HABERLER    RUSYA
ARAP DÜNYASI | SURİYE | FİLİSTİN | IRAK | İRAN | İSRAİL | LÜBNAN | ASYA | RUSYA | KÜRDİSTAN | ANALİZLER | KİMDİR? | RÖPORTAJ | GİZLİLİK POLİTİKASI |
28-07-2022 tarihinde, 14:04 saatinde eklendi
Rus yetkili: Moskova İsrail’e çok öfkeli
Rus yetkili: Moskova İsrail’e çok öfkeli
İsrail basınına konuşan bir Rus yetkilinin Moskova’nın ırkçı İsrail rejimine son derece öfkeli olduğunu söylediği bildirildi.

YDH- İbranice yayın yapan Kan adlı televizyon kanalına konuşan bir Rus yetkili, Moskova’nın ırkçı İsrail rejiminin İsrailli militanların Rusya’ya karşı savaşmak için Ukrayna’ya gönderilmesine yeşil ışık yakmasından dolayı çok öfkeli olduğunu söyledi.

Habere göre söz konusu Rus yetkili “Rusya vatandaşlarının Hamas’ın yanında İsrail’e karşı savaşmak için gönderilmesi karşısında sizler ne hissedersiniz? Ruslar, İsrail’in Ukrayna’ya verdiği destekten dolayı öfkelidir. Dolayısıyla Moskova’nın tepki göstermesi doğaldır” dedi.

Rusya’da Yahudi Ajansı’nın kapatılmasının Rusya’nın bu konuyla ilgili olarak İsrail’e kızgın olması ile bir ilgisinin bulunmadığını belirten söz konusu Rus yetkili, Yahudi Ajansı’nın kapatılmasının Rusya’daki yasaları ihlal etmesiyle ilgili tamamen hukuki bir durum olduğunu ve meselenin siyasi olmadığını söyledi.

Kan televizyonuna konuşan söz konusu Rus yetkili, yasaları çiğnedikleri için Yahudi Ajansı’ndan başka örgütlerin de kapatıldığını belirtti ve “bu mesele sadece Yahudi Ajansı’na özgü bir şey değil” dedi.

Irkçı İsrail rejimine ait Kan televizyonu ise İsrail rejiminin Yahudi Ajansı’nın kapatılması konusunu görüşmek üzere Rusya’ya bir heyet gönderilmesi yönündeki teklifinin ise Rusya tarafından cevapsız bırakıldığını bildirdi.

Kısa bir süre önce Rusya Adalet Bakanlığı, Yahudi Ajansı’nın faaliyetlerinin incelenmesiyle ilgili talimat vermiş ve yapılan inceleme sonucu yasaları çiğnediği için Yahudi Ajansı’nın faaliyetleri mahkeme tarafından durdurulmuştu.

Irkçı İsrail rejiminin eski ulusal güvenlik danışmanı Giora Eiland, Yediot Aharonot gazetesine yazdığı yazıda rejimin Moskova’ya yönelik “gizli tehditlerde” bulunmasını eleştirdi ve “Bazı İsrailli yetkililerin Yahudi Ajansı’nın kapatılmasından sonra Rusya’ya karşı savurduğu gizli tehditler, İsrail’in çıkarlarına ciddi bir şekilde zarar veriyor” dedi.

Giora Eiland, yazısında ayrıca ırkçı İsrail rejiminin Rusya nezdinde en az on tane çıkarını sayabileceğini belirtti ve Rusya’nın İran’ın nükleer programına yardım etmemesini ve İsrail’in düşmanlarına gelişmiş silahlar vermemesini bu çıkarlar arasında saydı.

“Rus ayısı, başarısız gibi görünen Ukrayna savaşında yaralandı ve bir tehdit gibi gözüken her şeye karşı tepkisi öngörülmez olabilir” diyen Giora Eiland, “Eğer birisi, benden farklı olarak, Rusya'daki Yahudi Ajansını bir ulusal çıkar meselesi olarak görse bile, o zaman Moskova ile gizli görüşmeler yapmaya razı olması ... ve bunun bedelini ödemeye de hazır olması gerekir” dedi.

Paylaşım
Facebook da Paylaş
Yorum Yaz Yorum
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış
Diğer İlgili Başlıklar
Programların kesiştiği yerde 29-07-2022 tarihinde eklendi
Rus yetkili: Moskova İsrail’e çok öfkeli 28-07-2022 tarihinde eklendi
Ukrayna krizi ve Avrupa’nın çevrecilikteki çifte standardı 05-07-2022 tarihinde eklendi
Patruşev: “Hedefler değişmedi” 05-07-2022 tarihinde eklendi
Putin’in iki konuşması ve bir yorum 03-07-2022 tarihinde eklendi
Rusya: Batı Suriye’de hala terörü destekliyor 30-06-2022 tarihinde eklendi
Moskova Tel Aviv gerginliği nereye gidiyor? 20-06-2022 tarihinde eklendi
Lavrov: ‘Batı’nın gözü’ beni ilgilendirmiyor 17-06-2022 tarihinde eklendi
Kremlin’den Türkiye’nin Suriye operasyonu konusunda açıklama 15-06-2022 tarihinde eklendi
Lavrov: Körfez’in güvenliği için İran’la ortak girişim başlattık 02-06-2022 tarihinde eklendi
Güncel
12:18 (01.03.2022)
El Meyadin: Ukraynalı bir yetkili, Belarus güçlerinin sınır kenti Çernigiv'e girdiğini bildirdi.
14:26 (24.02.2022)
El Cezire: Ukrayna'ya ait bir askeri uçak düştü, 5 kişi öldü.
14:22 (24.02.2022)
El Arabiya: Rusya hava araçları Kiev'e 20 kilometre mesafedeki Hostomel kentine saldırıyor.
14:11 (24.02.2022)
El Cezire: Ukrayna cumhurbaşkanının danışmanı, Kiev yakınındaki askeri havaalanı çevresinde şiddetli çatışmalar yaşandığını bildirdi.
14:01 (24.02.2022)
Unews: Rusya savaş uçakları, Ukrayna'nın başkenti Kiev'in üstünde uçuyor.
13:05 (01.02.2022)
Irak'ın Nasıriye kentinde Amerikan askeri lojistik konvoyuna saldırı.
23:07 (14.09.2021)
Amerikan F15E savaş uçakları Irak Suriye sınır şeridine saldırdı. Saldırıda Halk Seferberlik Güçlerine ait iki araç vuruldu; ama can kaybı yaşanmadı.
14:09 (04.09.2021)
Pakistan İstihbarat Servisi Başkanı general Faiz Hamid, Taliban'ın davetiyle Kabil'e gitti.
Haftanın Yorumu
Alptekin DURSUNOĞLU
Mukteda Sadr tipi devrim: İç savaş gösterip darbeye razı etmek
Siyasi Analizler
En Çok
Okunan Yorumlanan Paylaşılan
Hava Durumu
İstanbul Ankara İzmir
ISTANBUL ANKARA IZMIR
Yakın Doğu Haber ® 2006 - 2012
Sitede bulunun içerikler ve analizler kaynak gösterilerek alıntılanabilir  RSS Tasarım & Yazılım : Network Yazılım