HABERLER    LÜBNAN
ARAP DÜNYASI | SURİYE | FİLİSTİN | IRAK | İRAN | İSRAİL | LÜBNAN | ASYA | RUSYA | KÜRDİSTAN | ANALİZLER | KİMDİR? | RÖPORTAJ | GİZLİLİK POLİTİKASI |
10/08/2010 tarihinde, 00:19 saatinde eklendi
Nasrullah’tan İsrail’i dehşete düşüren psikolojik operasyon
YDH- Hizbullah Genel Sekreteri Seyyid Hasan Nasrullah, İsrail’in Refik Hariri teröründeki rolünü, İsrail casus uçakları tarafından çekilen ancak Hizbullah’ın ele geçirdiği görüntülerle belgeledi.

YDH- Hizbullah Genel Sekreteri Seyyid Hasan Nasrullah, İsrail’in Refik Hariri teröründeki rolünü, İsrail casus uçakları tarafından çekilen ancak Hizbullah’ın ele geçirdiği görüntülerle belgeledi.

 

Hizbullah Genel Sekreteri Seyyid Hasan Nasrullah, Beyrut’ta akşam saat 8.30’da video konferans aracılığıyla gerçekleştirdi basın toplantısında Refik Hariri teröründe İsrail’in rolünün bulunduğuna ilişkin güçlü deliller bulunmasına rağmen uluslar arası mahkemenin bu meseleye hiçbir şekilde yönelmediğine dikkat çekti.

 

İsrail’in Lübnan’da, Filistin’de ve dünyanın diğer bölgelerinde bu tür terör eylemlerini gerçekleştirdiğinin bilindiğini, İsrail’in bunu yapabilecek hem gücünün hem de imkanlarının olduğunu hatırlatan Seyyid Nasrullah, 1990’lı yılların sonunda Hizbullah’a bağlı karşı istihbarat birimleri tarafından yakalanan bir İsrail casusunun itiraflarını içeren bir video bandından bölümler gösterdi.

 

İsrail için casusluk yaparken İslami Direniş güçleri tarafından yakalanan Ahmed Nasrullah adlı şahsın İsrail’in kendisinden Refik Hariri’ye Lübnan içerisindeki bir örgüt tarafından suikast düzenleneceğini söylemesinin istendiğine ilişkin ifadelerini yayımlayan Seyyid Nasrullah, 2 buçuk saat süren basın toplantısının ilerleyen bölümlerinde son bir yıl içerisinde yakalanan İsrail casuslarının faaliyetlerine ilişkin görüntüler yayımladı.

 

Hizbullah Genel Sekreteri Seyyid Hasan Nasrullah, İsrail insansız hava araçları tarafından çekilen ve Hizbullah’ın kendine özgü gizli yöntemleriyle ele geçirdiğini belirttiği görüntüleri de yayımlayarak İsrail’in 1997’den beri İsrail’in Lübnan’da düzenlediği her askeri operasyon öncesinde insansız hava araçlarıyla çektiği keşif görüntülerine ilişkin örnekler gösterdi.

 

İsrail insansız hava araçlarının Refik Hariri’nin Beyrut’taki eviyle başbakanlık binası arasındaki geçiş güzergahlarına, Sayda’daki kardeşi Şefik Hariri’nin evine ve civar yollara ilişkin çektiği görüntüleri gösteren Nasrullah, Hizbullah tarafından ele geçirilen bu İsrail insansız hava araçları tarafından çekilmiş bu görüntülerin Hariri teröründe İsrail’in rolünün olduğuna dair ciddi kanıtlar olduğunu ifade etti.

 

Her şeye rağmen açıkladıkları kanıtların İsrail’in suçunu ispat eden kesin birer mahkeme kanıtı olduğunu iddia etmediklerini belirten Seyyid Nasrullah, ancak bu kadar açık delillere rağmen bu konuyla ilgili olarak İsrail üzerine hiç gidilmemesinin düşündürücü olduğunu söyledi.

 

İsrail’in Lübnan’da ortaya çıkarılan casusluk şebekelerinin itiraflarına ve Refik Hariri’nin geçiş güzergahlarına ilişkin havadan çekilen görüntülere değinen Nasrullah bu tür delillerden sadece birkaçının benzerinin bile Suriye veya Hizbullah aleyhinde bulunmuş olması durumunda büyük bir kıyamet koparılacağını; ancak bu kadar önemli delillere rağmen İsrail’e yönelik hiçbir araştırmada bulunulmamasının oldukça dikkat çekici olduğunu ifade etti.

 

Konuşmasının sonunda gazetecilerin sorularını da cevaplayan Hizbullah Genel Sekreteri Seyyid Hasan Nasrullah, Hariri cinayeti konusundaki uluslar arası mahkemeyi hukuki değil, siyasi bir mahkeme olarak gördüklerini ve ellerindeki delilleri bu mahkemeye vermeyeceklerini vurgulayarak; ancak Lübnan hükümetinin bir komisyon oluşturması durumunda ellerindeki delilleri bu komisyona sunmaya hazır olduklarını söyledi.

 

Nasrullah’ın basın toplantısında yayımladığı görüntülerin Hizbullah’ın, İsrail casus uçakları tarafından çekilen görüntüleri ele geçirmekte olduğunu gösterdiğini belirten uzmanlar, bu durumun İsrail istihbaratı açısından dehşet verici olduğunu belirterek böylece 1997 yılında Lübnan’a operasyon için indirme yapan 12 seçkin İsrail komandosunun Hizbullah tarafından nasıl pusuya düşürülerek öldürüldüğünün de açıklığa kavuşmuş olduğunu belirtiyor.

 

Paylaşım
Facebook da Paylaş
Yorum Yaz Yorum
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış
Diğer İlgili Başlıklar
Lübnan, enflasyonda dünya birincisi 23-09-2021 tarihinde eklendi
Lübnan Çalışma Bakanı: İran gemisi ABD ablukasını kırdı 16-09-2021 tarihinde eklendi
Lübnan için enerji toplantısı 08-09-2021 tarihinde eklendi
İlk akaryakıt gemisi Suriye’ye yanaşacak 02-09-2021 tarihinde eklendi
Lübnan’daki akaryakıt karaborsacıları Suudi yandaşları 25-08-2021 tarihinde eklendi
Şeyh Naim Kasım: Düşmanın her saldırısına cevap vereceğiz 06-08-2021 tarihinde eklendi
İsrail, rejimi Hizbullah’ın çatışma kurallarına boyun eğdi 06-08-2021 tarihinde eklendi
İsrailli yetkililerden roket saldırısıyla ilgili açıklamalar 05-08-2021 tarihinde eklendi
İsrail’den Lübnan’a saldırı 05-08-2021 tarihinde eklendi
Lübnan’dan İsrail yerleşkesine roket saldırısı 04-08-2021 tarihinde eklendi
Güncel
23:07 (14.09.2021)
Amerikan F15E savaş uçakları Irak Suriye sınır şeridine saldırdı. Saldırıda Halk Seferberlik Güçlerine ait iki araç vuruldu; ama can kaybı yaşanmadı.
14:09 (04.09.2021)
Pakistan İstihbarat Servisi Başkanı general Faiz Hamid, Taliban'ın davetiyle Kabil'e gitti.
23:19 (27.08.2021)
Pentagon Sözcüsü: Taliban, Kabil havaalanındaki askeri bölümlerden hiçbir yere hakim değil.
23:18 (27.08.2021)
Taliban: Kabil havaalanının Amerikan güçlerinin bulunduğu küçük bir bölüm hariç büyük bölümünü ele geçirdik.
23:07 (27.08.2021)
Hamas Siyasi Büro Üyesi Musa Ebu Merzuk, Moskova'da Rusya Devlet Başkanı Ortadoğu Özel Temsilcisi Mihail Bogdanov'la görüştü.
01:14 (05.08.2021)
El Meyadin muhabiri: İsrail savaş uçaklarının güney bölgelerinde uçuşuyla birlikte patlama sesleri duyuluyor.
13:47 (29.07.2021)
Irak'ın Nasıriye kentinde Amerikan güçlerine ait iki askeri lojistik konvoy saldırıya uğradı.
00:01 (14.07.2021)
El Meyadin: Kudüs'ün kuzeyineki Kalandiya kontrol noktasında ırkçı İsrail rejimi güçlerine ateş açıldı.
Haftanın Yorumu
Alptekin DURSUNOĞLU
Yorgunların uzlaşmasıyla doğan Taliban emirliği
Siyasi Analizler
En Çok
Okunan Yorumlanan Paylaşılan
Hava Durumu
İstanbul Ankara İzmir
ISTANBUL ANKARA IZMIR
Yakın Doğu Haber ® 2006 - 2012
Sitede bulunun içerikler ve analizler kaynak gösterilerek alıntılanabilir  RSS Tasarım & Yazılım : Network Yazılım