İsrail, Doktorları Canlı Kalkan olarak kullandı

img
İsrail, Doktorları Canlı Kalkan olarak kullandı YDH

Gazze Şeridi'ndeki Filistinli doktorlar, İsrail'in kuşatma altındaki bölgedeki hastanelere ve tıbbi tesislere yaptığı şiddetli baskınlar sırasında gözaltına alındıklarını ve "canlı kalkan" olarak kullanıldıklarını söylediler.
YDH- İngiltere merkezli haber sitesi Middle East Eye'ın Cuma günü yayınladığı bir raporda, İsrail güçlerinin, Gazze'deki en büyük tıbbi komplekse yönelik haftalardır süren kuşatması ve bombardımanı sırasında El Şifa Hastanesi'ni işgal ederken onları "rehine" olarak kullandığı belirtildi.

Doktorlar, İsrail askerlerinin El Şifa Hastanesi başkanı Muhammed Ebu Silmiya'yı ve Gazze'den 20'den fazla sağlık personelini gözaltına aldığını söyledi.   Silmiya'nın gözaltında tutulduğu ve El Şifa Hastanesi'nde İsrailli subaylar tarafından iki kez sorgulandığı bildirildi.   El Şifa Hastanesi Cerrahi Bölüm Başkanı Mervan Ebu Saada, "İsrail uçakları günlerce hastanenin farklı binalarını ve bölümlerini bombalamaya devam etti. Quadcopter'lar, hastanede doğrudan insanlara ateş ediyordu. İnsanlar hastanenin içinde öldürüldü."   "Hastaneyi beş gün boyunca kuşattılar ve bölümlerini bastılar. Bizi belirli bölgelerde tuttular ve hedef alınmakla tehdit ettiler. Yeraltı depolarına baskın düzenlediklerinde, içeri girip direnişçileri aramak için bizi  canlı kalkan olarak kullandılar" dedi.   İsrail güçlerinin bir bölümden diğerine geçerken ve El Şifa Hastanesi'nin farklı ofislerini ve odalarını ararken yanlarında birkaç doktor götürdüğünü de sözlerine ekledi.   Doktor, İsrail güçlerinin kendisini ve Ebu Silmiya'yı Hamas'ın herhangi bir üyesinin veya rehinelerin hastanede bulunup bulunmadığını veya Hamas'ın El Şifa'da yürüttüğü herhangi bir faaliyet olup olmadığını sorguladığını söyledi.   "Hayır dedik çünkü orada hiç Hamas üyesi görmedik" dedi.   İsrail saldırılarına tanık olan doktor  Fadel Naim de, İsrail güçlerinin Filistinli direniş grupları hakkında bilgi edinmek için doktorları sorguladığını söyledi.   Naim, "Birçok doktor ve sağlık çalışanı sorgulandı ve gözaltına alındı" dedi.   "Her Filistinli gözaltına alınıyor ama özellikle doktorları direnişle ilgili iddialarını kanıtlayacak bilgiler elde edeceklerini düşünerek gözaltına alıyorlar."   Naim, İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarının başlamasından bu yana birçok doktorun öldüğüne veya yaralandığına tanık olduğunu veya duyduğunu da sözlerine ekledi.   "Birçok meslektaşımız doğrudan öldürüldü. Her gün öldürülen başka bir doktorun adını duyuyoruz. Bir zamanlar öğrencimiz olan doktorların çoğu da öldürüldü ya da gözaltına alındı" dedi.   Gazze Sağlık Bakanlığı bugün yaptığı açıklamada,  Gazze Şeridi'nin çeşitli bölgelerinde İsrail saldırılarında 280 sağlık personelinin öldürüldüğünü duyurdu.Makaleler

Güncel