HABERLER    İSRAİL
ARAP DÜNYASI | SURİYE | FİLİSTİN | IRAK | İRAN | İSRAİL | LÜBNAN | ASYA | RUSYA | KÜRDİSTAN | ANALİZLER | KİMDİR? | RÖPORTAJ | GİZLİLİK POLİTİKASI |
15-02-2022 tarihinde, 14:39 saatinde eklendi
İsrail: Suudileri ve Emirlikleri Yemen’e karşı korumaya hazırız
İsrail: Suudileri ve Emirlikleri Yemen’e karşı korumaya hazırız
Irkçı İsrail rejiminin istihbarat bakanı Elazer Stern, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri’ni Sanaa hükümetine bağlı Yemen ordusunun saldırılarından korumaya hazır olduklarını açıkladı.

YDH- Suudi haber sitelerinden İlaf’a demeç veren ırkçı İsrail rejiminin İstihbarat Bakanı Elazer Stern, Yemen’in saldırılarına karşı Birleşik Arap Emirlikleri’ni desteklediklerini ve Suudi Arabistan’ın da talep etmesi durumunda Suudilere yardım etmeye de hazır olduklarını söyledi.

Irkçı İsrail rejimi İstihbarat Bakanı Elazer Stern, Suudi Arabistan’le ve Körfez’deki diğer ülkelerle gizli ilişkilerinin bulunduğunu belirterek şunları söyledi:

“Birleşik Arap Emirlikleri bizim dostumuz ve müttefikimizdir. Biz, barış isteyenlere karşı yapılan saldırıları anlıyoruz. Biz yıllar boyunca bunun sıkıntısını çektik ve Birleşik Arap Emirlikleri de şu an bu sıkıntıyı çekiyor, Suudi Arabistan da aynı şekilde… Biz Birleşik Arap Emirlikleri’ne kesinlikle yardım edeceğiz. Onlarla barış anlaşmamız var. Elimizden ne yardım gelirse onlardan esirgemeyeceğiz. Barış tüm alanlarda işbirliği demektir” dedi.

Irkçı İsrail rejiminin Birleşik Arap Emirlikleri’ne Yemenlilerin saldırıları karşısında istihbarat ve teknoloji desteği vereceğini belirten Elazer Stern, Suudi Arabistan, Kuveyt ve diğer Arap ülkeleriyle ilişkiler konusunda da şöyle dedi:

“Bize göre bu mümkün, bizler barış konusunda bölgeye sunabileceğimiz çok şeye sahibiz ve bunu gerçekleştirmek için çalışmalıyız. Ben Suudi Arabistan’la ilişkilerin neden gelişmediğine hayret ediyorum.”

Netanyahu’nun Suudilerle ilişkiler konusunda söyledikleri doğru

Irkçı İsrail rejiminin istihbarat bakanı Elazer Stern Suudilerle ilişkiler konusunda sözlerine şöyle devam etti:

“Ben Amerika’da öğrenim gördüm. Orada Körfez ülkelerinden arkadaşlarım vardı. Onları evimizde misafir ettik. Kuveytliler vardı, onlarla çok iyi dosttuk; ama şimdi yoklar. Biz bütün bölge ülkeleriyle dostluk istiyoruz. Biz Suudi Arabistan’la da iyi ilişkiler kurmak için çaba gösteriyoruz. Önceki Başbakan Netanyahu’nun bu ilişkilerle ilgil söyledikleri doğrudur.”

Suudi Arabistan’la ırkçı İsrail rejimi arasında Birleşik Arap Emirlikleri gibi resmi ilişkiler bulunmuyor; ancak iki taraf arasında kapsamlı ve gizli ilişkiler zaman zaman basına yansıyor.

Irkçı İsrail rejiminin eski başbakanı Benyamin Netanyahu’nun 2020 yılının Kasım ayında Suudi Arabistan’a giderek Suudi Veliahdı Muhammed bin Salman’la görüşmesi basından gizlenememişti.

Benyamin Netanyahu, 202 yılının Kasım ayında gizlice Suudi Arabistan'a giderek Veliaht Prens Muhammed bin Selman ve ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ile görüşmüştü.

Uçakların izlediği rotadan dolayı ortaya çıkan bu ziyaretle ilgili olarak İsrail Ordusu radyosu, hükümet kaynaklarına dayandırdığı haberinde Kızıldeniz kıyısındaki Neom kentinde yapılan üçlü görüşmeye İsrail Dış İstihbarat Servisi Mossad'ın başkanı Yossi Cohen'in de katıldığını belirtmişti.

Netanyahu: Sünni Arap devletleri Filistin konusunda Avrupa’dan daha gerçekçi

Irkçı İsrail rejiminin eski başbakanı Netanyahu, 2016 yılında Davos’ta düzenlenen Dünya Ekonomi Forumu’nda yaptığı konuşmada Avrupa ülkelerinin Filistin meselesi konusunda Araplardan örnek alması gerektiğini söylemişti.

Benyamin Netanyahu, “Sünni Arap devletleri İsrail-Filistin ihtilafı konusunda AB’den daha gerçekçi. Açıkça görülüyor ki Sünni Arap devletleri ve İsrail karşıt taraflarda değiller. Arap dünyasındaki birçok ülke, artık İsrail-Filistin çatışmasına Avrupa Birliği ülkelerinin çoğundan daha gerçekçi bir ışık altında bakıyor. Suudi Arabistan, İsrail’in bir düşman değil müttefik olduğunu görmektedir; çünkü ikisini de tehdit eden iki temel tehdit vardır, İran ve IŞİD’’ demişti.

Paylaşım
Facebook da Paylaş
Yorum Yaz Yorum
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış
Diğer İlgili Başlıklar
İsrail: AB, İran’ın nükleer anlaşmaya dönmek istemediğini anladı 28-07-2022 tarihinde eklendi
Türkiye İsrail ilişkilerinde 71 yıl sonra bir ilk 07-07-2022 tarihinde eklendi
Suudilerden ABD ve İsrail’le üçlü görüşme çabası 07-07-2022 tarihinde eklendi
Irkçı rejimden Macron’a Hizbullah mesajı 05-07-2022 tarihinde eklendi
Arap ülkelerine İsrail radarı 29-06-2022 tarihinde eklendi
Arapların İran’a karşı İsrail’le ortak savunma kurma ihtimali 22-06-2022 tarihinde eklendi
Reuters’in Paris muhabiri Mossad ajanı çıktı 15-06-2022 tarihinde eklendi
İsrailli emekli generalden uyarı: Bu ordu savaş kazanamaz 13-06-2022 tarihinde eklendi
Tatbikat İsraillilerin umutsuzluğunu arttırdı 31-05-2022 tarihinde eklendi
İsrailli analistlerden ırkçı ‘bayrak yürüyüşü’ yorumu 30-05-2022 tarihinde eklendi
Güncel
12:18 (01.03.2022)
El Meyadin: Ukraynalı bir yetkili, Belarus güçlerinin sınır kenti Çernigiv'e girdiğini bildirdi.
14:26 (24.02.2022)
El Cezire: Ukrayna'ya ait bir askeri uçak düştü, 5 kişi öldü.
14:22 (24.02.2022)
El Arabiya: Rusya hava araçları Kiev'e 20 kilometre mesafedeki Hostomel kentine saldırıyor.
14:11 (24.02.2022)
El Cezire: Ukrayna cumhurbaşkanının danışmanı, Kiev yakınındaki askeri havaalanı çevresinde şiddetli çatışmalar yaşandığını bildirdi.
14:01 (24.02.2022)
Unews: Rusya savaş uçakları, Ukrayna'nın başkenti Kiev'in üstünde uçuyor.
13:05 (01.02.2022)
Irak'ın Nasıriye kentinde Amerikan askeri lojistik konvoyuna saldırı.
23:07 (14.09.2021)
Amerikan F15E savaş uçakları Irak Suriye sınır şeridine saldırdı. Saldırıda Halk Seferberlik Güçlerine ait iki araç vuruldu; ama can kaybı yaşanmadı.
14:09 (04.09.2021)
Pakistan İstihbarat Servisi Başkanı general Faiz Hamid, Taliban'ın davetiyle Kabil'e gitti.
Haftanın Yorumu
Alptekin DURSUNOĞLU
Mukteda Sadr tipi devrim: İç savaş gösterip darbeye razı etmek
Siyasi Analizler
En Çok
Okunan Yorumlanan Paylaşılan
Hava Durumu
İstanbul Ankara İzmir
ISTANBUL ANKARA IZMIR
Yakın Doğu Haber ® 2006 - 2012
Sitede bulunun içerikler ve analizler kaynak gösterilerek alıntılanabilir  RSS Tasarım & Yazılım : Network Yazılım