Ensarullah: İsrail, Hamas'ın şartlarını kabul ederse saldırmayız

img
Ensarullah: İsrail, Hamas'ın şartlarını kabul ederse saldırmayız YDH

Yemen Ensarullah Hareketi, İsrail'in Hamas'ın ateşkes şartlarını kabul etmesi halinde, İsrail gemilerine yönelik saldırılarını durdurmaya hazır olduklarını açıkladı.
YDH- Yemen Ensarullah Hareketi dün yaptığı açıklamada, Gazze Şeridi'nde Hamas'ın şartlarına göre bir ateşkes anlaşmasına varılması halinde İsrail gemilerine yönelik askeri operasyonlarını durduracağını bildirdi.

Yemen Ensarullah Hareketinin Medya Birimi Başkan Yardımcısı ve Yemen resmi haber ajansı SEBE’nin müdürü Nasruddin Amir, Rus TASS ajansına yaptığı açıklamada, ateşkes anlaşmasına varılması halinde İsrail gemilerine yönelik saldırıları durduracaklarını belirtti.

Nasruddin Amir şunları söyledi: "Gazze Şeridi'nde ateşkes anlaşmasına varılması ve direniş koşullarına uygun olarak ablukanın kaldırılması durumunda, işgal altındaki Filistin limanlarına giden İsrail gemilerinin geçişini engelleme kararı geri alınacaktır."

Amerikan ve İngiliz gemilerine saldırı kararının yeniden değerlendirilmesinin Gazze Şeridi'ndeki ateşkesle bağlantılı olmayacağını vurgulayan Amir, “Bu, Yemen topraklarına yönelik saldırıya hem ABD'nin hem de İngiltere'nin doğrudan katılımıyla ilgili ayrı bir konudur” dedi.

Daha önce Gazze’de ateşkesle ilgili Paris taslağının çeşitli maddelerinin uygulanmasının İsrail tarafından kabul edildiği medyaya yansımıştı.

Hamas liderlerinden Usame Hamdan ise "Paris taslağının İsrail'in itibarını kurtarmayı ve Netanyahu'yu yeni bir saldırıya hazırlanmak için daha fazla zaman vermeyi amaçlayan bir Amerikan önerisi olduğunu” açıklamıştı.

ABD Başkanı Biden da müzakereleri süren ateşkes anlaşması kapsamında İsrail'in Ramazan ayı boyunca Gazze'deki saldırılarını durdurmayı kabul ettiğini belirtmişti.

Beyaz Saray ayrıca, Biden'ın Gazze Şeridi'nde önümüzdeki 4 Mart Pazartesi gününe kadar ateşkes anlaşmasına varılmasını umduğunu duyurdu.

İsrailli bir kaynak ise ABC News'e yaptığı açıklamada, Netanyahu'nun ABD Başkanı Joe Biden'ın Gazze'de "önümüzdeki pazartesi gününe kadar" ateşkes sağlanacağı yönündeki açıklamalarına şaşırdığını belirtti.

 Makaleler

Güncel