Gazze soykırımında ABD rolü

img
Gazze soykırımında ABD rolü YDH

Washington’ın basın önünde “sivil kayıpların sayılarını azaltma çağrılarına” rağmen, ABD, İsrail rejimine silah sağlama politikasını sürdürüyor.
YDH- The Wall Street Journal gazetesinin haberine göre İsrail geçen ay Cibaliya’daki büyük katliamlarından en az birini, ABD tarafından sağlanan ve yaklaşık bir ton patlayıcı savaş başlığına sahip bombalar ile gerçekleştirdi. 

Gazete, yaklaşık 15 bin bomba ve 57 bin top mermisinden oluşan silah tedarikindeki bu artışın, 7 Ekim Aksa Tufanı Operasyonu’ndan sonra başladığını ve arttığını vurguladı. 

Rapora göre Washington tarafından açıklanmayan, her biri 900 kg ağırlığında olan 100 adet BLU-109 sığınak imha bombasının teslimatı da var. 

ABD Başkanı Joe Biden ile Dışişleri Bakanı Anthony Blinken dahil olmak üzere Beyaz Saray’ın diğer üst düzey yetkilileri arasında yapılan basın açıklamaları, İsraillileri "sivil kayıpları mümkün olduğunca en aza indirmeye" çağırırken, bu yıkıcı bombaların tedariki, uygulamada tam tersi bir politikaya işaret ediyor. 

ABD'nin daha önce Irak ve Afganistan'da konuşlandırdığı hassas mühimmatlar, büyük düşman oluşumlarına karşı tipik kullanımlarının aksine, artık Gazze'nin yoğun kentsel nüfusuna karşı kullanılıyor. 

Filistin Sağlık Bakanlığı tarafından sağlanan en son verilere göre, Gazze'de İsrailliler tarafından işlenen 1.300 katliam sonucunda, yüzde 60'ından fazlası kadın ve çocuk olmak üzere 18 binden fazla Filistinli hayatını kaybeetti. 

BM yardım ajansı UNRWA'ya göre ise İsrail saldırıları nedeniyle yüz binlerce konut yaşanmaz hale geldi. 

İnsan hakları örgütleri son tahminlerinde, toplam nüfusun yaklaşık yüzde 80'ine tekabül eden 1,8 milyon kişinin, yerinden edildiğini açıkladı. 

Kuzey Gazze'dekiler de dahil olmak üzere yaklaşık 191 bin kişi 124 UNRWA tesislerine sığındı.Makaleler

Güncel