Katar'dan Hamas'a tehdit

img
Katar'dan Hamas'a tehdit YDH

CNN televizyonu, Katar'ın anlaşmayı kabul etmemeleri halinde üst düzey Hamas yetkililerini sınır dışı etmekle tehdit ettiğini bildirdi.
YDH - ABD'nin Gazze'de ateşkes ve esir takası için sunduğu anlaşmanın taraflarca kabul edilmesi için Katar'a baskı uyguladığı ve bu baskının ardından Doha'nın da Hamas'ın üst düzey yetkililerini anlaşmayı kabul etmemeleri halinde sınır dışı edilmekle tehdit ettiği bildirildi.

CNN'de yer alan habere göre Katarlılar direniş liderlerine ateşkes anlaşmasına varılmaması halinde ülkeden sınır dışı edileceklerini açıkça ifade etti.

Katar Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mecid el-Ensari, önceki gün yaptığı açıklamada, Hamas'ın arabuluculara oluşturulmakta olan anlaşmanın ana hatlarına ilişkin cevabını henüz sunmadığını ve Hamas'ın 'hala teklifi incelediğini' söylemişti. 

Wall Street Journal (WSJ) gazetesi de Hamas'ın Gazze'deki lideri Yahya Sinvar'ın arabuluculara silahsızlandırılmasını öngören bir anlaşmayı kabul etmeyeceklerini söylediğini ve "Anlaşmayı ancak İsrail kalıcı bir ateşkes taahhüt ederse kabul ederiz," dediğini bildirdi.

Gazeteye göre Sinvar, 'kalıcı bir ateşkes, İsrail'in Gazze Şeridi'nden çekilmesi, gerekli miktarda yardımın sağlanması, yeniden inşa ve esir takası konularında gerekli temeli içermesi nedeniyle Biden tarafından sunulan taslağı memnuniyetle karşıladıklarını' da sözlerine ekledi.Makaleler

Güncel