Güney Yemen'deki Suudi müttefikleri, İngiltere'nin umudu oldu

img
Güney Yemen'deki Suudi müttefikleri, İngiltere'nin umudu oldu YDH

İngiltere’nin Yemen’in güneyindeki Suudi koalisyonu yanlısı grupları yeniden bir araya getirmeye başladığı bildirildi.
YDH- Yemen’de Ensarullah Hareketi destekli Sanaa hükümetinin saldırıları karşısında başarısız olan İngiltere’nin, Yemen’in güneyindeki Suudi koalisyonu yanlısı grupları yeniden bir araya getirmeye başladığı bildirildi.

İngiliz The Independent gazetesi, İngiliz yetkililerin Yemen’in batı kıyısındaki Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) yanlısı grupların komutanı Tarık Salih ile yaptığı görüşmelere Güney Geçiş Konseyi’nin iki liderinin de katıldığını bildirdi.

Gazete, görüşmelerin, İngiltere’nin Yemen’in güney ve batısında BAE’ye bağlı grupları karadan yapılacak bir çatışmaya iterek Yemen’le savaş haritasını değiştirmeyi hedeflediğini yazdı. 

Haberde ayrıca İngiltere’nin “Husiler” olarak tanımladığı Yemen ordusuna yönelik saldırıların başarısızlığının farkına vardığını ve Yemen’in batı kıyısında yeni bir çatışma yaratmak için hazırlık yaptığını ifade etti.

Geçen hafta başında İngiltere, Tarık Salih’i çağırarak aralarında istihbarat görevlilerinin de bulunduğu çok sayıda yetkiliyle görüşmelerde bulunmuştu.

Medyada yer alan haberlere göre, görüşmeler Tarık Salih ve Güney Geçiş Konseyi’nin Ensarullah Hareketi karşısında saflarını birleştirmek üzere bir araya getirilmesi olasılığı üzerinde yoğunlaştı.

Öte yandan İngiliz basınında yer alan haberlere göre Londra, Yemen’in güney ve batısında BAE’ye bağlı olan Tarık Salih ve Güney Geçiş Konseyi heyetlerinin Washington’a bir ziyaret düzenlemesini ve burada yetkililerin yanı sıra Kongre üyeleriyle bir araya gelmesini bekliyor.

Kaynaklara göre İngiltere, geçtiğimiz ocak ayından bu yana iç cepheleri harekete geçirerek yürüttüğü geniş çaplı saldırının başarısızlığa uğramasının ardından ABD’yi, Yemen’in batı kıyısındaki kendisine bağlı grupları harekete geçirmenin fizibilitesi konusunda ikna etmeye çalışıyor.

 Makaleler

Güncel