Bağdat’tan Ankara’ya tepki, Erbil’den destek

img
Bağdat’tan Ankara’ya tepki, Erbil’den destek YDH

Irak merkezi hükümeti Türkiye’nin Irak’ta yürütülmekte olan askeri operasyonlarla ilgili koordinasyon açıklamasını yalanladı.
YDH- Katar’ın el-Cezire televizyonunun haberine göre Irak Dışişleri Bakanlığı, Türkiye’nin Irak’ta sürdürülmekte olan askeri operasyonlara dair açıklamasına tepki gösterdi.

Irak Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada “Ankara’nın, Irak topraklarına yapmakta oldukları askeri operasyonun Bağdat’la koordineli bir şekilde yürütüldüğüne dair açıklaması, kesinlikle gerçek dışıdır” ifadesine yer verdi.

Türkiye’nin Irak topraklarındaki askeri operasyonlarının Irak’ın ulusal egemenliğinin ihlali olduğunu belirten Irak Dışişleri Bakanlığı, “Türkiye, Irak topraklarında yaptığı operasyonları meşru savunma olarak niteliyor. Fakat biz Türkiye büyükelçisine ilettiğimiz itiraz notasına hiçbir cevap alamadık” dedi.

Türkiye’den Irak topraklarındaki askeri güçlerini çekmesini isteyen Irak Dışişleri Bakanlığı, “Türkiye’nin ülkenin kuzeyindeki müdahalelerine cevap vermek üzere her türlü gücü ve engeli kullanma hakkımız var” ifadelerini kullandı.

Irak Merkezi hükümeti Türkiye’nin Kuzey Irak’taki operasyonlarına tepki gösterirken Kürdistan Bölgesel Yönetimi Hükümeti ise Türkiye’ye destek verdi.

Kürdistan Bölgesi hükümet sözcüsü Cotyar Adil, Türkiye'nin Kürdistan Bölgesi’ndeki operasyonlarının, terör örgütü PKK’nın bölgedeki yasa dışı varlığı nedeniyle olduğunu söyledi.

Cotyar Adil, "PKK, Kürdistan halkını çok zor bir duruma sokmuştur. Bu yüzden yüzlerce köy boşaltılmış, halk evsiz kalmıştır. Bu süreçte zarar gören Kürdistan bölgesi olmuştur. PKK'nın amacı Kürdistan Bölgesini zayıflatmaktır" dedi.