HABERLER    KÜRDİSTAN
ARAP DÜNYASI | SURİYE | FİLİSTİN | IRAK | İRAN | İSRAİL | LÜBNAN | ASYA | RUSYA | KÜRDİSTAN | ANALİZLER | KİMDİR? | RÖPORTAJ | GİZLİLİK POLİTİKASI |
16-03-2022 tarihinde, 16:01 saatinde eklendi
Erbil’deki İsrail istihbarat üssüyle ilgili yeni ayrıntılar
Erbil’deki İsrail istihbarat üssüyle ilgili yeni ayrıntılar
İran’ın 13 Mart’ta füzelerle vurduğu Erbil’deki İsrail istihbarat üssüne ilişkin yeni detaylar basına yansıdı.

YDH- Arabic Post’un haberine göre Kürdistan Bölgesel Yönetimi yetkililerinin açıklamalarının aksine İran Devrim Muhafızları Ordusu, 13 Mart’ta Amerika’nın Erbil konsolosluğunu değil, Barzani ailesine ait bir firmanın yöneticisi olan bir Kürt iş adamına ait villayı vurdu.

Arabic Post’a açıklama yapan üst düzey bir İranlı güvenlik kaynağı, “Bu saldırı Amerikalılara değil, İsraillilerin toplanma yeri olan bir Kürt iş adamının villasına yapıldı” dedi.

Büyük bir bahçe içerisindeki lüks villanın Barzani ailesine ait Kar Group adlı firmanın yöneticisi Baz Rauf Kerim’e ait olduğu belirtilirken, Arabic Post’a açıklama yapan İranlı kaynak, şunları söyledi:

“Saldırının hedefi, İsrailli yetkililerle yakın ilişkileri olan bir Kürt iş adamının eviydi. Bu İsrailli yetkililer, Amerikalı iş adamı görüntüsü altında Erbil’de faaliyette bulunuyordu; ancak bunlar gerçekte Mossad’ın görevlileriydi. İran, uzunca bir süredir toplantıların yapıldığı bu evi izliyordu ve bu iş adamının villasında Mossad görevlilerinin bulunduğu toplantılar yapıldığı istihbaratına sahipti.”

Söz konusu İranlı güvenlik kaynağı, İran’ın Kirmanşah ilinde insansız hava araçları imal edilen bir fabrikaya saldırı yapan insansız uçakların bu villanın yakınından havalandığını belirterek, 13 Mart’ta bu villaya yapılan saldırının Kirmanşah’a yapılan saldırının cevabı olduğunu söyledi.

Baz Rauf Kerim kimdir?

“Şeyh Baz” diye bilinen “Baz Rauf Kerim Berzenci” hakkında internette arama yaptığınızda onun hakkında fazla bir bilgi bulamıyorsunuz.

Bir Kürt gazeteci, Şeyh Baz’ın basında yer almaktan pek hoşlanmadığını; ancak onun Kürdistan Bölgesi’nin en önemli iş adamlarından biri olduğunu söyledi. Kürt gazetecinin verdiği bilgiye göre Şeyh Baz, 1998’de bir petrol şirketi kurdu, 2003’te Amerikalılarla petrol konusunda ilişkiye geçti ve çok büyük servetler kazandı.

Kürt gazeteciye göre Şeyh Baz, Kürdistan Bölgesi’ndeki petrol faaliyetlerinin asli yüzüdür ve Barzani ailesi ile de çok yakın ilişkileri bulunuyor.   

Arabic Post’a açıklama yapan bir diğer İranlı güvenlik yetkilisi ise İsraillilerin yıllardır Kürdistan Bölgesi’nde açıkça faaliyette bulunduğunu, Barzani ailesiyle Mossad yetkililerinin çok yakın ilişkilere sahip olduklarını söyledi.

Söz konusu kaynak, İran’ın Barzani ailesi ile İsrailliler arasındaki ilişkinin İran’ı hedef alması üzerine adım attığını söyledi.

Erbil havaalanındaki gizli İsrail merkezi

İranlı güvenlik yetkilisi, 13 Mart gecesi Erbil havaalanı yakınındaki bir diğer noktayı da vurduğunu söyledi.

İranlı yetkiliye göre Erbil havaalanı yakınlarında tespit edilen gizli İsrail merkezinde Amerikalıların, İsraillilerin ve Kürtlerin toplantı yaptıklarını söyledi.

Arabic Post haberinde saldırının üstünden 4 gün geçmesine rağmen vurulan bu gizli yerle ilgili olarak ırak veya Kürt yetkililer tarafından hiçbir açıklama veya görüntünün yayımlanmadığına dikkat çekildi.

Kürdistan Bölgesel Yönetimi yetkilileri Şeyh Baz’ın evinin vurulduğunu belirterek buranın sivil bir mekan olduğunu vurgulasa da Arabic Post’a açıklama yapan bir Kürt güvenlik yetkilisi, ise açıklamaların temelsiz olduğunu söyledi.

İsmi açıklanmayan Kürt güvenlik yetkilisi, füzelerle vurulan evin sahibinin saldırı sırasında evde bulunmadığını belirtirken bir diğer Kürt yetkili ise evin Şeyh Baz Kerim’e ait olduğunu doğrulamakla birlikte onun söz konusu villada her zaman oturmadığını söyledi.

Barzani ailesine ait Rudaw televizyonuna konuşan Şeyh Baz Kerim, ise “Benim ve ailemi sadece Allah korudu. Meclisten, cumhurbaşkanından ve hatta İran elçiliğinden buraya gelmelerini ve benim evim olduğunu görmelerini istiyorum” dedi.

Dün de Irak Meclisi Güvenlik Komisyonu Başkan Yardımcısı Hakim Zamili ve Sadr grubu liderleri, bir parlamento heyeti ile Erbil’de incelemelerde bulundu.

Paylaşım
Facebook da Paylaş
Yorum Yaz Yorum
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış
Diğer İlgili Başlıklar
Erbil’deki insansız uçak saldırısına dair iddialar ve belirsizlikler 09-06-2022 tarihinde eklendi
Erbil, Petrol gelirlerini Bağdat’a teslim etmiyor 25-04-2022 tarihinde eklendi
Bağdat’tan Ankara’ya tepki, Erbil’den destek 21-04-2022 tarihinde eklendi
Türkiye’nin Irak’taki PKK operasyonları Erbil’le anlaşmanın sonucu 19-04-2022 tarihinde eklendi
Erbil’den İsrail’e kuşku verici uçuş 15-04-2022 tarihinde eklendi
Erbil’den Suudilere Yemen desteği 21-03-2022 tarihinde eklendi
Erbil’deki İsrail istihbarat üssüyle ilgili yeni ayrıntılar 16-03-2022 tarihinde eklendi
Barzani’den federal mahkeme kararına tepki 16-02-2022 tarihinde eklendi
Irak Federal mahkemesinden Erbil’e kötü haber 15-02-2022 tarihinde eklendi
Barzani’den yabancı askeri varlığına destek 13-01-2022 tarihinde eklendi
Güncel
12:18 (01.03.2022)
El Meyadin: Ukraynalı bir yetkili, Belarus güçlerinin sınır kenti Çernigiv'e girdiğini bildirdi.
14:26 (24.02.2022)
El Cezire: Ukrayna'ya ait bir askeri uçak düştü, 5 kişi öldü.
14:22 (24.02.2022)
El Arabiya: Rusya hava araçları Kiev'e 20 kilometre mesafedeki Hostomel kentine saldırıyor.
14:11 (24.02.2022)
El Cezire: Ukrayna cumhurbaşkanının danışmanı, Kiev yakınındaki askeri havaalanı çevresinde şiddetli çatışmalar yaşandığını bildirdi.
14:01 (24.02.2022)
Unews: Rusya savaş uçakları, Ukrayna'nın başkenti Kiev'in üstünde uçuyor.
13:05 (01.02.2022)
Irak'ın Nasıriye kentinde Amerikan askeri lojistik konvoyuna saldırı.
23:07 (14.09.2021)
Amerikan F15E savaş uçakları Irak Suriye sınır şeridine saldırdı. Saldırıda Halk Seferberlik Güçlerine ait iki araç vuruldu; ama can kaybı yaşanmadı.
14:09 (04.09.2021)
Pakistan İstihbarat Servisi Başkanı general Faiz Hamid, Taliban'ın davetiyle Kabil'e gitti.
Haftanın Yorumu
Alptekin DURSUNOĞLU
Erbil’den mesaj: “Şehit Süleymani, General Süleymani’den” daha tehlikeli
Siyasi Analizler
En Çok
Okunan Yorumlanan Paylaşılan
Hava Durumu
İstanbul Ankara İzmir
ISTANBUL ANKARA IZMIR
Yakın Doğu Haber ® 2006 - 2012
Sitede bulunun içerikler ve analizler kaynak gösterilerek alıntılanabilir  RSS Tasarım & Yazılım : Network Yazılım