HABERLER    KÜRDİSTAN
ARAP DÜNYASI | SURİYE | FİLİSTİN | IRAK | İRAN | İSRAİL | LÜBNAN | ASYA | RUSYA | KÜRDİSTAN | ANALİZLER | KİMDİR? | RÖPORTAJ |
10-08-2017 tarihinde, 15:16 saatinde eklendi
Barzani’den herkese mesaj
Barzani’den herkese mesaj
Kürdistan Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesud Barzani, Mısır’da yayımlanan el-Ehram gazetesi aracılığıyla tüm bölge ülkelerine mesaj gönderdi.

YDH- Mısır’da yayımlanan el-Ehram gazetesine demeç veren Irak Kürdistan Bölgesi Başkanı Mesud Barzani, bağımsızlık referandumunun yapılacağını bir kez daha vurguladı.

Brzani, 20. Yüzyılın ikinci yarısındaki tüm Irak hükümetlerinin Irak’ı oluşturan iki asli halk arasında gerçek bir ortaklık kurma konusunda başarısız olduğunu belirtti ve Irak hükümetlerinin Kürdistan’ı bir rakip değil bir düşman olarak gördüğünü söyledi.

Saddam rejiminin Halepçe katliamını bir soykırım olarak niteleyen Barzani, “Onlar, soykırım da dahil olmak üzere bize karşı savaşın her şeklini kullandılar. Örneğin Halepçe’nin kimyasal silahlarla bombalanması ve Enfal operasyonları sırasında 180 binden fazla Kürdistan vatandaşı öldürüldü, 4500 Kürt köyünden 5 bini yok edildi” dedi.

Barzani, 2003’teki Amerikan işgali ve Saddam rejiminin devrilmesi sonrasındaki gelişmeleri de şöyle değerlendirdi: “2003’ten sonra bunu olumlu bir başlangıç olarak görüp gerçek vatandaşlık ve ortaklığa dayalı bir ülke kurmak ve zararları telafi etmek için Bağdat’a gittik. Biz anayasanın yazılması sürecine katıldık; ancak bugüne kadar aradan geçen 14 yılda Bağdat’taki yetkililer, bizim meselelerimiz konusunda öncekilerden farklı bir tutum içinde olmadıklarını gösterdiler. Yok sayıcı ve dışlayıcı politikalara ve Kürdistan’ın bütçesinin kesilmesi gibi yıkıcı politikalara devam ettiler. 2014’te memurların maaşları kesildi. Bu da bir çeşit soykırımdı ve Kürdistan’ın kalkınmasını engellemeye yönelikti.”

Bağımsızlık referandumu kararına da değinen Barzani şunları söyledi: “Bölge, bizim hükümetimize Bağdat’la olan ilişkilerimizi değiştirmemiz ve muhtemel sorunları ve çekişmeleri önleyebilmemiz için baskı yaptı. Bağımsızlık için çalışmamızı ve başarısız olmuş bu ortaklıktan, kendimizi başarılı bir komşuluğa taşımamızı istedi.”

Referandumun hedefi

El Ehram’ın “Referandumla hedefiniz nedir?” şeklindeki sorusuna tek kelimeyle “bağımsızlık” cevabını veren Barzani, bölgede yaşanan büyük değişimlerin referandum kararıyla bir ilgisinin olup olmadığına dair soruya da şu cevabı verdi: “Bölgede yaşananların çok etkisi var. IŞİD terörü Irak ve Suriye Kürtlerini hedef aldı. Kürdistan Bölgesinin bazı yerlerini işgal etti. Kürdistan Bölgesi’nin bütçesinin kesilmesinden yararlanmaya çalıştı. Hedef, eğitim ve silahtan mahrum olan Peşmerge güçlerini zayıflatmaktı. Halbuki Irak anayasası Peşmerge güçlerini Irak’ın silahlı kuvvetlerinin bir parçası sayıyor. Erbil’e, Kerkük’e ve Duhok’a yaklaşmaya çalıştı. Bütün bu gelişmeler, ayrıca Bağdat’ın Irak’taki diğer kesimlere yönelik siyasi yollarla ve mezhepçilikle gerçekleştirdiği dışlayıcı yaklaşımı ve bu ihtilafların savaşa dönüşmesi korkusu bizi kendi halkımızın kaderini tayin etmek için referandum yapma seçeneğine götürdü. Bu seçenek uluslararası yasalara göre güvenli ve demokratik bir yoldur.”

Kürdistan Referandumunun diğer ülkelerdeki Kürtlerle bir ilgisi yok

Barzani, el-Ehram’ın “Suriye, Irak, İran ve Türkiye Kürtleri arasında Kürt devleti hayali konusunda bir görüş birliği var mı?” şeklindeki sorusuna  şu cevabı verdi:

“Tüm Kürt halkı kendi kaderini belirlemek arzusundadır. Aynı şekilde Sykes-Picot adlı kötü anlaşma doğrultusunda Kürtlerin yaşadığı ülkelerle ilişki biçimini belirlemek arzusundadır. Burada, Irak’ta bizim halkımız referandumu, Iraklı kardeşleriyle, bu ülkedeki ortaklarıyla ilişkilerinin şeklini belirlemek için tercih ediyor. Bizim referandumumuzun diğer ülkelerdeki Kürt kardeşlerimizle bir ilgisi yok. Biz, sorunlarımızın barışçı ve demokratik yollarla çözülmesini vurguluyoruz.”

Mesud Barzani, Bağdat’ın, Tahran’ın ve Ankara’nın referanduma karşı tutumu ile ilgili olarak da şunları söyledi:

“Biz kendi yaşam hakkımızı insani ve demokratik yöntemlerle yerine getiriyoruz. Bugünün dünyasının eğer insan haklarına ve halklara saygı duyuyorsa aksi bir tutuma tahammül edebileceğini düşünmüyorum. Biz kimseyle savaşmıyoruz. Bizim bölgemiz 1991’den beri özerktir. Türkiye, Irak, Suriye ve İran gibi komşularla olumlu ve seçkin ilişkiler kurduğunu ispat etmiştir. Bu ülkelerin takındığı olumsuz tavırlar, bizim açımızdan referandumun sonucunun reddedilmesi şeklinde yorumlanmadı. Onlar (İran, Türkiye ve Irak liderleri) referandumun zamanının uygun olmadığı konusundaki görüşlerini söylemişlerdir.”

Türk dostlarımız Kürdistan’ın önemini çok iyi biliyor

Mesud Barzani, Türkiye’nin referandum konusundaki tutumuyla ilgili olarak da şunları söyledi:

“Türk liderlerin medyada yer alan sözleri çelişkilidir. Ama genel anlamda Kürdistan halkının haklarına karşı değildir. Kürdistan’ın komşusu Türkiye ile ilişkileri çok iyidir. Bizim çok sağlam ticari ve ekonomik ilişkilerimiz var. Türk dostlarımız Kürdistan Bölgesi’nin önemini çok iyi biliyor. Bu yüzden her zaman bizimle oldular, yatırımlar yaptılar, hala da Kürdistan’da milyarlarca dolarlık yatırımlar yapıyorlar. Onlar, bizim birçok projemizde çok iyi bir ortaktır. Ayrıca Cumhurbaşkanı Erdoğan’la da iyi ve eskiye dayalı bir ilişkimiz var.

Kısa mesajlar

El Ehram’ın “Irak, Türkiye, Suriye, Suudi Arabistan, İran ve Mısır’a mesajlarınız nedir?” şeklindeki sorusu üzerine de Barzani şu cevapları verdi:

Bağdat için: Biz ortaklıkta başarısız olduk, gelin müttefik komşular olalım ve başarılı olalım.

Ankara için: Kürdistan sizin için destek, güven ve emniyettir.

Şam için: Biz, Suriye halkının tercihine saygı duyuyoruz ve birbirimizle ihtilafımız yok.

Suudi Arabistan için: Halk, hükümet ve kral düzeyinde dost ve kardeşiz; sağlam ilişkilere sahibiz.

Tahran için: IŞİD’in Kürdistan Bölgesi’ne saldırdığı andan itibaren onların desteğini unutmuyoruz. İran, fiili ve ameli olarak bizi ilk destekleyen ülkeydi ve bizim yanımızda yer aldı.

Kahire için: Bizim, Kahire ile ilişkimiz tarihidir. Önder Barzani 1958’de Kahire aracılığıyla Moskova’dan  Bağdat’a döndü ve o dönemde Cemal Abdunnasır’la görüştü.

           

Paylaşım
Facebook da Paylaş
Yorum Yaz Yorum
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış
Diğer İlgili Başlıklar
Erbil’den Bağdat’a tutuklama misillemesi 23-10-2017 tarihinde eklendi
Peşmerge komutanından Ayetullah Sistani’ye mektup 22-10-2017 tarihinde eklendi
‘Kerkük olayından Barzani ve Kosret Resul sorumludur’ 21-10-2017 tarihinde eklendi
Talabani: Kerkük’te yaşananlar, Kürt liderlerin ufuksuzluğunun sonucu 21-10-2017 tarihinde eklendi
Barzani’ye bağlı güçlerden Irak ordusuna füze saldırısı 20-10-2017 tarihinde eklendi
Barzaniler arasında medya tartışması 20-10-2017 tarihinde eklendi
Kürdistan Bölgesinden Ayetullah Sistani’ye ziyaret 19-10-2017 tarihinde eklendi
Irak ordusu sınır kapıları için Kürdistan Bölgesi’ne gidiyor 29-09-2017 tarihinde eklendi
Barzani: Bağımsızlığı 2 yıl dondurmaya hazırız 29-09-2017 tarihinde eklendi
Salih Muslim: Saldırı olursa Kürdistan’ı savunuruz 26-09-2017 tarihinde eklendi
Güncel
12:05 (23.10.2017)
Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Iraklı meslektaşı İbrahim Caferi'yle Moskova'da bir araya geldi.
12:04 (23.10.2017)
Irak Nuceba Hareketi, Irak-Suriye sınırını kontrol altına almak için Rabia bölgesine 12. tümenine bağlı bir birlik gönderdi.
21:01 (22.10.2017)
Kürdistan Değişim (Goran) Hareketi Barzani'nin istifasını ve ulusal kurtuluş hükümeti kurulmasını istedi.
21:27 (20.10.2017)
Irak ordusu Zummar ve Ayn Zale nahiyeleri ile Neyneva'nın kuzeybatısındaki 44 petrol kuyusunu kontrol altına aldı.
21:22 (20.10.2017)
Afganistan'da 2 camiye düzenlenen bombalı saldırıda 70'ten fazla kişi öldü.
20:14 (20.10.2017)
El Meyadin: Rus ve Türk heyetleri Minniğ askeri havaalanında Kürt liderlerle bir araya geldi.
15:30 (09.10.2017)
Sputnik: Almanya, İngiltere ve Fransa, ABD'den İran'la yapılan nükleer anlaşmadan çekilmemesini istedi.
16:43 (06.10.2017)
El Meyadin: Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim, önümüzdeki salı günü Mosova'yı ziyaret ediyor.
Haftanın Yorumu
Alptekin DURSUNOĞLU
Dejavu, bağımsız Kürdistan macerası
Siyasi Analizler
En Çok
Okunan Yorumlanan Paylaşılan
Hava Durumu
İstanbul Ankara İzmir
ISTANBUL ANKARA IZMIR
Piyasa Verileri
Anket
Türkiye'nin Irak politikasının hedefi ne olmalıdır?
Üç ayrı devlete bölünmesini desteklemek.
Ulusal birliğini ve toprak bütünlüğünü korumak.
Yeni federal bölgelerin kurulmasını sağlamak.
Mevcut durumun devamını desteklemek.
Yakın Doğu Haber ® 2006 - 2012
Sitede bulunun içerikler ve analizler kaynak gösterilerek alıntılanabilir  RSS Tasarım & Yazılım : Network Yazılım