Beşşar Esed: Filistin Arap dünyasında direniş ruhunu canlandırdı

img
Beşşar Esed: Filistin Arap dünyasında direniş ruhunu canlandırdı YDH

Suriye Cumhurbaşkanı Beşşar Esed, Şam’ın Filistin halkına ve direnişine verdiği desteğin tarihsel kökleri olduğunu ve asla değişmeyeceğini söyledi.
YDH- Suriye Cumhurbaşkanı Beşşar Esed, Lübnan ziyaretini tamamladıktan sonra Şam’a geçen İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan’ı kabul etti.

Fars haber ajansının bildirdiğine göre İran Dışişleri Bakanı Emir Abdullahiyan, Suriye’nin Direniş Ekseni’nin ileri cephe hattı olduğunu belirtti ve Filistin meselesine destek konusunda Suriye Cumhurbaşkanı Beşşar Esed’in Arap dünyasında ve bölgede seçkin bir role sahip olduğunu söyledi.

Suriye Cumhurbaşkanı Beşşar Esed de İran İslam Devrimi’nin yıldönümü dolayısıyla İran Devrim Liderini, hükümetini ve halkını tebrik ettiğini belirtti.

Suriye’ye verdiği desteklerden dolayı İran’a teşekkür eden Cumhurbaşkanı Esed, ikili ilişkilerin gelişmesinden memnuniyet duyduğunu söyledi ve “İran İslam Cumhuriyeti, geçen dört ay içerisinde Filistin’e destek konusunda yaptıklarıyla sadece söz söylemeyen, iş yapan bir ülke olduğunu ispat etti” dedi.

Filistin’de yaşanan gelişmelerin Arap dünyasında direniş ruhunu canlandırdığını belirten Suriye Cumhurbaşkanı, “Suriye’nin direnişi ve Filistin’i desteklemesi tarihsel bir tutumdur ve bu tutum değişmeyecektir” dedi.

İran Dışişleri Bakanı Emir Abdullahiyan, Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi’nin davet mektubunu Suriye Cumhurbaşkanı Beşşar Esed’e iletti.

Faysal Mikdad’la görüşme

İran Dışişleri Bakanı Abdullahiyan, Şam ziyaretinde Suriyeli meslektaşı Faysal Mikdad’la da görüştü.

Faysal Mikdad, görüşmede mevcut bölgesel şartlar içerisinde Filistin direnişini güçlü şekilde destekleyen iki ülke olarak İran Suriye arasındaki istişarelerin çok önemli olduğunu vurguladı.

Faysal Mikdad, “Siyonist rejimin işlediği tüm cinayetlere rağmen Filistin’deki gelişmeler, Filistin halkı lehine olumlu yönde ilerliyor. Filistin ve Direniş Ekseni bu savaşın galibidir; biz direnişle ve onun Filistin’deki kazanımlarıyla iftihar ediyoruz” dedi.Makaleler

Güncel