HABERLER    ARAP DÜNYASI
ARAP DÜNYASI | SURİYE | FİLİSTİN | IRAK | İRAN | İSRAİL | LÜBNAN | ASYA | RUSYA | KÜRDİSTAN | ANALİZLER | KİMDİR? | RÖPORTAJ | GİZLİLİK POLİTİKASI |
28-02-2022 tarihinde, 00:49 saatinde eklendi
ABD’nin Yemen savaşındaki rolüne dair gizli belgeler açıklandı
ABD’nin Yemen savaşındaki rolüne dair gizli belgeler açıklandı
Yemen basını, Amerika’nın Ali Abdullah Salih rejiminin 2004 yılında Sada kentine yönelik saldırılarına doğrudan katıldığını gösteren gizli belgeleri açıkladı.

YDH- Fars haber ajansı Yemen basınına dayandırdığı haberinde Amerika’nın Ensarullah Hareketi’nin önceki lideri Hüseyin Bedreddin el-Husi’nin öldürüldüğü Sada kentine yönelik saldırılara Amerika’nın da doğrudan katıldığını gösteren gizli belgelerin açıklandığını bildirdi.

Dönemin Yemen Cumhurbaşkanı Ali Abdullah Salih 18 Haziran 2004’te ülkenin kuzeyindeki Sada kentine havadan ve karadan yoğun saldırılar başlatmış ve Ensarullah Hareketi’nin kurucusu ve lideri Hüseyin Bedreddin el-Husi de öldürülmüştü.

Yemen’in Saba haber ajansına dayandırılan habere göre 2004 yılındaki Sada savaşı, Ali Abdullah Salih’in Amerika ziyaretinden döndükten beş gün sonra başladı. Ali Abdullah Salih, Amerika’ya yaptığı bu ziyarette dönemin ABD Başkanı Geprge W. Bush, Başkan Yardımcısı Dick Cheney ve Savunma Bakanı Donald Rumsfeld ile ayrıca CIA ve FBI başkanlarıyla görüşmeler yapmıştı.

Amerikalılar, savaşın başlarında Ali Abdullah Salih’in birkaç hafta içerisinde savaşı kazanacağını ve Hüseyin Bedredden el-Husi’yi öldüreceğini düşünüyordu ve bundan dolayı da bu savaşa doğrudan katılmak istemiyordu.

Ancak Ali Abdullah Salih güçlerinin savaşta başarısız olması üzerine Amerikan ordusu savaşa doğrudan müdahale etti. Savaşın başlamasından iki ay sonra Afrika Boynuzundaki Amerikan güçlerinin komutanı Ali Abdullah Salih’e yardım etmek için başkent Sanaa’ya geldi.

Birinci belge

Açıklanan birinci belge, Ali Abdullah Salih hükümetinin askeri istihbaratının yönetimiyle ilgili. Bu belgeye göre 8 Eylül 2004’te dönemin CENTCOM komutanı General John Abizaid, herhangi bir açıklama yapılmaksızın önce Afrika Boynuzundaki Amerikan güçlerinin komutanını ziyaret ediyor ardından da bilinmeyen bir yere gidiyor.  

Bu ziyaretten sonra Amerika’nın Afrika Boynuzundaki güçlerinin komutanı General Samuel Helland, 22 Eylül 2004’te Yemen’in başkenti Sanaa’ya gidiyor ve Yemen içişleri ve savunma bakanları ile görüşüyor.

İkinci belge

Yemen savunma bakanlığı komuta ve kontrol merkezine ait olan ikinci gizli belgede içişleri bakanı, genelkurmay başkanı, savunma bakanı, askeri istihbarat dairesi başkanı, Yemen ulusal güvenlik danışmanı ile bazı askeri ve istihbarat yetkililerinin katıldığı bir toplantıya işaret ediliyor.

Bu toplantının Amerikalı generalin başkent Sanaa’ya gelmesinden iki gün önce yapıldığını belirtilirken toplntıya katılan herkes Sada kentinde önemli bir askeri kazanım elde edilmesi gerektiğini vurguluyor.

Toplantıda Sada kentine terörle mücadele güçlerinin gönderilmesi kararlaştırılıyor. Dönemin Yemenli askeri ve istihbarat yetkililerinin Amerikalı komutan gelmeden önce Sada kentinde önemli kazanımlar elde etmek istediği anlaşılıyor.

Üçüncü belge

Üçüncü belgede Dönemin Yemen içişleri bakanının İtalya’nın Yemen büyükelçisi ile 6 Temmuz 2004’te yaptığı görüşmeye değiniliyor ve Yemen içişleri bakanı İtalyan büyükelçisinden İtalya’dan da tıpkı Fransa ve Amerika gibi Hüseyn Bedreddin el-Husi’ye karşı savaşta Yemen hükümetine yardım etmesini istiyor.

İtalyan büyükelçisinden çelik yelek isteyen Yemen içişleri bakanı, Yemen hükümetinin Amerika’dan, Fransa’dan ve bazı Arap ülkelerinden yardım aldığını söylüyor.

Dördüncü belge

10 Eylül tarihli bu belgede dönemin CENTCOM Komutanı John Abizaid, Cumhurbaşkanı Ali Abdullah Salih’i Hüseyin Bedreddin el-Husi’nin öldürülmesinden dolayı tebrik ediyor ve işbirliğinin devam etmesini arzuladığını bildiriliyor.

Beşinci belge

WikiLeaks tarafından  yayımlanan bu belgede, Amerika’nın Yemen büyükelçisi Thomas Krajeski’nin dışişleri bakanlığına gönderdiği yazıya yer veriliyor. Dönemin Amerikan büyükelçisi bu yazışmada Yemen içişleri bakanının Hüseyin Bedreddin el-Husi’nin öldürülmesindeki yardımlarından dolayı kendilerine teşekkür ettiğini belirtiyor ve Yemen içişleri bakanının Amerikan heyetine “Sada kentindeki saha komutanları Husilere karşı kazanılan bu zaferi Amerikalılardan aldıkları eğitime borçlu olduklarını söylediler. Amerikalılar olmasaydı Hüseyin Bedreddin el-Husi’ye düzenlenen suikastta en az 40 asker ölürdü” dediğini naklediyor.

Altıncı Belge

Yine WikiLeaks sitesinde yayımlanan bu belgede de dönemin Yemen Cumhurbaşkanı Ali Abdullah Salih’in 2007 yılında Amerikan Başkanı George Bush’a gönderdiği mektuba yer veriliyor. Ali Abdullah Salih bu mektubunda George Bush’tan Yemen’e 2 milyar dolarlık askeri yardım yapmasını veya Körfez’deki Arap ülkelerinden Yemen’e 2 milyar dolar vermelerini istemesini talep ediyor.

Ali Abdullah Salih bu mektubunda George Bush’a ayrıca Husilerin bölgedeki Amerikan çıkarları için büyük bir tehdit oluşturduğunu söylüyor ve Husilerle Amerika için savaştığını belirtiyor.

    

Paylaşım
Facebook da Paylaş
Yorum Yaz Yorum
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış
Diğer İlgili Başlıklar
Mısır ordusu, Ortadoğu NATO’suna karşı 28-06-2022 tarihinde eklendi
Sanaa: Ateşkesin uzatılması beklenmiyor 27-06-2022 tarihinde eklendi
Cemal Kaşıkçı’nın katiline İsrail’le normalleşme görevi 07-06-2022 tarihinde eklendi
Ensarullah’tan kuşatma altındaki halka füzeyle gıda nakli 31-05-2022 tarihinde eklendi
Suudilerden Kızıldeniz’de ortak tatbikat 30-05-2022 tarihinde eklendi
Sanaa: Artık ateşkesi uzatmak zorunda değiliz 25-05-2022 tarihinde eklendi
Emirlikler: Ensarullah akıllı silahlar aldı 24-05-2022 tarihinde eklendi
Ensarullah: Ulusal diyaloga hazırız 10-05-2022 tarihinde eklendi
Sanaa: Suudiler Yemen’i siyonistlere teslim etmeye çalışıyor 27-04-2022 tarihinde eklendi
Yemenliler, Emirliklere ait geminin personelini serbest bıraktı 26-04-2022 tarihinde eklendi
Güncel
12:18 (01.03.2022)
El Meyadin: Ukraynalı bir yetkili, Belarus güçlerinin sınır kenti Çernigiv'e girdiğini bildirdi.
14:26 (24.02.2022)
El Cezire: Ukrayna'ya ait bir askeri uçak düştü, 5 kişi öldü.
14:22 (24.02.2022)
El Arabiya: Rusya hava araçları Kiev'e 20 kilometre mesafedeki Hostomel kentine saldırıyor.
14:11 (24.02.2022)
El Cezire: Ukrayna cumhurbaşkanının danışmanı, Kiev yakınındaki askeri havaalanı çevresinde şiddetli çatışmalar yaşandığını bildirdi.
14:01 (24.02.2022)
Unews: Rusya savaş uçakları, Ukrayna'nın başkenti Kiev'in üstünde uçuyor.
13:05 (01.02.2022)
Irak'ın Nasıriye kentinde Amerikan askeri lojistik konvoyuna saldırı.
23:07 (14.09.2021)
Amerikan F15E savaş uçakları Irak Suriye sınır şeridine saldırdı. Saldırıda Halk Seferberlik Güçlerine ait iki araç vuruldu; ama can kaybı yaşanmadı.
14:09 (04.09.2021)
Pakistan İstihbarat Servisi Başkanı general Faiz Hamid, Taliban'ın davetiyle Kabil'e gitti.
Haftanın Yorumu
Alptekin DURSUNOĞLU
Erbil’den mesaj: “Şehit Süleymani, General Süleymani’den” daha tehlikeli
Siyasi Analizler
En Çok
Okunan Yorumlanan Paylaşılan
Hava Durumu
İstanbul Ankara İzmir
ISTANBUL ANKARA IZMIR
Yakın Doğu Haber ® 2006 - 2012
Sitede bulunun içerikler ve analizler kaynak gösterilerek alıntılanabilir  RSS Tasarım & Yazılım : Network Yazılım