HABERLER    KÜRDİSTAN
ARAP DÜNYASI | SURİYE | FİLİSTİN | IRAK | İRAN | İSRAİL | LÜBNAN | ASYA | RUSYA | KÜRDİSTAN | ANALİZLER | KİMDİR? | RÖPORTAJ | GİZLİLİK POLİTİKASI |
19-04-2022 tarihinde, 14:00 saatinde eklendi
Türkiye’nin Irak’taki PKK operasyonları Erbil’le anlaşmanın sonucu
Türkiye’nin Irak’taki PKK operasyonları Erbil’le anlaşmanın sonucu
Farklı Iraklı siyasi gruplar, Türkiye’nin Kuzey Irak’taki operasyonlarına ortak tepki gösterirken, bu operasyonların Ankara ile Erbil arasındaki bir anlaşmanın sonucu olduğu öne sürüldü.

YDH- Irak Nuceba Hareketi, Türkiye’nin Kuzey Irak’taki operasyonlarının Erbil’le Ankara arasındaki bir ticari pazarlığın sonucu olduğunu öne sürdü.

Irak Nuceba Hareketi Siyasi Konseyi üyesi Faris el-Yasir, Twitter’daki kişisel hesabından yaptığı açıklamada Türkiye’nin Kürdistan Bölgesi’ndeki operasyonlarının Ankara ile Erbil arasında yapılan bir ticari pazarlığın sonucu olduğunu iddia etti.

Kürdistan Bölgesi Başbakanı Mesrur Barzani’nin geçtiğimiz Cuma günü Türkiye’ye gelerek Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la görüştüğünü hatırlatan Faris el-Yasir, “Türkiye’nin Irak’ın egemenliğine yönelik saldırısı Erbil’le Ankara arasındaki bir pazarlığın sonucudur” dedi.

Türkiye’nin PKK’ya karşı operasyon yapma karşılığında Kürdistan Bölgesi’nden çıkarılan gazın Avrupa pazarlarına taşınmasını taahhüt ettiğini iddia eden Faris el-Yasir, Irak Kürdistan Bölgesi’nin 500 milyon metreküp gaz ihraç etme kapasitesine sahip olduğunu ve bunun da yılda 24 milyar dolara tekabül ettiğini söyledi.

Irak Kürdistan Bölgesi yönetiminden operasyonlarla ilgili bir tepki gelmezken, siyasi olarak karşıt taraflarda yer alan liderlerle merkezi hükümet, Türkiye’nin Kürdistan Bölgesi’ndeki PKK militanlarına yönelik operasyonlarına tepki gösterdi.  

Hükümet kurmak için birleşemeyen Iraklı gruplar Türkiye’ye tepkide birleşti

10 Ekim 2021’de yapılan parlamento seçimlerinin üstünden altı ayı aşkın bir süre geçmesine rağmen hala hükümet kurabilecek bir anlayış birliğine ulaşamayan Iraklı siyasi gruplar Türkiye’nin Kuzey Irak’taki operasyonlarına tepki gösterme konusunda birleşti.

El Forat News’in haberine göre Irak’ın Cumhurbaşkanı Berham Salih, Türkiye’nin Kuzey Irak’taki operasyonlarıyla Irak’ın egemenliğini ihlal ettiğini söyledi.

Irak cumhurbaşkanlığından yapılan açıklamada “Irak cumhurbaşkanlığı, Türkiye’nin Irak sınırları içerisindeki askeri operasyonlarını kaygıyla izliyor ve bunu Irak’ın egemenliğinin ihlali ve ulusal güvenliğine yönelik bir tehdit olarak görüyor” denildi.

10 Ekim’de yapılan son Irak genel seçimlerinin galibi olan Sadr grubunun lideri Mukteda Sadr, Türkiye’nin operasyonlarını sert sözlerle eleştirdi.

Mukteda Sadr, “Türkiye eğer Irak topraklarından kendisine yönelik bir tehdit görüyorsa bu tehdidin ortadan kaldırılması için bunu Irak hükümetiyle görüşmelidir. Türkiye’nin bu adımları tekrar ederse buna karşı sessiz kalmayacağız” dedi.

Irak’ın eski başbakanı Haydar İbadi, Twitter’daki kişisel hesabından yaptığı açıklamada “Irak’ın ulusal egemenliğinin Türkiye tarafından sürekli olarak ihlal edilmesi tehlikelidir ve iki ülke arasındaki ilişkileri bilinmez noktalara götürmektedir” dedi.

Türkiye’nin operasyonları konusunda sessiz kalınmaması gerektiğini belirten Haydar İbadi, “Türkiye’ye Irak konusundaki politikalarını gözden geçirmesini tavsiye ediyoruz” dedi.

Irak Ulusal Hikmet Hareketi Lideri Ammar el-Hekim Türkiye’nin operasyonu konusunda hem Türkiye’yi hem de Irak hükümetini eleştirdi.  

“Türkiye’nin Irak Kürdistan Bölgesi’ndeki askeri operasyonları kabul edilemez” diyen Ammar el-Hekim, Irak hükümetinin de sınırlarını kontrol altında tutarak Irak topraklarının komşu ülkelere yönelik saldırılar için kullanılmasına izin vermemesi gerektiğini söyledi.

  

Paylaşım
Facebook da Paylaş
Yorum Yaz Yorum
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış
Diğer İlgili Başlıklar
Erbil’deki insansız uçak saldırısına dair iddialar ve belirsizlikler 09-06-2022 tarihinde eklendi
Erbil, Petrol gelirlerini Bağdat’a teslim etmiyor 25-04-2022 tarihinde eklendi
Bağdat’tan Ankara’ya tepki, Erbil’den destek 21-04-2022 tarihinde eklendi
Türkiye’nin Irak’taki PKK operasyonları Erbil’le anlaşmanın sonucu 19-04-2022 tarihinde eklendi
Erbil’den İsrail’e kuşku verici uçuş 15-04-2022 tarihinde eklendi
Erbil’den Suudilere Yemen desteği 21-03-2022 tarihinde eklendi
Erbil’deki İsrail istihbarat üssüyle ilgili yeni ayrıntılar 16-03-2022 tarihinde eklendi
Barzani’den federal mahkeme kararına tepki 16-02-2022 tarihinde eklendi
Irak Federal mahkemesinden Erbil’e kötü haber 15-02-2022 tarihinde eklendi
Barzani’den yabancı askeri varlığına destek 13-01-2022 tarihinde eklendi
Güncel
12:18 (01.03.2022)
El Meyadin: Ukraynalı bir yetkili, Belarus güçlerinin sınır kenti Çernigiv'e girdiğini bildirdi.
14:26 (24.02.2022)
El Cezire: Ukrayna'ya ait bir askeri uçak düştü, 5 kişi öldü.
14:22 (24.02.2022)
El Arabiya: Rusya hava araçları Kiev'e 20 kilometre mesafedeki Hostomel kentine saldırıyor.
14:11 (24.02.2022)
El Cezire: Ukrayna cumhurbaşkanının danışmanı, Kiev yakınındaki askeri havaalanı çevresinde şiddetli çatışmalar yaşandığını bildirdi.
14:01 (24.02.2022)
Unews: Rusya savaş uçakları, Ukrayna'nın başkenti Kiev'in üstünde uçuyor.
13:05 (01.02.2022)
Irak'ın Nasıriye kentinde Amerikan askeri lojistik konvoyuna saldırı.
23:07 (14.09.2021)
Amerikan F15E savaş uçakları Irak Suriye sınır şeridine saldırdı. Saldırıda Halk Seferberlik Güçlerine ait iki araç vuruldu; ama can kaybı yaşanmadı.
14:09 (04.09.2021)
Pakistan İstihbarat Servisi Başkanı general Faiz Hamid, Taliban'ın davetiyle Kabil'e gitti.
Haftanın Yorumu
Alptekin DURSUNOĞLU
Erbil’den mesaj: “Şehit Süleymani, General Süleymani’den” daha tehlikeli
Siyasi Analizler
En Çok
Okunan Yorumlanan Paylaşılan
Hava Durumu
İstanbul Ankara İzmir
ISTANBUL ANKARA IZMIR
Yakın Doğu Haber ® 2006 - 2012
Sitede bulunun içerikler ve analizler kaynak gösterilerek alıntılanabilir  RSS Tasarım & Yazılım : Network Yazılım