HABERLER    LÜBNAN
ARAP DÜNYASI | SURİYE | FİLİSTİN | IRAK | İRAN | İSRAİL | LÜBNAN | ASYA | RUSYA | KÜRDİSTAN | ANALİZLER | KİMDİR? | RÖPORTAJ | GİZLİLİK POLİTİKASI |
24/01/2011 tarihinde, 14:12 saatinde eklendi
Nasrullah: Hiçbir grubu dışlamayacağız
YDH- Hizbullah Genel Sekreteri Seyyid Hasan Nasrullah, liderliğini yaptığı muhalefetin ulusal birlik hükümeti kurmak istediğini ve hiçbir grubu dışlamadığını söyledi.

YDH- Hizbullah Genel Sekreteri Seyyid Hasan Nasrullah, liderliğini yaptığı muhalefetin ulusal birlik hükümeti kurmak istediğini ve hiçbir grubu dışlamadığını söyledi.

 

Lübnan’dan yayın yapan el-Menar televizyonunun haberine göre dün gece bir konuşma yapan Hizbullah Genel Sekreteri Seyyid Hasan Nasrullah, liderliğini yaptığı muhalefetteki 8 Mart İttifakı’nın başbakan adayının parlamentoda gerekli desteği kazanması durumunda 8 Martçıların bir ulusal birlik hükümeti kuracağını açıkladı.

 

8 Martçıların hiçbir grubu dışlamayacağını ve tek cenahlı bir hükümet kurmayacağını belirten Seyyid Hasan Nasrullah, tüm siyasi gruplara saygılı olunacağını söyledi.

 

Hizbullah Genel Sekreteri Seyyid Hasan Nasrullah, 8 Martçıların hükümet kurması durumunda ülkedeki Sünniler üzerinde baskı uygulayacağına ilişkin iddiaları reddederek “bu tür sözler tam bir iftiradır, muhalifler, ülkedeki hiçbir kesimin zarar görmesini istememektedir, muhalifler hile ve kandırmacadan uzak bir hükümet istemektedir” dedi.

 

İlerici Sosyalist Parti Lideri Velid Canbolat’ın Suriye ve Direniş’in yanında yer aldığına ilişkin açıklamasının son derece tarihi ve kader tayin edici bir tutum olduğunu belirterek Canbolat’a teşekkür eden Seyyid Nasrullah, muhaliflerin başbakan adayları arasında ismi geçen Ömer Kerami ile ilgili suçlama ve iddiaları da eleştirdi.

 

Lübnan’ın eski başbakanlarından Ömer Kerami’nin Lübnan yargısı tarafından Reşid Kerami’nin katili olarak nitelediği kişiler tarafından suçlandığına dikkat çeken Nasrullah, “Ömer Kerami, kendini başbakanlığa aday göstermedi, kimseden de böyle bir şey talep etmedi. Ne içeride ne de bölgesel düzeyde bu yönde bir siyasi oluşuma gidilmedi. Ömer Kerami bana başbakanlığa başka birini aday göstermemizi söyledi ve eğer başka birisi söz konusu olmazsa Direniş’i ve Lübnan’ı savunmak için başbakanlığı üstlenmeyi kendisi açısından bir görev olarak göreceğini söyledi” dedi.

 

Sa’d Hariri’nin başbakanlığının kabul edilmemesini “siyasi terör” olarak niteleyen çevreleri de eleştiren Hizbullah Genel Sekreteri Seyyid Hasan Nasrullah, “Belli bir kişiyle ilgili olarak siyasi terörden söz edilebiliyorsa, bölgedeki en onurlu direniş hareketlerinden olan İslami Direniş konusunda neden hiçbir şey söylenmiyor. Bugün Lübnan’ı savunan ordu, millet ve Direniş’in oluşturduğu denge ve caydırıcılıktır ve İsrailliler de bunu çok iyi tanımaktadır. Bugün yaşanmakta olan düşmanın lehine Direniş’e karşı girişilen bir siyasi terör değil midir?” diye konuştu.

 

Refik Hariri cinayetini soruşturan uluslar arası mahkemenin iddianamesinin açıklanmasının Direniş’i ve onun kazanımlarını hedef aldığını belirten Seyyid Hasan Nasrullah, uluslar arası mahkemenin gerçekleri ortaya çıkarmak gibi bir hedefinin olmadığını, yalnızca belli bir grubu baskı altına almaya çalıştığını söyledi.

 

Hükümetin düşürülmesinin Hizbullah’ın uluslar arası mahkemenin muhtemel iddianamesine yönelik ilk tepkisi olduğunu belirten Seyyid Hasan Nasrullah, “bu süreç devam etmektedir. Bu iddianamenin içeriği açıklandığı zaman başka bir şekilde ve başka bir dille konuşacağız. Ben buradan ilan ediyorum, mevcut şartlar, siyasi amaçlar ve Direniş üzerinde baskı kurmak için kullanılırsa biz buna karşı sessiz kalmayacağız. Bu, müzakere veya uzlaşma konusu yapılamaz” dedi.

 

Paylaşım
Facebook da Paylaş
Yorum Yaz Yorum
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış
Diğer İlgili Başlıklar
Hizbullah Mikati’nin başbakanlığına neden destek verdi 29-07-2021 tarihinde eklendi
Lübnan’da hükümet umudu arttı 27-07-2021 tarihinde eklendi
Mısır istihbaratı Hizbullah’la temasta 25-07-2021 tarihinde eklendi
Hizbullah’tan Küba’ya destek 15-07-2021 tarihinde eklendi
İsrail’den Hizbullah’a karşı uluslararası savaş çağrısı 12-07-2021 tarihinde eklendi
Hizbullah: Şam ihtiyaç duyduğu sürece Suriye’deyiz 05-07-2021 tarihinde eklendi
Lübnan’da ilaç stokları tükeniyor 05-07-2021 tarihinde eklendi
Lübnan’dan Suriye’ye sürpriz ziyaret 23-06-2021 tarihinde eklendi
Nasrullah: Akaryakıt krizi bir günde çözülebilir 09-06-2021 tarihinde eklendi
Lübnan’dan İsrail hedeflerine roket saldırısı 19-05-2021 tarihinde eklendi
Güncel
13:47 (29.07.2021)
Irak'ın Nasıriye kentinde Amerikan güçlerine ait iki askeri lojistik konvoy saldırıya uğradı.
00:01 (14.07.2021)
El Meyadin: Kudüs'ün kuzeyineki Kalandiya kontrol noktasında ırkçı İsrail rejimi güçlerine ateş açıldı.
00:32 (06.07.2021)
El Cezire: Iraklı bir güvenlik kaynağı: Bağdat'taki ABD elçiliğinde bulunan hava savunma sistemi kendisine yaklaşan bir insansız uçağı düşürdü.
16:10 (02.07.2021)
Bir Afgan güvenlik yetkilisi, Herat'tan Kabil'e giden uçağa yapılan bombalı saldırı girişimi önlendi.
18:04 (21.06.2021)
"Filistinli direniş grupları kısa bir süre sonra sahadaki durumu ve ablukaya karşı verilecek cevabı ele alacakları bir toplantı yapacak."
00:53 (18.06.2021)
Unews: Irkçı İsrail rejimi uçakları Gazze'ye saldırı düzenliyor.
00:52 (18.06.2021)
İbranice kaynaklar: Sirenlerin aktif olmasından sonra Gazze çevresindeki yerleşimlerde patlama sesi duyuldu.
00:50 (18.06.2021)
Irkçı İsrail rejimi medyası, sirenlerin füzelerden dolayı değil, açılan ateşten dolayı aktif hale geçtiğini bildirdi.
Haftanın Yorumu
Alptekin DURSUNOĞLU
‘Nakba’ Filistin’in toprak kaybetmesi değil, direniş bilincini kaybetmesidir
Siyasi Analizler
En Çok
Okunan Yorumlanan Paylaşılan
Hava Durumu
İstanbul Ankara İzmir
ISTANBUL ANKARA IZMIR
Yakın Doğu Haber ® 2006 - 2012
Sitede bulunun içerikler ve analizler kaynak gösterilerek alıntılanabilir  RSS Tasarım & Yazılım : Network Yazılım