Tahran: Gazze'nin tehciri 7 Ekim öncesinde planlandı

img
Tahran: Gazze'nin tehciri 7 Ekim öncesinde planlandı YDH

İran Dışişleri Bakanı, Aksa Tufanı Operasyonu sırasında ele geçirilen belgelerin, İsrail'in Filistinlileri Gazze ve Batı Şeria'dan sürmeyi planladığını gösterdiğini açıkladı.
YDH- El Mayeden'in haberine göre, İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan Pazar günü yaptığı açıklamada, 7 Ekim'deki Aksa Tufanı Operasyonu sırasında direniş grupları tarafından elde geçirilen belgelerin, İsrail'in Filistinlileri tehcir etmeyi planladığını gösterdiğini söyledi.

İranlı bakan, Filistinli direnişçilerin İsrail askeri merkezlerinden ele geçirdiği belgelerin İsrail'in tüm Gazze halkını Mısır'a, Batı Şeria halkını da Ürdün'e zorla göç ettirme planını yaptığını ortaya koyduğunu ifade etti.

Emir Abdullahiyan, Ummanlı mevkidaşı Bedr el-Busaidi ile görüşmesinin ardından Tahran'da düzenlediği basın toplantısında, ABD'yi, Gazze'ye karşı yaklaşık iki aydır devam eden katliamda "İsrail"e verdiği desteğin sorumluluğunu üstlenmeye çağırdı.   Sivil katliamlar konusunda açıklama yapan Washington'un, İsrail'in saldırganlığına yeşil ışık yakarak Gazze halkının yok edilmesini desteklediğine dikkat çekti.   Bakan Abdullahiyan, İsrail'in Gazze ve Batı Şeria'ya yönelik saldırısının yeni aşamasının ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken'ın İsrail savaş kabinesinde bulunmasıyla başlatıldığını belirtti.   Emir Abdullahiyan, Tahran'ın bölgedeki savaşın coğrafi kapsamını genişletme niyetinde olmadığını, bununla birlikte İsrail'in Filistin halkına yönelik etnik temizlik planlarının sonuçları olacağını söyledi.   İran Dışişleri Bakanı, Gazze'deki insani durumla ilgili olarak, tüm ülkelerin Gazze Şeridi'ndeki savaşı ve kadın ve çocuklar da dahil olmak üzere sivillerin öldürülmesini durdurmak için uluslararası baskıyı artırması gerektiğini vurguladı.   Bakan konuşmasını tüm İslam ülkelerini ve uluslararası toplumu, Gazze'ye insani yardım ve ilaç girmesine izin vermek ve zorla yerinden etme planlarını engellemek için acil önlemler almaya çağırarak sonlandırdı.Makaleler

Güncel