HABERLER    ARAP DÜNYASI
ARAP DÜNYASI | SURİYE | FİLİSTİN | IRAK | İRAN | İSRAİL | LÜBNAN | ASYA | RUSYA | KÜRDİSTAN | ANALİZLER | KİMDİR? | RÖPORTAJ | GİZLİLİK POLİTİKASI |
28-06-2022 tarihinde, 14:35 saatinde eklendi
Mısır ordusu, Ortadoğu NATO’suna karşı
Mısır ordusu, Ortadoğu NATO’suna karşı
Suudi Arabistan liderliğindeki Körfez ülkelerinin İsrail’le birlikte İran’a karşı bir askeri ittifak kurma çabaları sürerken, Mısır İran’la askeri bir çatışma içine girilmesine karşı çıktı.

YDH- Katar’dan yayın yapan el-Arabi el-Cedid’in haberine göre Mısırlı üst düzey askeri yetkililer, düzenlenen toplantılarda açık bir şekilde İran’la askeri bir karşıtlık içine girilmesine karşı çıktılar. Mısırlı komutanların bu tavrı, Mısır istihbarat örgütü toplantılarında da tekrar edildi.

Mısırlı askeri yetkililerin katıldığı toplantılarda uzun süredir gündemde olan İran’a karşı bir “Ortadoğu NATO’su” kurulması ve Mısır’ın da bu askeri ittifaka katılması konusunun ele alındığı bildirildi.

İran’a karşı Suudi Arabistan liderliğindeki Körfez ülkeleri ve İsrail’in yer alacağı bir askeri ittifak kurulması düşüncesi Amerika’nın eski başkanı Donald Trump döneminde ortaya atılmıştı. Ortadoğu NATO’su olarak da adlandırılan İran karşıtı Arap İsrail ittifakı yeniden gündeme gelirken, Mısır’ın da bu ittifaka katılması için girişimler sürüyor.

El Arabi el-Cedid’e açıklamada bulunan kaynaklar, Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah Sisi’nin Umman’a yaptığı ziyarete de değinerek bu ziyaretin amacının Umman aracılığıyla Tahran’a Mısır’ın İran’a karşı bir askeri ittifaka girme niyetinde olmadığı mesajını vermek olduğunu söyledi.

İran’a karşı bir askeri ittifaka girmeme tavrının sadece Cumhurbaşkanı Abdulfettah Sisi’ye ait bir düşünce olmadığını belirten kaynaklar, Mısır silahlı kuvvetlerinin de kurumsal olarak buna karşı çıktığını ve İran’la Mısır arasında hiçbir zaman bir askeri gerginliğin yaşanmadığını ve iki taraf arasında aleni olmayan bir saldırmazlık anlaşması bulunduğunu vurguladığını ifade etti.

Söz konusu kaynaklar, ırkçı İsrail rejiminin de yer alabileceği İran karşıtı askeri ittifak oluşumuna birkaç Arap diplomatın liderlik ettiğini belirterek bu diplomatların her toplantıda “Mısır, bu büyük orduyla ne yapıyor? Bu ordu, İsrail ve Körfez ülkeleri yerine İran’a karşı rol almalıdır” cümlesini tekrar ettiklerini söyledi.

El Arab el-Cedid’e konuşan Mısırlı emekli bir diplomat da şunları söyledi: Birkaç Körfez ülkesi Mısır’a ekonomik yardımları kullanarak ve baskı yaparak Mısır’ın öngördükleri askeri ittifaka katılmasını sağlamaya çalışıyor. Mısır cumhurbaşkanı daha önce de çok yararlandığı bir siyaset oyunu oynayarak birkaç farklı tarafa yönelebilir.”

Bölgedeki çatışma zeminine de dikkat çeken Mısırlı eski diplomat, “Bölge şu anda yeni bir çatışmanın eşiğinde bulunuyor; bu muhtemelen Lübnan’da gerçekleşir. Bölgedeki yeni bir vekalet savaşında İran, düşmanlarını güçlü bir şekilde vuracaktır. Mısır da bunu çok iyi biliyor. Dolayısıyla Mısır da hedef olmaktan çekiniyor. Zira eğer bu gerçekleşirse buna cevap vermek gerekecektir cevap vermek de çok zor olacağından Mısır ordusunu sıkıntıya sokacaktır” dedi.

     

Paylaşım
Facebook da Paylaş
Yorum Yaz Yorum
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış
Diğer İlgili Başlıklar
Amerika’dan Umman aracılığıyla Ensarullah’a teklif 15-08-2022 tarihinde eklendi
Suudi Arabistan: İsrail’le bölgesel ittifak söz konusu değil 18-07-2022 tarihinde eklendi
Mısır ordusu, Ortadoğu NATO’suna karşı 28-06-2022 tarihinde eklendi
Sanaa: Ateşkesin uzatılması beklenmiyor 27-06-2022 tarihinde eklendi
Cemal Kaşıkçı’nın katiline İsrail’le normalleşme görevi 07-06-2022 tarihinde eklendi
Ensarullah’tan kuşatma altındaki halka füzeyle gıda nakli 31-05-2022 tarihinde eklendi
Suudilerden Kızıldeniz’de ortak tatbikat 30-05-2022 tarihinde eklendi
Sanaa: Artık ateşkesi uzatmak zorunda değiliz 25-05-2022 tarihinde eklendi
Emirlikler: Ensarullah akıllı silahlar aldı 24-05-2022 tarihinde eklendi
Ensarullah: Ulusal diyaloga hazırız 10-05-2022 tarihinde eklendi
Güncel
12:18 (01.03.2022)
El Meyadin: Ukraynalı bir yetkili, Belarus güçlerinin sınır kenti Çernigiv'e girdiğini bildirdi.
14:26 (24.02.2022)
El Cezire: Ukrayna'ya ait bir askeri uçak düştü, 5 kişi öldü.
14:22 (24.02.2022)
El Arabiya: Rusya hava araçları Kiev'e 20 kilometre mesafedeki Hostomel kentine saldırıyor.
14:11 (24.02.2022)
El Cezire: Ukrayna cumhurbaşkanının danışmanı, Kiev yakınındaki askeri havaalanı çevresinde şiddetli çatışmalar yaşandığını bildirdi.
14:01 (24.02.2022)
Unews: Rusya savaş uçakları, Ukrayna'nın başkenti Kiev'in üstünde uçuyor.
13:05 (01.02.2022)
Irak'ın Nasıriye kentinde Amerikan askeri lojistik konvoyuna saldırı.
23:07 (14.09.2021)
Amerikan F15E savaş uçakları Irak Suriye sınır şeridine saldırdı. Saldırıda Halk Seferberlik Güçlerine ait iki araç vuruldu; ama can kaybı yaşanmadı.
14:09 (04.09.2021)
Pakistan İstihbarat Servisi Başkanı general Faiz Hamid, Taliban'ın davetiyle Kabil'e gitti.
Haftanın Yorumu
Alptekin DURSUNOĞLU
Mukteda Sadr tipi devrim: İç savaş gösterip darbeye razı etmek
Siyasi Analizler
En Çok
Okunan Yorumlanan Paylaşılan
Hava Durumu
İstanbul Ankara İzmir
ISTANBUL ANKARA IZMIR
Yakın Doğu Haber ® 2006 - 2012
Sitede bulunun içerikler ve analizler kaynak gösterilerek alıntılanabilir  RSS Tasarım & Yazılım : Network Yazılım