HABERLER    İRAN
ARAP DÜNYASI | SURİYE | FİLİSTİN | IRAK | İRAN | İSRAİL | LÜBNAN | ASYA | RUSYA | KÜRDİSTAN | ANALİZLER | KİMDİR? | RÖPORTAJ | GİZLİLİK POLİTİKASI |
08-05-2022 tarihinde, 17:18 saatinde eklendi
Ayetullah Hamenei: Suriye uluslararası savaştan zaferle çıktı
Ayetullah Hamenei: Suriye uluslararası savaştan zaferle çıktı
Tahran’ı ziyaret eden Suriye Cumhurbaşkanı Beşşar Esed, İran Devrim Lideri Ayetullah Hamenei ile görüştü.

YDH- Mehr haber ajansının bildirdiğine göre  İran Devrim Lideri Ayetullah Seyyid Ali Hamenei, Suriye’nin kendisine dayatılan bir uluslararası savaştan zaferle çıktığını belirterek, Suriye halkının diğer bölge halkları arasında başının dik olduğunu söyledi.

İran devlet televizyonunun haberine göre de Ayetullah Hamenei, görüşme sırasında Suriye’nin kendisine dayatılan savaşa rağmen siyasi ve askeri alanda büyük başarılar kazandığını belirtti ve “Suriye, bugün artık savaş öncesinin Suriye’si değildir. Gerçi o dönemde savaştan kaynaklı yıkıntılar yoktu; ama şu an Suriye’nin saygınlığı ve prestiji eskisinden çok daha fazladır. Şimdi herkes Suriye’yi bir güç olarak görüyor” dedi.

Suriye halkının bölge halkları arasında başının dik olduğunu belirten Ayetullah Hamenei, “Bizim ve sizin bazı komşularımızın liderleri, Siyonist rejimin liderleriyle düşüp kalkıyor ve birlikte kahve içiyor. Ancak bu ülkelerin halkları Dünya Kudüs Günü’nde siyonizm karşıtı sloganlarla meydanları doldurdu. Bu, bugün bölgenin bir gerçekliğidir” dedi.

İran İslam Devrimi Lideri Ayetullah Hamenei, Suriye’nin kendisine dayatılan uluslararası savaşta gösterdiği direnişte ve kazandığı zaferde etkili olan faktörlere değindi ve Cumhurbaşkanı Beşşar Esed’e hitaben şunları söyledi: “Bu faktörlerin en önemlilerinden biri zatıalinizin yüksek kişiliği ve ruhudur. İnşallah bu ruhla savaşın yıkımını da yeniden onaracaksınız; zira önünüzde büyük işler bulunuyor.”

Ayetullah Hamenei, görüşmede Amerika’nın terörist saldırısı sonucu hayatını kaybeden General Kasım Süleymani’yi de andı ve şöyle dedi:

“O, yüce şehidin, Suriye’ye karşı özel bir tutkusu vardı. Kelimenin gerçek anlamıyla büyük fedakarlıklarda bulundu. Onun Suriye’deki davranışlarıyla İran’ın (Saddam rejimine karşı sürdürdüğü) sekiz yıllık kutsal savunma dönemindeki davranışları arasında hiçbir fark yoktu. Şehit Süleymani ve Şehit General Hemedani gibi Devrim Muhafızlarının seçkin komutanları, gerçekten candan ve samimiyetle çaba gösterdiler, Suriye’nin savunulmasını kutsal bir görev olarak gördüler. Bu bağ ve ilişki her iki ülke için de hayatidir; bunun zayıflamasına izin vermemeliyiz tam tersine mümkün olabildiği ölçücüde güçlenmesi için çaba göstermeliyiz.”

Beşşar Esed: İran’ın en büyük desteği silah değil, verdiği direniş ruhu

Suriye Cumhurbaşkanı Beşşar Esed de İran halkının ve hükümetinin verdiği desteklerden dolayı teşekkür etti ve General Kasım Süleymani’yi anarak, “İran’ın geçen 40 yıl boyunca özellikle de Filistin meselesi karşısındaki duruşu ve tavrı, tüm bölge halklarına İran’ın yolunun doğru ve ilkesel olduğunu göstermiştir” dedi.

İlkelerin önemine dikkat çeken Suriye Cumhurbaşkanı Beşşar Esed, sözlerine şöyle devam etti: “Savaşın yıkıntıları tabir edilebilir; ama ilkeler ortadan kalkarsa tamir edilemezler. İran halkının İmam Humeyni’nin ortaya koyduğu ve sizin de sürdürdüğünüz ilkeler doğrultusunda dik durması, İran halkının, bölge halklarının özellikle de Filistin halkının büyük zaferlerine zemin yaratmıştır. Bazılar, İran’ın Direniş cephesine sadece silah desteği verdiğini sanıyor. Halbuki İran İslam Cumhuriyeti’nin en büyük desteği ve yardımı direniş ruhu vermesi ve onu sürdürmesidir.”

Irkçı İsrail rejiminin sahip olduğu uluslararası desteğe ve bölge ülkelerinin sergilediği işbirliğine rağmen bölgedeki direniş sayesinde İsrail rejiminin stratejik hedefi olan bölge hakimiyetini kuramadığına dikkat çeken Suriye Cumhurbaşkanı Beşşar Esed, “Siyonist rejimin bölgeye hakim olamamasını sağlayan şey Suriye ve İran arasındaki stratejik ilişkidir ve bu ilişkilerin güçlü bir şekilde devam ettirilmesi gerekiyor” dedi.

          

Paylaşım
Facebook da Paylaş
Yorum Yaz Yorum
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış
Diğer İlgili Başlıklar
Tahran’da düşman çatlatan zirve 20-07-2022 tarihinde eklendi
ABD’den İran’ın uzay programına tepki 27-06-2022 tarihinde eklendi
ABD’den İran’ın uzay programına tepki 27-06-2022 tarihinde eklendi
İran: Suriye’nin kendini savunma hakkını destekliyoruz 21-06-2022 tarihinde eklendi
İsrail, suikast sonrası diken üstünde 25-05-2022 tarihinde eklendi
Tahran ve Şam’dan ırkçı İsrail rejimine özel mesaj 13-05-2022 tarihinde eklendi
Ayetullah Hamenei: Suriye uluslararası savaştan zaferle çıktı 08-05-2022 tarihinde eklendi
İran’dan, Bağdat aracılığıyla Erbil’e uyarı 14-04-2022 tarihinde eklendi
İran’ın 7 milyar doları serbest bırakılıyor 11-04-2022 tarihinde eklendi
General Süleymani suikastından sonra saldırılar yüzde 400 arttı 01-04-2022 tarihinde eklendi
Güncel
12:18 (01.03.2022)
El Meyadin: Ukraynalı bir yetkili, Belarus güçlerinin sınır kenti Çernigiv'e girdiğini bildirdi.
14:26 (24.02.2022)
El Cezire: Ukrayna'ya ait bir askeri uçak düştü, 5 kişi öldü.
14:22 (24.02.2022)
El Arabiya: Rusya hava araçları Kiev'e 20 kilometre mesafedeki Hostomel kentine saldırıyor.
14:11 (24.02.2022)
El Cezire: Ukrayna cumhurbaşkanının danışmanı, Kiev yakınındaki askeri havaalanı çevresinde şiddetli çatışmalar yaşandığını bildirdi.
14:01 (24.02.2022)
Unews: Rusya savaş uçakları, Ukrayna'nın başkenti Kiev'in üstünde uçuyor.
13:05 (01.02.2022)
Irak'ın Nasıriye kentinde Amerikan askeri lojistik konvoyuna saldırı.
23:07 (14.09.2021)
Amerikan F15E savaş uçakları Irak Suriye sınır şeridine saldırdı. Saldırıda Halk Seferberlik Güçlerine ait iki araç vuruldu; ama can kaybı yaşanmadı.
14:09 (04.09.2021)
Pakistan İstihbarat Servisi Başkanı general Faiz Hamid, Taliban'ın davetiyle Kabil'e gitti.
Haftanın Yorumu
Alptekin DURSUNOĞLU
Mukteda Sadr tipi devrim: İç savaş gösterip darbeye razı etmek
Siyasi Analizler
En Çok
Okunan Yorumlanan Paylaşılan
Hava Durumu
İstanbul Ankara İzmir
ISTANBUL ANKARA IZMIR
Yakın Doğu Haber ® 2006 - 2012
Sitede bulunun içerikler ve analizler kaynak gösterilerek alıntılanabilir  RSS Tasarım & Yazılım : Network Yazılım