ABC News: Son ateşkes Hamas için tam bir zaferdi

img
ABC News: Son ateşkes Hamas için tam bir zaferdi YDH

ABC News, güvenlik uzmanlarına dayanarak, Gazze'deki son ateşkesi "Hamas için tam bir zafer" olarak nitelendirdi.
YDH- ABC News, kamuoyunun dikkatinin Hamas ile İsrail arasında varılan ateşkes sonucunda insani yardımın gerçekleştirilmesi üzerinde yoğunlaşmasına rağmen, güvenlik uzmanlarının, son ateşkesin Hamas'a yeni bir çatışma için güçlenme ve toparlanma için gerekli fırsatı verdiğine dikkat çektiğini yazdı.

ABC News’e göre, ateşkes öncesinde hem Amerikalı hem de İsrailli yetkililer, ateşkesin Hamas'a fayda sağlayacağına inandıkları için genel bir ‘ateşkesi’ değil, savaşa kısa bir ‘ara verme’yi desteklediklerini vurguladılar.

Buna rağmen Gazze savaşındaki kısa süreli ara vermelerin uzatılması, fiilen bir haftalık ateşkesle sonuçlandı.

ABC'ye vermiş olduğu demeçte, bir haftalık ateşkesin Hamas için "hem askeri hem de siyasi açıdan net bir zafer" olduğunu söyleyen ABD'nin Orta Doğu'dan sorumlu eski Savunma Bakan Yardımcısı Mick Mulroy, "Sanırım İsrail bunun olacağını biliyordu, ama rehineleri geri almak için buna değerdi." dedi.

ABC'ye konuşan Malroy ve diğer güvenlik analistlerinin vardığı sonuç, Hamas'ın geçici ateşkesi muhtemelen yeniden toparlanmak, silahlarını tamamlamak ve Gazze'deki güçlerini yeniden konumlandırmak için kullanmış olduğu yönünde.

ABC, İsrail ordusunun Gazze'nin kuzeyinde birçok binayı yıkmasına rağmen Hamas'ın askeri altyapısının ne kadarının tahrip edildiğinin hala belirsiz olduğunu yazdı.

Yukarıdaki görüşü doğrulayan Robert Abrams da şunu ifade etti: "Ateşkes ne kadar uzun sürerse, Hamas'ın silahlarını güçlendirmek, gücünü yeniden gözden geçirmek ve yenilemek için o kadar çok zamanı olacaktır."

İsrail geçtiğimiz cuma günü, bir haftalık ateşkesin ardından Gazze Şeridi'ne yönelik saldırılarına yeniden başlamıştı.

Bu saldırıdan bir gün önce ise Hamas ile İsrail arasında tutuklu değişiminin yedinci aşaması gerçekleşmiş ve 30 Filistinli ile ve sekiz İsrailli serbest bırakılmıştı.

Gazze Sağlık Bakanlığı, İsrail’in cuma günü düzenlediği saldırılarda 178 kişinin hayatını kaybettiğini, 589 kişinin de yaralandığını bildirdi.

Hamas'ın liderlerinden Usame Hamdan, bugünkü saldırıyı Siyonist rejimin başlattığını, Hamas'ın ise yalnızca bu saldırıya karşılık verdiğini vurguladı.

İsrailli yetkililerin esir alınan 10 kadın askerin dün serbest bırakılmasını isteyerek arabulucuları kasten yanılttıklarını belirten Hamdan, sözlerine şöyle devam etti: “İsrail'in yalan politikası saldırıların başlangıcından bu yana devam ediyor, Amerikalılar da onların söylediklerini doğrulamaktan başka bir şey yapmıyor.”Makaleler

Güncel