ABD ve İsrail'den Hamas'ı Sürme Planı

img
ABD ve İsrail'den Hamas'ı Sürme Planı YDH

İsrail, Gazze'deki Hamas savaşçıları tehdidini nasıl ortadan kaldıracağını düşünüyor.
YDH- ABD'li ve İsrailli yetkililer, 1982’de Lübnan işgali örneğine atıfta bulunarak, Filistinli direniş gruplarını Gazze’den sürgün etme fikrini tartışıyor.

İsrail güçleri, Hamas'ın Gazze Şeridi'ndeki üst düzey liderlerini hedef alan yeni bir saldırıya hazırlandığını açıkladı. 

Ancak İsrail askeri ve siyasi liderleri, Hamas’ın güç tabanını temsil eden binlerce savaşçı hakkında ne yapacakları konusunda henüz bir çözüm üzerinde uzlaşmış değil.

Amerikan The Wall Street Journal gazetesinde bugün yayımlanan bir habere göre, İsrailli ve Amerikalı yetkililer, savaşı kısaltmak için binlerce Hamas militanının Gazze'den üçüncü bir ülkeye sınır dışı etme olasılığını inceliyor. 

Yayımlanan haberde, “Bu fikir, İsrail'in 1982'de Lübnan'ın başkentini kuşatması sırasında Filistin lideri Yaser Arafat ve binlerce savaşçının Beyrut'tan kaçmasına izin veren ABD'nin aracılık ettiği anlaşmayı hatırlatıyor" denildi.

Wall Street Journal ayrıca, İsrail ordusuna yakın bir düşünce kuruluşunun, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri tarafından desteklenen yeni bir örgüt tarafından kontrol edilecek olan Gazze'de ‘Hamas'sız Güvenli bölgeler’ oluşturma fikrini ortaya attığını bildirdi.Makaleler

Güncel