2 bin İsrail askeri psikiyatri tedavisine alındı

img
2 bin İsrail askeri psikiyatri tedavisine alındı YDH

İsrail televizyonu, Gazze savaşının neden olduğu psikolojik hasar nedeniyle 2 bin İsrail askerinin psikiyatri merkezlerine sevk edildiğini bildirdi.
YDH- İsrail medyasında yayımlanan haberlere göre, işgal altındaki topraklarda savaşın başlamasından bu yana 2 bin İsrail askeri personeli psikiyatrik destek alıyor.

İsrail'in Kan adlı televizyon kanalı bugün, 7 Ekim'den bu yana psikiyatrik yardım almak için başvurda bulunan 2 bin askerin 200'ünün ilk üç hafta içinde talepte bulunduğunu bildirdi.

Kan televizyonu, bu askerlerin yaklaşık yüzde 75 ila 80'inin savaşta yaralı olarak kaydedildiğini, ancak daha sonra birimlerine geri dönebildiklerini ve savaş alanındaki varlıklarını sürdürebildiklerini söyledi.

7 Ekim'de Filistin direniş güçleri sürpriz bir operasyonla işgal altındaki Filistin topraklarına karadan, havadan ve denizden girerek çok sayıda İsrail askerini öldürüp onlarca İsrailliyi savaş esiri olarak Gazze Şeridi'ne götürmeyi başarmıştı.

Yayımlanan raporda ayrıca şu ifadeler yer alıyor: "Savaş alanında yaralanan; silahla vurulma, çatışma veya yaralanma gibi bir olaya veya yaralanmalara ya da tehlikeli sahnelere tanık olan asker ve performansının düşmesine neden olaylara maruz kalan kişi olarak tanımlanır."

Bu rapora göre, askerlerde toplumdan uzaklaşma, sessizlik, endişe, stres veya askeri her zaman rahatsız eden genel güçlük duygusu gibi etkiler görülüyor.

İşgal altındaki topraklarda savaşın başlangıcından bu yana İsrail ordusu, 401 askerini kaybettiğini, bunların 70'inden fazlasının Gazze Şeridi'ndeki kara savaşında öldürüldüğünü açıkladı.

Filistinli ve Lübnanlı direniş grupları ise yapmış oldukları açıklamalarla ve İsrail askerlerinin öldürüldüğü anların fotoğraflarını yayınlayarak, İsrail ordusunun gerçek ölü sayısını gizlediğini vurguluyor.

İsrail basını da bir askerin öldürüldüğüne ilişkin haberlerinde "öldüğünün açıklanmasına izin verildi" ifadesini kullanıyor.Makaleler

Güncel