Yemen: Kızıldeniz, İsrail gemilerine mezar olacak

img
Yemen: Kızıldeniz, İsrail gemilerine mezar olacak YDH

Yemen Sahil Savunma Komutanı, Kızıldeniz'i İsrail gemileri için mezarlığa çevirecek imkanlara sahip olduklarını söyledi.
YDH- Yemen Sahil Güvenlik Komutanı Muhammed Ali el-Kadri, son dönemde İsrail gemilerine yönelik saldırıların defalarca yapılan uyarılar sonrasında gerçekleştirildiğini söylüyor.

Yemen, dün gece Bab el-Mendeb Boğazı'nda 2 gemiye saldırı düzenlendiği yönündeki haberlerin ardından bu haberleri doğrulamış ve Yemen silahlı kuvvetlerinin Gazze halkına destek amacıyla 2 İsrail gemisine saldırdığını duyurmuştu.

Yemen Silahlı Kuvvetleri Sözcüsü General Yahya Seri, gemilerden birine insansız hava aracı ile saldırı düzenlendiğini, ikinci saldırının ise deniz füzesi ile gerçekleştirildiğini söyledi.

Yemen'in ‘26 Eylül’ gazetesinin bugünkü haberine göre, Yemen Sahil Güvenlik Komutanı Muhammed Ali el-Kadri şunları söyledi: "Yemen devriminin lideri daha önce, Siyonist rejimi Kızıldeniz'in kendileri için yasak olduğu konusunda uyarmıştı. İsrail gemilerine saldırı, iki İsrail gemisinin Yemen donanmasından gelen uyarı mesajlarını görmezden gelmesinin ardından gerçekleştirildi.”

Yemen ordusu, dünkü saldırıdan başka İsrail’e ait gemilere çok sayıda başka operasyonlar da gerçekleştirmişti. Bu operasyonların ilkinde Yemen donanması, Kızıldeniz'de ‘Galaxy Leader’ isimli İsrail gemisini ele geçirmiş ve Yemen'in batısındaki Hudeyde limanına çekmişti.

Yemen Sahil Güvenlik Komutanı Muhammed Ali el-Kadri ise bu konuya işaret ederek: "İsrail'in Gazze Şeridi'ndeki kardeşlerimize yönelik saldırganlığı sona erene kadar İsrail gemilerinin Kızıldeniz ve Makran Denizi’nde seyretmesine izin vermeyeceğiz" dedi.

"Bölgesel sularımız Siyonist düşman gemilerinin mezarlığı olacaktır" diyen  Muhammed Ali el-Kadri Yemen Donanması tarafından gerçekleştirilen operasyonların uluslararası rotalara veya diğer ticari gemilere zarar vermediğini, bu operasyonların sadece İsrail gemilerine karşı olduğunu açıkladı.

Muhammed Ali el-Kadri tüm İsrail gemilerini veya İsrail ile bağlantılı gemilerin uyarıları ihlal etmeleri halinde Yemen ordusunun meşru hedefi olacaklarını söyledi.

Yemenli yetkililer daha önce defalarca yaptıkları açıklamalarda, İsrail ordusunun Gazze halkına yönelik operasyonları devam ettiği sürece İsrail'in çıkarlarına ve pozisyonlarına yönelik operasyonlarını sürdüreceklerini vurgulamıştı.

Yemenli komutan ayrıca Arap ve İslam ülkelerinin Gazze savaşı konusundaki sessizliğine tepki göstererek, Yemen'in İsrail gemilerinin Kızıldeniz, Bab el-Mendeb Boğazı ve Makran Denizi'ndeki hareketlerini izlemek için gerekli denizcilik yeteneklerine sahip olduğunu sözlerine ekledi.

Yemenlilerin Filistin halkına sadece söz ve sloganlarla destek vermediklerini belirten Yemen sahil güvenlik komutanı, Yemen'in Filistin'e yönelik tutumunun değişmeyeceğini, Yemenlilerin Filistin halkının zaferi için tüm imkanlarını kullanacaklarını vurguladı.

Yemen ordusu, İsrail gemilerine yönelik saldırıların yanında ‘Aksa Tufanı’ başlamasından bu yana insansız hava araçları ve füzelerle İsrail'in Eilat limanına da saldırılar düzenlemişti.

Yemen Sahil Güvenlik Komutanı Muhammed Ali el-Kadri Yemen Donanması'nın Batılı ülkelerin planlarını etkisiz hale getirmek için gerekli imkanlara sahip olduğunu belirtti ve Yemen silahlı kuvvetlerinin ABD, İngiltere ve İsrail'in Kızıldeniz ve Bab el-Mendeb Boğazı’nda kendileri için bir alan oluşturmalarına izin vermeyeceğini kaydetti.  Makaleler

Güncel