HABERLER    LÜBNAN
ARAP DÜNYASI | SURİYE | FİLİSTİN | IRAK | İRAN | İSRAİL | LÜBNAN | ASYA | RUSYA | KÜRDİSTAN | ANALİZLER | KİMDİR? | RÖPORTAJ | GİZLİLİK POLİTİKASI |
16/07/2010 tarihinde, 22:29 saatinde eklendi
Nasrullah: Casuslar kendilerini güvende hissetmemeli
YDH- Hizbullah Genel Sekreteri Seyyid Hasan Nasrullah, İsrail hesabına casusluk yaparak Lübnan’ın yıkımında suç ortaklığı yapanların en sert şekilde cezalandırılması gerektiğini söyledi.

YDH- Hizbullah Genel Sekreteri Seyyid Hasan Nasrullah, İsrail hesabına casusluk yaparak Lübnan’ın yıkımında suç ortaklığı yapanların en sert şekilde cezalandırılması gerektiğini söyledi.

 

“Gaziler Günü” dolayısıyla başkent Beyrut’un güneyindeki Dahiye semtinde video konferans yoluyla halka hitap eden Hizbullah Genel Sekreteri Seyyid Hasan Nasrullah, İsrail hesabına casusluk yapanların kendilerini güvende hissetmemesi gerektiğini belirterek, suçu sabit görülenlerin mümkün olan en kısa sürede idam edilmesini istedi.

 

Lübnan’daki telefon ve iletim şebekeleri ile ilgili olarak “Şüphesiz İsrailliler, telsiz, telefon ve internet şebekelerini kontrol ediyorlar ve istihbaratın büyük bir bölümünü de bu kontroller ve dinlemeler sayesinde ediniyorlar. Lübnan’daki şebekelerin İsrail tarafından kontrol ediliyor oluşu yeni bir şey değil” diyen Seyyid Nasrullah, İsrail’in 2006 yılındaki savaşta cep telefonu şebekelerini vurmamasının sebebinin de istihbarat temini olduğunu söyledi.

 

İsrail’in 2006 yılındaki savaşta Hizbullah’ın kendisine ait kablolu telefon şebekelerini dikkate almayarak ciddi bir hata yaptığını belirten Seyyid Nasrullah, İsrail’in bu savaştaki yenilgisinin sebeplerini araştıran Winograd raporunda da bu hususa dikkat çekildiğini söyledi ve “O savaşın kontrolü, yönetimi ve yönlendirmesi Direniş’in elindeydi. Bunda da en önemli faktör, Hizbullah’ın kendisine ait kablolu telefon şebekesiydi” dedi.

 

Son dönemde yakalanan casusların savaş öncesinde İsrail’e önemli istihbaratlar verdiğini hatırlatan Hizbullah Genel Sekreteri Seyyid Hasan Nasrullah, hassas binaların, fabrikaların ve çeşitli kurumların verilen bu istihbaratlar sayesinde bombalandığını belirterek bu kişilerin, birçok kişinin ölümüyle ve Lübnan’ın yıkımıyla sonuçlanan bu bombardımanlarda suç ortağı olduğunu ifade etti.

 

Suçları sabit görülenler hakkında verilecek idam kararlarını onaylayacağını açıklayan Cumhurbaşkanı Mişel Süleyman’ı öven Hizbullah Genel Sekreteri Seyyid Hasan Nasrullah, Lübnan içiyle ilgili meselelere ve Refik Hariri cinayeti konusundaki gelişmelere de değinerek “İsrail, sorumlusu her kim olursa olsun Lübnan içerisinde yaşanacak bir gerginliğin kendi çıkarına olduğunu biliyor. Lübnan’da Direniş’in karşısına dikilen İsrailliler, bugün bir başka İsrail projesi olan Uluslar arası Refik hariri Mahkemesine gözlerini dikmiş bulunuyorlar ve birkaç ay sonrası için hazırlıklar yapıyorlar. Aşkenazi, biz Lübnan’da gerginliklerin yaşanacağı eylülü bekleyeceğiz diyor. İşte bu İsrail’in gerçekleştirmeye çalıştığı şeydir. Yani Siyonistlerin güvende olması için çevrede fitneyi körüklemek” diye konuştu.

 

Hizbullah Genel Sekreteri Seyyid Hasan Nasrullah 1559 sayılı BM kararından 2006 yılındaki savaşa ve daha sonra yaşanan iç siyasi krizlere değinerek “geçmişte, Lübnan içerisindeki bazı siyasi güçlerle bazı uluslar arası ve bölgesel güçler, uluslar arası bir fitneye bel bağladılar; ama iş onların istediği yönde gitmedi. Daha sonra 2006 yılındaki savaşa umut bağladılar; ama başarılı olamadılar. Ondan sonra da Lübnan’da bir iç savaş çıkmasına bel bağladılar; ama bundan da netice alamadılar. Bugün ise yeni bir savaşa bel bağlamış durumdalar” dedi ve bu konuyla ilgili olarak 2006 yılında kazanılan zaferin yıldönümünde açıklamalar yapacağını söyledi.

 

Paylaşım
Facebook da Paylaş
Yorum Yaz Yorum
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış
Diğer İlgili Başlıklar
Lübnan, enflasyonda dünya birincisi 23-09-2021 tarihinde eklendi
Lübnan Çalışma Bakanı: İran gemisi ABD ablukasını kırdı 16-09-2021 tarihinde eklendi
Lübnan için enerji toplantısı 08-09-2021 tarihinde eklendi
İlk akaryakıt gemisi Suriye’ye yanaşacak 02-09-2021 tarihinde eklendi
Lübnan’daki akaryakıt karaborsacıları Suudi yandaşları 25-08-2021 tarihinde eklendi
Şeyh Naim Kasım: Düşmanın her saldırısına cevap vereceğiz 06-08-2021 tarihinde eklendi
İsrail, rejimi Hizbullah’ın çatışma kurallarına boyun eğdi 06-08-2021 tarihinde eklendi
İsrailli yetkililerden roket saldırısıyla ilgili açıklamalar 05-08-2021 tarihinde eklendi
İsrail’den Lübnan’a saldırı 05-08-2021 tarihinde eklendi
Lübnan’dan İsrail yerleşkesine roket saldırısı 04-08-2021 tarihinde eklendi
Güncel
23:07 (14.09.2021)
Amerikan F15E savaş uçakları Irak Suriye sınır şeridine saldırdı. Saldırıda Halk Seferberlik Güçlerine ait iki araç vuruldu; ama can kaybı yaşanmadı.
14:09 (04.09.2021)
Pakistan İstihbarat Servisi Başkanı general Faiz Hamid, Taliban'ın davetiyle Kabil'e gitti.
23:19 (27.08.2021)
Pentagon Sözcüsü: Taliban, Kabil havaalanındaki askeri bölümlerden hiçbir yere hakim değil.
23:18 (27.08.2021)
Taliban: Kabil havaalanının Amerikan güçlerinin bulunduğu küçük bir bölüm hariç büyük bölümünü ele geçirdik.
23:07 (27.08.2021)
Hamas Siyasi Büro Üyesi Musa Ebu Merzuk, Moskova'da Rusya Devlet Başkanı Ortadoğu Özel Temsilcisi Mihail Bogdanov'la görüştü.
01:14 (05.08.2021)
El Meyadin muhabiri: İsrail savaş uçaklarının güney bölgelerinde uçuşuyla birlikte patlama sesleri duyuluyor.
13:47 (29.07.2021)
Irak'ın Nasıriye kentinde Amerikan güçlerine ait iki askeri lojistik konvoy saldırıya uğradı.
00:01 (14.07.2021)
El Meyadin: Kudüs'ün kuzeyineki Kalandiya kontrol noktasında ırkçı İsrail rejimi güçlerine ateş açıldı.
Haftanın Yorumu
Alptekin DURSUNOĞLU
Yorgunların uzlaşmasıyla doğan Taliban emirliği
Siyasi Analizler
En Çok
Okunan Yorumlanan Paylaşılan
Hava Durumu
İstanbul Ankara İzmir
ISTANBUL ANKARA IZMIR
Yakın Doğu Haber ® 2006 - 2012
Sitede bulunun içerikler ve analizler kaynak gösterilerek alıntılanabilir  RSS Tasarım & Yazılım : Network Yazılım