlikleri’nin zayıf noktasını ortaya koyduğu belirtilerek “Halbuki Birleşik Arap Emirlikleri milyarlarca dolar değerinde hava savunma sistemlerine sahip” denildi.

Financial Times gazetesi, Birleşik Arap Emirlikleri’nin Washington Büyükelçisi Yusuf el-Uteybe’nin açıklamalarının Yemenlilerin Abu Dabi’ye yaptığı saldırının büyüklüğünün açıklanandan çok daha fazla olduğunu gösterdiğini belirtti.

Birleşik Arap Emirlikleri’nin Washington Büyükelçisi Yusuf el-Uteybe, Yemenlilerin Abu Dabi saldırısında seyir füzelerinin ve balistik füzelerin yanı sıra insansız hava araçları da kullandığını söylemişti.

Emirliklerin sahip olduğu hava savunma sistemlerinin füzelerin bir kısmını düşürdüğünü belirten Uteybe, bazı füzelerin ve insansız hava araçlarının ise düşürülemediğini söyledi.

Financial Times gazetesi, Yusuf el-Uteybe’nin bu açıklamalarının Yemenlilerin saldırısının açıklanandan çok daha büyük ve cesur bir saldırı olduğunu gösterdiğini ifade etti.

Öte yandan ırkçı İsrail rejimi medyası da Yemenlilerin Birleşik Arap Emirlikleri’ne yaptığı saldırıya geniş yer verdiği bildirildi.

Eilat limanı da artık güvende değil

Haaretz gazetesinde Yossi Melman imzasıyla yayımlanan yazıda Yemen’deki Ensarullah Hareketi’nin daha önce ırkçı İsrail rejimini füze ve insansız hava araçlarıyla tehdit ettiğini belirterek, rejim liderlerinin Abu Dabi saldırısından sonra bu tehditleri artık daha ciddi bri şekilde değerlendirmeye aldığını ifade etti.

Yossi Melman, yazısında “Abu Dabi saldırısı artık Eilat limanının da (ırkçı İsrail rejiminin işgali altındaki topraklarda) korunaklı olmadığını gösterdi” dedi.

Sanaa hükümetine bağlı Yemen ordusunun sözcüsü Yahya Seri, geçtiğimiz pazartesi Abu Dabi’ye düzenlenen “Yemen Kasırgası” operasyonunda el-Masfah petrol rafinerisi ile Abu Dabi havaalanının kanatlı Kudüs-2 füzeleriyle vurulduğunu açıklamıştı.

Yahya Seri ayrıca Birleşik Arap Emirlikleri’ne ait bazı hassas tesislerin de Sammad-3 insansız uçaklarıyla vurulduğunu ifade etti.

Yemenlilerin ekonomi tesislerine yönelik bu saldırısının ardından Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri savaş uçakları başkent Sanaa’daki sivil yerleşim merkezlerini ve Hudeyde limanını yoğun şekilde bombaladı.

Paylaşım
Facebook da Paylaş
Yorum Yaz Yorum
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış
Diğer İlgili Başlıklar
Ensarullah: Ulusal diyaloga hazırız 10-05-2022 tarihinde eklendi
Sanaa: Suudiler Yemen’i siyonistlere teslim etmeye çalışıyor 27-04-2022 tarihinde eklendi
Yemenliler, Emirliklere ait geminin personelini serbest bıraktı 26-04-2022 tarihinde eklendi
Sanaa: Suudilerin barış niyeti yok 25-04-2022 tarihinde eklendi
El Kaide, Suudilerin kurduğu Yemen konseyine bağlılığını bildirdi 22-04-2022 tarihinde eklendi
Sanaa hükümetinin ilk siyasi zaferi 21-04-2022 tarihinde eklendi
İngiltere Mansur Hadi’nin serbest bırakılması için devrede 21-04-2022 tarihinde eklendi
Amerika, Yemen dosyasını resmi olarak devraldı 18-04-2022 tarihinde eklendi
Sanaa: Suudiler ve Emirlikler Yemen batağından çıkmaya çalışıyor 13-04-2022 tarihinde eklendi
Mansur Hadi, üslubunu değiştirdi; Sanaa -Kahire uçak seferleri başlıyor 05-04-2022 tarihinde eklendi
Güncel
12:18 (01.03.2022)
El Meyadin: Ukraynalı bir yetkili, Belarus güçlerinin sınır kenti Çernigiv'e girdiğini bildirdi.
14:26 (24.02.2022)
El Cezire: Ukrayna'ya ait bir askeri uçak düştü, 5 kişi öldü.
14:22 (24.02.2022)
El Arabiya: Rusya hava araçları Kiev'e 20 kilometre mesafedeki Hostomel kentine saldırıyor.
14:11 (24.02.2022)
El Cezire: Ukrayna cumhurbaşkanının danışmanı, Kiev yakınındaki askeri havaalanı çevresinde şiddetli çatışmalar yaşandığını bildirdi.
14:01 (24.02.2022)
Unews: Rusya savaş uçakları, Ukrayna'nın başkenti Kiev'in üstünde uçuyor.
13:05 (01.02.2022)
Irak'ın Nasıriye kentinde Amerikan askeri lojistik konvoyuna saldırı.
23:07 (14.09.2021)
Amerikan F15E savaş uçakları Irak Suriye sınır şeridine saldırdı. Saldırıda Halk Seferberlik Güçlerine ait iki araç vuruldu; ama can kaybı yaşanmadı.
14:09 (04.09.2021)
Pakistan İstihbarat Servisi Başkanı general Faiz Hamid, Taliban'ın davetiyle Kabil'e gitti.
Haftanın Yorumu
Alptekin DURSUNOĞLU
Erbil’den mesaj: “Şehit Süleymani, General Süleymani’den” daha tehlikeli
Siyasi Analizler
En Çok
Okunan Yorumlanan Paylaşılan
Hava Durumu
İstanbul Ankara İzmir
ISTANBUL ANKARA IZMIR
Yakın Doğu Haber ® 2006 - 2012
Sitede bulunun içerikler ve analizler kaynak gösterilerek alıntılanabilir  RSS Tasarım & Yazılım : Network Yazılım