HABERLER    SURİYE
ARAP DÜNYASI | SURİYE | FİLİSTİN | IRAK | İRAN | İSRAİL | LÜBNAN | ASYA | RUSYA | KÜRDİSTAN | ANALİZLER | KİMDİR? | RÖPORTAJ |
22-06-2016 tarihinde, 15:30 saatinde eklendi
Türk ve Suudi subaylar Suriye’de
Türk ve Suudi subaylar Suriye’de
Suriye’de silahlı grupları destekleyen ülkelerin artık asker göndererek savaşta doğrudan yer almaya başladığı bildirildi.

YDH- Lübnan’da yayımlanan es-Sefir gazetesi, Amerika ve Fransa gibi Batılı ülkelerin değil, Suudi Arabistan ve Türkiye gibi bölge ülkelerine mensup askerlerin de Suriye’de destekledikleri silahlı gruplar ile birlikte savaşa katıldığını bildirdi.

Suriye ordusu ve Direniş güçlerinin son 5 gündür Halep’in savunulması için güney cephesinde olağanüstü zorlu bir savaş verdiğini belirten gazete, Halep’in güneyinin Suudiler ile İranlıların yüz yüze savaştığı ilk cephe olduğunu yazdı.

Halep’in güneyindeki çatışmaları yöneten uluslararası operasyon odasında Suudi ve Türk subayların bulunduğunu öne süren gazete Suudi Arabistan ile Amerika’nın da buradaki silahlı gruplara hem nitelik hem de nicelik açısından güçlü bir silah desteği verdiğini kaydetti.

Rusya, daha önce çektiği bası uçaklarını yeniden gönderdi

Habere göre Suudiler ile Amerika ve Türkiye’nin bu adımlarına karşılık Rusya da karşı adımlar atıyor. Rusya’nın ateşkes sebebiyle daha önce çektiği 12 Su-24 bombardıman uçağını yeniden Suriye’ye gönderdiği öne sürülüyor.

Haberde ayrıca şu ayrıntılara yer verildi: Halep’in güneyinde çatışmalar geçtiğimiz pazartesi sabah başladı ve son çatışmalar 70 saat boyunca aralıksız sürdü.

Suudi Arabistan, Türkiye, Nusra Cephes, Ahrar Şam, Türkistan İslam Partisi, 13. Birlik, Aksa Ordusu ve Feylak Şam, 2500 militanla birlikte Halep’in güneyine saldırı başlattı. Bunlardan 167’si öldürüldü.

Silahlı grupların donatılmasında gözlemlenen ciddi değişikliğe, Suudilerin savaşa doğrudan katılmalarına ve Türklerin ve istihbarat servislerinin ve Antakya operasyon operasyon odasının varlığına rağmen büyük kayıp verildi.

Suudi ve Türk subaylar artık savaşta

Saha kaynaklarının dediğine göre Suudilerin Suriye’deki savaşlardaki varlığı artık silahlı gruplara silah ve para desteği vermekten çıktı, Suudi subaylar Suriye’nin kuzeyinde fiilen savaşmaya başladı. Suudi subaylar operasyon odasını yönetmek için bu bölgede bulunuyorlar. Suudilerin askeri varlığı geçtiğimiz ayın (mayıs) 27’sinde başladı. Yani Suriye’de ateşkesin ilan edilmesinden sonra. Sahada dinlenen bazı konuşmalar, Türk ve Suudi subaylarının bölgede bulunduğunu teyit ediyor.

Türk ve Suudi subayların varlığı, silahlı grupların taktiklerinin iyileştirilmesinde ve iletişimlerinin klasik orduların prensipleri doğrultusunda şifrelendirilerek düzenli hale getirilmesinde etkili olacak.

Ayrıca onların varlığı ile çatışmaların daha iyi yönetilmesi ve hedeflerin belirlenmesi için keşif uçakları daha fazla  kullanılacak ve silahlı grupların donatılmasının düzeyini arttıracak.

Suudiler TOW’u sebil ettiler

İşte bu şartlarda Suudiler yüklü miktarda TOW füzesini Halep’in güneyine naklettiler.

Güvenilir saha kaynaklarının verdiği bilgiye göre Nusra, 13. Birlik ve Ahrar Şam, son birkaç gün içerisinde 40’tan fazla TOW füzesi kullandı ve bu rakam sadece Hama kırsalında yaşanan çatışmalara ait.

Habere göre Suudi Arabistan silahlı gruplara verilmek üzere Amerika’dan 960 milyon dolara 13 bin TOW füzesi satın almıştı. Şu an bu füzelerin sadece yüzde 10’u Suriye’ye sokuldu. 20 bin füze de kendi depolarında duruyor.

Türkiye’ye ait toplar Halep’te kullanılıyor

Öte yandan bu çatışmalarda 2500 metre mesafeli Fagot füzeleri de yeni bir faktör olarak görülüyor. Amerika silahlı grupları bu füzelerden yüzlerce vererek donatmıştı. Bu silahları Bulgaristan’dan alan Amerika, Rusya’nın Suriye’deki operasyonlarının başlamasıyla eş zamanlı olarak onları silahlı gruplara ulaştırmıştı.

Zırh delici olan tanesi 30 bin dolar olan bu füzeler, Halep’te insanların olduğu hedeflere ve mevzilere karşı kullanılıyor.         

IŞİD’e yakın olan Aksa Ordusu adlı grup, 152 milimetrelik toplar elde etti. Türkiye bu topları, 1950’li yıllarda satın almıştı. Bu toplar şu anda Halep’in güney kırsalında kullanılıyor.

Paylaşım
Facebook da Paylaş
Yorum Yaz Yorum
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış
Diğer İlgili Başlıklar
Suriye ordusu 1890 kilometrekareyi teröristlerden temizledi 26-02-2020 tarihinde eklendi
Amerika’dan yeni Suriye stratejisi 25-02-2020 tarihinde eklendi
Suriye ordusu, İdlib’de 7 yeri daha kurtardı 24-02-2020 tarihinde eklendi
Suriye ordusundan Rakka’ya askeri sevkiyat 24-02-2020 tarihinde eklendi
Suriye ordusu ABD devriyesine yine izin vermedi 22-02-2020 tarihinde eklendi
Macron ve Merkel, İdlib konusunda Putin'le görüştüler 21-02-2020 tarihinde eklendi
Emekli Rus general: Teröristler yok edilene kadar saldırılar sürmeli 20-02-2020 tarihinde eklendi
Suriye, İsrail’in 10 füzesinden 9’unu imha etti 15-02-2020 tarihinde eklendi
Rusya'dan geri adım yok; açıklamaların tonu şiddetleniyor 12-02-2020 tarihinde eklendi
Şam ve Moskova’dan ortak İdlib açıklaması 12-02-2020 tarihinde eklendi
Güncel
14:40 (08.01.2020)
14:40 (08.01.2020)
Yemen Ordusu Sözcüsü Yahya Seri: Irak'taki iki Amerikan üssüne yapılan füze operasyonunu tebrik ediyoruz.
13:53 (08.01.2020)
El Meyadin: Suriyeli yerel kaynaklar: Amerikan güçleri Haseke kırsalındaki Harab el-Cubeyr üssünü tahliye ediyor.
13:35 (24.10.2019)
Reuters: Rusya Dışişleri Bakanlığı, Türkiye güçlerinin Suriye'de bulunması konsunda belirli bir zaman çizelgesi olmadığını açıkladı.
23:53 (14.04.2019)
İsrail Kanal-12 TV: Birleşik Arap Emirlikleri uçakları ve subayları ile İsrail hava kuvvetleri Yunanistan'da ortak askeri tatbikat yaptı.
23:36 (25.03.2019)
İsrail kabinesi, ateşkesi reddetti, Gazze'ye yönelik saldırıların sürdüğünü açıkladı.
22:44 (25.03.2019)
SANA: Terörist gruplar, Halep'in el-Cedide mahallesine roket saldırısı yaptı.
22:22 (25.03.2019)
El Kuds: İşgalci rejim uçakları Cibaliya'nın doğusunu vurdu.
Haftanın Yorumu
Alptekin DURSUNOĞLU
Suriye hevesleri ve İdlib kaygıları arasında tercih zorunluluğu
Siyasi Analizler
En Çok
Okunan Yorumlanan Paylaşılan
Hava Durumu
İstanbul Ankara İzmir
ISTANBUL ANKARA IZMIR
Piyasa Verileri
Anket
Türkiye'nin Irak politikasının hedefi ne olmalıdır?
Üç ayrı devlete bölünmesini desteklemek.
Ulusal birliğini ve toprak bütünlüğünü korumak.
Yeni federal bölgelerin kurulmasını sağlamak.
Mevcut durumun devamını desteklemek.
Yakın Doğu Haber ® 2006 - 2012
Sitede bulunun içerikler ve analizler kaynak gösterilerek alıntılanabilir  RSS Tasarım & Yazılım : Network Yazılım