Barzani’den federal mahkeme kararına tepki

img
Barzani’den federal mahkeme kararına tepki YDH

Kürdistan Demokrat Partisi Lideri Mesud Barzani, Irak Federal Mahkemesinin Kürdistan Bölgesi’nin petrol ihracatını anayasaya aykırı olarak niteleyen kararına tepki gösterdi.
YDH- Irak’tan yayın yapan el-Forat News’in haberine göre Irak Kürdistan Demokrat Partisi Lideri Mesud Barzani, Irak Federal Mahkemesinin Kürdistan Bölgesi’nin petrol ve gaz satışını yasa dışı olarak niteleyen kararının kabul edilemez olduğunu savundu.

Mesud Barzani, konuyla ilgili açıklamasında “Irak Federal Mahkemesinin Kürdistan Bölgesi’nin petrol ve gaz yasasıyla ilgili kararı, tamamen siyasi bir karardır ve Irak anayasasına aykırıdır. Bu kararın amacı, Kürdistan Bölgesi’ne ve Irak federal sistemine düşmanlıktır” dedi.

Irak merkezi hükümeti ile Kürdistan Bölgesi hükümetini uzlaşmaya çağıran Mesud Barzani, “Umarım Irak hükümeti ile Kürdistan Bölgesi hükümeti, engelleri aşar ve petrol ve gaz meselesiyle ilgili bir anlaşmaya varır. Buradan herkese bildirmek isterim ki Kürdistan Bölgesi kendi haklarını savunacaktır” diye konuştu.

Irak Federal Mahkemesi dün Kürdistan Bölgesi’nin bağımsız bir devlet değil, Irak devletine bağlı bir federal bölge olduğuna dikkat çekerek Kürdistan Bölgesi’nin merkezi hükümetin onayı ve izni olmadan petrol veya gaz ihraç edemeyeceğini belirtmiş ve Kürdistan Bölgesinin petrol ve gaz yasasının Irak anayasasına aykırı olduğunu ifade etmişti.