HABERLER    ASYA
ARAP DÜNYASI | SURİYE | FİLİSTİN | IRAK | İRAN | İSRAİL | LÜBNAN | ASYA | RUSYA | KÜRDİSTAN | ANALİZLER | KİMDİR? | RÖPORTAJ | GİZLİLİK POLİTİKASI |
31-03-2022 tarihinde, 13:58 saatinde eklendi
Taliban: Dünyanın desteğine ihtiyacımız var
Taliban: Dünyanın desteğine ihtiyacımız var
Taliban’ın Dışişleri Bakanı Emir Han Muttaki, Amerika’nın Afganistan’dan ayrılırken suçlu takip sistemlerini yok ettiğini belirterek terörle mücadele konusunda dünyadan destek istedi.

YDH- Fars haber ajansının bildirdiğine göre Taliban’ın dışişleri bakanı Emir Han Muttaki Çin’de yapılan Afganistan’a komşu ülkeler toplantısında önemli mesajlar verdi.

Afganistan’a komşu ülkelerin dışişleri bakanlarının yanı sıra Katar ve Endonezya dışişleri bakanlarının da katıldığı toplantıda konuşan Emir Han Muttaki, “Biz geçmişteki ağır şartların tekrarlanmasını istemiyoruz. Biz Afganistan’ın tüm Afgan halkının olmasını, Afganistan’daki herkesin iyi ve mutlu yaşamasını istiyoruz. Biz tüm komşu ülkelerle iyi ilişkiler kurmak istiyoruz ve ilişkilerimiz de olumlu yönde ilerliyor” dedi.

Afganistan’ın Orta Asya ile Güney Asya arasında ekonomik açıdan bir köprü rolü oynayabileceğini belirten Emir Han Muttaki, “Afganistan’ın çevresinde 3 milyar insan yaşıyor, çevre ülkeler birbirine yakınlaşırsa bundan herkes kazanır. Hiçbir ülkenin Afganistan’a müdahale etmesine, topraklarımızı işgal etmesine ve Afganistan topraklarını başka ülkelere karşı kullanmasına izin vermeyeceğiz” dedi.

Amerika’nın 20 yıllık işgalin ardından Afganistan’ın mal varlığını gasp ettiğini ve Afgan halkına zalimce yaptırımlar uygulandığını belirten Muttaki, sözlerine şöyle devam etti:

“Amerika, bize karşı zalimce yaptırımlar uyguladı ve bizim mal varlığımızı bloke etti. Kendi kaynaklarımızı kullanamadıktan sonra insani yardımların ne anlamı var? Biz yaptırımların kaldırılmasını istiyoruz. Afganistan kendi kendine yeter hale gelip de istikrara kavuşursa bu tüm ülkeler için iyi olur. Biz bu toplantıda bulunan ülkelerden Amerika’yı beklememelerini ve bizim hükümetimizi tanımalarını istiyoruz. Umarım komşu ülkeler öncülük edip bizim hükümetimizi tanır ve siyasi temsilciliklerimizi de resmi olarak kabul ederler.”

Afganistan’ın ithalata ihtiyacı var

Afganistan’ın ithalat yapmaya ihtiyacı olduğunu belirten Taliban dışişleri bakanı Emir Han Muttaki, “Afganistan, ithalata bağımlı bir ülkedir. Bizim ithalat yapmamız için de paraya ihtiyacımız var. Afganistan’ın istikrar kazanması gerekiyor ve diğer ülkelerin de Afganistan’ı istikrarsızlaştırmaması gerekiyor. Bizi resmi olarak tanıyarak Afganistan ekonomisinin kalkınmasına yardım etmelisiniz. Afganistan geçen 20 yılda geriye gitti. Doğru düzgün bir hastanemiz, bir karayolumuz ve üniversitemiz yok” dedi.

Kız öğrencilerin eğitimi

Taliban yönetimi kız öğrencilerin eğitim hayatına yönelik kısıtlamaları sebebiyle tüm dünyadan tepki çekerken Emir Han Muttaki bu konuda da şu açıklamalarda bulundu:

“Afganistan’daki eğitim hayatı korona sebebiyle aksadı. Biz gelişmek, ilerlemek istiyoruz, uluslararası toplumla kavga etmek istemiyoruz. Bizim liderimiz kız öğrencilerin eğitiminin yasak olduğunu söylemedi. O, kızlar için orta öğretimin daha sonra başlayacağını söyledi. Sağlık alanında 15 bin memurumuz var. 90 bin öğretmenin maaşını ödeyemeyiz.”

Hükümette her kesimden insan var

Emir Han Muttaki, Afganistan’ın geçen 40 yılın sorunlarıyla karşı karşıya bulunduğunu belirterek şunları söyledi:

“Biz bir anda yeniden aynı sorunların tekrarlanmasını istemiyoruz. Tüm etnik kesimler hükümette yer alıyor. Pencşir’den, Kandehar’dan, Bedaşhan’dan, Kabil’den Tacik, Türkmen ve Peştun bakanlarımız var.

Eşref Gani hükümetinden bize 5 bin memur kaldı. Biz onlardan tek bir tanesini bile işten çıkarmadık; onlara vermemiz gereken maaşı verdik. Hala bile Eşref Gani hükümetinin ana gövdesi bizimle çalışıyor.”

Terörle mücadele etkili şekilde sürüyor

Taliban Dışişleri Bakanı Emir Han Muttaki, başta IŞİD olmak üzere terörist gruplara karşı oldukça etkili bir mücadele verdiklerini belirtti ve şunları söyledi:

“IŞİD’e ve terörist gruplara yönelik savaşımız oldukça etkili oldu. Bizim geçen 7 ayda yaptıklarımızı Amerika ve 40 ülke yapamadı. Amerika’dan çok çok az bir bütçeyle ve karşı karşıya bulunduğumuz tüm sorunlara rağmen IŞİD’i kontrol altına aldık. Onların son 4 ay içinde herhangi bir eylem yapmasını da yeni insanlar kazanmasını da engelledik.

Tabi ki IŞİD propagandaları yapılıyor. Bizim dünyanın desteğine ihtiyacımız var. Amerika, Afganistan’ı terk ettiğinde suçluları takip sistemlerini de yok etti. Bizim bu konuda desteğe ihtiyacımız var. Biz terörist faaliyetleri engellemeyi başardık. Ama 50 ülke Afganistan’da IŞİD’i engellemeyi başaramadı.”

Afganistan’a yapılan insani yardımlar konusuna da değinen Emir Han Muttaki, “Afganistan’a insani yardım adı altında milyarlarca dolarlık yardım yapılması kabule edildi. Fakat bu yardımlar bürolar açılarak veya para ödenerek harcanıyor. Eğer birileri gerçekten yardım yapmak istiyorsa bunu Afganistan’a doğrudan yardım ederek yapsın, kurulan örgütlere değil” dedi.

Paylaşım
Facebook da Paylaş
Yorum Yaz Yorum
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış
Diğer İlgili Başlıklar
Aliyev rejiminden insanlık dışı işkence Azerbaycanlı aktivist açlık grevinde 08-06-2022 tarihinde eklendi
Taliban: Amerika’yı düşman olarak görmüyoruz 17-05-2022 tarihinde eklendi
Amerika’dan Taliban’a 7 milyar dolarlık askeri hibe! 28-04-2022 tarihinde eklendi
Kabil Moskova uçuşları başladı 27-04-2022 tarihinde eklendi
Taliban: Teröristi yakaladık 22-04-2022 tarihinde eklendi
Çin, Taliban diplomatlarını kabul etti 04-04-2022 tarihinde eklendi
Taliban: Dünyanın desteğine ihtiyacımız var 31-03-2022 tarihinde eklendi
Taliban: IŞİD, işgalcilerin projesiydi 21-03-2022 tarihinde eklendi
Erivan: Soçi bildirisi Bakü’nün koridor propagandasını reddediyor 30-11-2021 tarihinde eklendi
Taliban: Tanınmak için tüm şartları yerine getirdik 26-11-2021 tarihinde eklendi
Güncel
12:18 (01.03.2022)
El Meyadin: Ukraynalı bir yetkili, Belarus güçlerinin sınır kenti Çernigiv'e girdiğini bildirdi.
14:26 (24.02.2022)
El Cezire: Ukrayna'ya ait bir askeri uçak düştü, 5 kişi öldü.
14:22 (24.02.2022)
El Arabiya: Rusya hava araçları Kiev'e 20 kilometre mesafedeki Hostomel kentine saldırıyor.
14:11 (24.02.2022)
El Cezire: Ukrayna cumhurbaşkanının danışmanı, Kiev yakınındaki askeri havaalanı çevresinde şiddetli çatışmalar yaşandığını bildirdi.
14:01 (24.02.2022)
Unews: Rusya savaş uçakları, Ukrayna'nın başkenti Kiev'in üstünde uçuyor.
13:05 (01.02.2022)
Irak'ın Nasıriye kentinde Amerikan askeri lojistik konvoyuna saldırı.
23:07 (14.09.2021)
Amerikan F15E savaş uçakları Irak Suriye sınır şeridine saldırdı. Saldırıda Halk Seferberlik Güçlerine ait iki araç vuruldu; ama can kaybı yaşanmadı.
14:09 (04.09.2021)
Pakistan İstihbarat Servisi Başkanı general Faiz Hamid, Taliban'ın davetiyle Kabil'e gitti.
Haftanın Yorumu
Alptekin DURSUNOĞLU
Erbil’den mesaj: “Şehit Süleymani, General Süleymani’den” daha tehlikeli
Siyasi Analizler
En Çok
Okunan Yorumlanan Paylaşılan
Hava Durumu
İstanbul Ankara İzmir
ISTANBUL ANKARA IZMIR
Yakın Doğu Haber ® 2006 - 2012
Sitede bulunun içerikler ve analizler kaynak gösterilerek alıntılanabilir  RSS Tasarım & Yazılım : Network Yazılım