Direniş Ekseni cephesinde bugün (1 Aralık)

img
Direniş Ekseni cephesinde bugün (1 Aralık) YDH

7 günlük ateşkesin bitmesiyle birlikte İsrail, Gazze'ye saldırılarını başlatırken Filistin, Irak ve Lübnan direnişi de İsrail hedeflerini vurdu.
YDH- Filistin Direniş örgütleri ile İsrail ordusu arasında çatışmalara paralel olarak direniş örgütleri de farklı cephelerde Filistin’e destek amacıyla operasyonlarına yeniden başladı. 

Filistin Demokratik Kurtuluş Cephesi’nin askeri kanadı olan Ulusal Direniş Tugayları’na bağlı Şehit Ömer el-Kasım güçleri Gazze şehrinin batısındaki Calihat bölgesine giren İsrail kuvvetlerini havan toplarıyla vurdu. 

Şehit Ömer El Kasım'ın güçleri Gazze'yi çevreleyen yerleşimleri ve Şehitler Kavşağı'nın kuzeyindeki İsrail'e ait bir askeri hedefleri başarıyla vurduğunu açıkladı. 

FHKC’nin askeri kanadı olan Şehit Ebu Ali Mustafa Tugayları, Sderot ve Kefer Azza'ya füze saldırıları yaptı. 

El Fetih’in askeri kanadı olan Aksa Şehitleri Tugayları, Gazze'nin kuzeyinde İsrail askerlerini pusuya düşürdü, bir askerini öldürmeyi, silah ve teçhizatını ele geçirmeyi başardı.

Aksa Şehitleri Tugayları savaşçıları, Şeyh Rıdvan ve en-Nasr ekseninde tanksavar roketleri ve hafif silahlar kullanarak İsrail askerleriyle doğrudan çatışmaya girdi. Çatışmalarda bir tankını imha etti. 

Mücahid Tugayları Sderot ve Nahal Oz yerleşimlerini füzelerle vurdu. 

İslami Cihat’ın askeri kanadı olan Kudüs Tugayları ateşkesin sona ermesinin ardından sabah saatlerinde işgal altındaki bölgelere yoğun füze saldırıları yaptı. 

Kudüs Tugayları, Netzarim ilerleme ekseninde konuşlanmış olan İsrail asker ve araçlarından oluşan bir topluluğu çok sayıda ağır kalibreli havan toplarıyla vurdu. 

Kudüs Tugayları Gazze semalarında İsrail'e ait Skylark insansız hava aracını düşürdü.

Kissufim yerleşimine yoğun roket saldırısı yapan Kudüs Tugayları, Gazze şehrinin Nasr mahallesindeki Rantisi Hastanesi civarında da İsrail askerleriyle şiddetli çatışmalara girdi. Kudüs Tugayları Kissufim'e yönelik bombardımanını 107 mm'lik roketlerle tekrarladı. 

Hamas’ın askeri kanadı olan Şehit İzzettin el-Kassam Tugayları Askalan, Sderot ve Bi’ir Seba’yı roketlerle vurdu.

El Kassam Tugayları, 114 mm'lik ‘Rajum’ füze sistemi ve ağır kalibreli havan mermileri ile İsrail kuvvetlerinin Gazze kentinin kuzeybatısındaki toplanma yerlerini vurdu. 

Gazze Şehri'nin kuzeyinde ‘Şawaz’ silahıyla İsrail ordusuna ait bir tankı vuran Kassam Tugayları, Gazze Şehri'nin kuzeyinde Tandem roketi ve makineli tüfekler kullanarak çok sayıda askeri taşıyan bir İsrail APC'sini imha etti. 

El Kassam Tugayları, İsrail'e ait "Ra'im" askeri üssüne ve Sderot’a ve Asdud'a füze saldırıları yaptı. 

El Kassam Tugayları, Beyt Hanun'daki bir binada konuşlanmış olan bir İsrail piyade gücünü 4 anti-personel mayınla imha etti. 

Gazze Şeridi'ndeki birçok bölge Filistin direnişi tarafından füzelerle vuruldu. Kefer Azza, Nir Oz, Nirim, Kissufim, Sofa, Nir İshak, Holit, Sderot, Asdud ve akşam saatlerinde de Tel Aviv ve çevresi füzelerle vuruldu. 

İsrail medyası, Gazze'den 'Nirim' yerleşimine atılan havan mermisi sonucu 3'ü orta derecede olmak üzere 5 İsrail askerinin yaralandığını açıkladı.

Suriye/ Irak 

Irak İslami Direnişi ABD'nin Suriye'deki Şeddadi üssünü vurdu. 

Lübnan 

Ateşkesin sona ermesinin ardından Hizbullah, kuzey cephesinde operasyonlarına tekrar başladı. 

Hizbullah yerel saatle 16:00'da Cel el-Alam bölgesi yakınında toplanan İsrail askerlerini uygun silahlarla vurduğunu açıkladı. 

Yerel saatle 16:43'te el-Merj bölgesinde bir grup İsrail askeri ve yine yerel saatle 16:43'te İsrail'e ait Ramim kışlası vuruldu. 

Yerel saatle 16:40'ta Ramya mevkii civarında İsrail askerleri saha şartlarına uygun silahlarla vuruldu. 

Yerel saatle 17:10'da İsrail ordusunun el-Merj bölgesi tekrar vuruldu ve bu operasyonda teyit edilmiş kayıpların olduğu açıklandı. 

İsrail ordu sözcüsü akşam saatlerinde yaptığı açıklamada, Ras Nakura, Kiryat Şmona ve Margaliot'taki askeri tesislerin Lübnan'dan füze saldırısına maruz kaldığını duyurdu.Makaleler

Güncel