Erbil’deki insansız uçak saldırısına dair iddialar ve belirsizlikler

img
Erbil’deki insansız uçak saldırısına dair iddialar ve belirsizlikler YDH

Dün gece Kürdistan Bölgesi’nin başkenti Erbil’de düzenlenen insansız uçak saldırısında ırkçı İsrail rejimi istihbarat servisinin suikast birimi sorumlusu İlak Ron’un hedef alındığı iddia edildi.
YDH- Uluslararası hava trafiğini izleyen Intelsky adlı sosyal medya hesabı, dün gece Irak’ın Kürdistan Bölgesi’nde insansız uçak saldırısında hedefin ırkçı İsrail rejimi istihbarat servisi Mossad’ın suikast birimi sorumlusu Asa Flots (İlak Ron) olduğunu iddia etti.

Intelsky, saldırıyla ilgili olarak “Mossad suikast birliği komutanı Asa Flots (Ilak Ron), Irak'ın kuzeyindeki Erbil'de kamikaze insansız hava aracıyla yapılan saldırıyla suikaste uğradı” ifadesini kulandı.

Saldırıyı henüz üstlenen olmazken, Iraklı direniş gruplarından Seyyidu’ş Şuheda Tugayları, daha önce yaptığı bir açıklamada ırkçı İsrail rejiminin Irak Kürdistan Bölgesi’nde 20 kadar taktik merkeze sahip olduğunu açıklamıştı.

Irak Kürdistan Bölgesi’nden yayın yapan Barzani ailesine ait Basnews ve Kurdistan 24 ise dün gece saat 9.35’te meydana gelen saldırıda 3 sivilin hafif yaralandığını bildirdi.

Kurdistan 24 televizyonu Arapça servisi konuyla ilgili haberinde Kürdistan Bölgesi Terörle Mücadele Biriminin saat 21.35 civarlarında Erbil Selahaddin yoluna bomba yüklü bir insansız uçağın düştüğünü ve olay sonrasında 2 sivilin yaralandığını bir restoranda da maddi hasar meydana geldiğini açıkladığını duyurdu.

Kürdistan Bölgesi yetkilileri saldırıda yaralandığı belirtilen kişilerin isimlerini açıklamazken, Kürdistan Bölgesi medyasında da hafif yaralandığı öne sürülen sivillerin saldırıyla ilgili tanıklıklarına yer verilmedi. Ayrıca saldırıda maddi hasar gördüğü belirtilen restoranın mı yoksa belirli bir aracın mı hedef alındığı belirtilmedi.

Basnews ise Kürdistan Bölgesi Başbakanı Mesdur Barzani’nin insansız uçak saldırısıyla ilgili olarak Irak Başbakanı Mustafa Kazımi ile bir telefon görüşmesi yaptığını bildirdi.

Mesrur Barzani, Twitter’daki kişisel hesabından yaptığı açıklamada Irak Başbakanı Mustafa Kazımi ile bir telefon görüşmesi yaptığını ve Erbil’de düzenlenen insansız uçak saldırısını ele aldıklarını belirtti ve “Erbil ve Bağdat, suçlu kişi ve gruplara karşı etkin bir şekilde işbirliği yapmaktadır” dedi.

İran Devrim Muhafızları Ordusu daha önce Erbil’de Amerikan konsolosluğunun yakınında Mossad tarafından kullanılan Barzani ailesine yakın bir Kürt işadamına ait evi füzelerle vurmuştu.