HABERLER    KÜRDİSTAN
ARAP DÜNYASI | SURİYE | FİLİSTİN | IRAK | İRAN | İSRAİL | LÜBNAN | ASYA | RUSYA | KÜRDİSTAN | ANALİZLER | KİMDİR? | RÖPORTAJ |
15-09-2017 tarihinde, 16:55 saatinde eklendi
Erbil, ‘alternatif planı’ görüşecek
Erbil, ‘alternatif planı’ görüşecek
Iraklı Kürt liderlerin ABD Başkanının Özel Temsilcisi Brett Mcgurk’ün bağımsızlık referandumuna alternatif olarak sunduğu planı görüşeceği bildirildi.

YDH- Kürdistan Bölgesi Başkanı Mesud Barzani’nin kararıyla 25 Eylül’de yapılması planlanan bağımsızlık referandumu öncesinde Irak merkezi hükümetiyle Kürdistan Bölgesi arasındaki gerginlikler tırmanırken, ABD Başkanının Özel Temsilcisi Brett Mcgurk uluslararası koalisyonda yer alan İngiliz, Fransız ve Alman temsilcilerle birlikte dün Barzani ile bir görüşme gerçekleştirdi.

Brett Mcgurk başkanlığındaki uluslararası koalisyon heyetinin Mesud Barzani’ye bağımsızlık referandumunun ertelenmesini öngören bir alternatif plan sunduğu, Barzani’nin de diğer siyasi gruplarla istişarelerinin ardından kendilerine sunulan önerilere cevap vereceklerini söylediği bildirildi.

Tasnim haber ajansına açıklamada bulunan Kürdistan Bölgesi yetkilileri, “Mesud Barzani, alternatif planı aldı ve uluslararası koalisyon heyetiyle yapılan yapıcı görüşmeden memnuniyet duyduğunu açıkladı. Referandum konusunda sunulan öneriler diğer siyasi gruplarla istişare edildikten sonra en kısa sürede cevap verileceğini açıkladı” dedi.

Mesud Barzani Zaho’da taraftarlarına hitaben yaptığı konuşmada Brett Mcgurk başkanlığındaki uluslararası koalisyon heyeti ile yaptığı görüşmeye değinerek “Onlara dedik ki eğer sizin hedefiniz sadece referandumun ertelenmesi ise bu asla gerçekleşmeyecek; ancak eğer alternatif bir plan sunulursa bu değerlendirilebilir” dedi.

KYB Siyasi Büro Üyesi Sadi Ahmed Pire, Referandum Yüksek Konseyinin veya Kürdistan Bölgesi siyasi partilerinin önümüzdeki günlerde sunulan alternatif planı değerlendireceğini ve önümüzdeki hafta Bağdat’a bir müzakere heyeti gönderileceğini söyledi.

ABD Başkanının Özel Temsilcisi Brett Mcgurk de Kürt yetkililerle yaptığı görüşmeyle ilgili açıklamasında uluslararası koalisyonun referandum yapılmasına karşı olduğunu ve bu yüzden referandumu desteklemediğini belirtti.

Erbil’de yaptığı basın toplantısında Barzani’ye sundukları planın ayrıntılarını açıklamayan Brett Mcgurk, uluslararası koalisyonunun IŞİD’le mücadeleye odaklandığını bu yüzden de yeni sorunlar yaratacak gelişmeler istemediğini söyledi ve önerdikleri planda Erbil ile Bağdat’ın görüşmesinin vurgulandığını ifade etti.

Referandum Yüksek Konseyi Üyesi Sadık Cabbari, Mesud Barzan’nin cumartesi ya da Pazar günü Kürt partilerin liderleriyle bir görüşme yapacağını belirterek Irak merkezi hükümetine cevap verileceğini söyledi.

Brett Mcgurk başkanlığındaki uluslararası koalisyon heyetinin Barzani’ye ilettiği alternatif planın ayrıntılarına ilişkin resmi bir açıklama yapılmamış olsa da resmi olmayan haberlere göre Erbil’le Bağdat arasında yapılacak olan anlaşma BM Güvenlik Konseyi’ne getirilecek. BM Güvenlik Konseyi de ABD, İngiltere ve Fransa temsilcilerinden oluşan bir komisyonu Erbil’le Bağdat arasında yapıcı görüşmelerin başlatılması ve yeni bir anlaşmaya varılması için görevlendirecek.

Habere göre alternatif planda bütçe tartışması, Kürdistan Bölgesindeki memurların maaşları, peşmergeler ve petrol konularında Kürtlerle Irak merkezi hükümeti arasında kapsamlı bir anlaşma yapılması öngörülüyor. Erbil’le Bağdat arasında varılan anlaşmanın uygulanma garantisi ise BM Güvenlik Konseyi tarafından görevlendirilen komisyonda olacak.

Bağdat-Erbil anlaşması Kürdistan Bölgesi’ne yeni ekonomik kazanımlar getirecek ve Kürdistan Bölgesi’nin de yükümlülüklerine bağlı kalması sağlanacak.

Yine ulaşan gayri resmi haberlere göre Amerika, önerilen bu alternatif plan ile Kürtlerden referandumu başka bir tarihe ertelemesini değil, yapmamasını istedi.

Öte yandan referandumu destekleyen Kürdistan İslami Birliği Genel Sekreteri Selahaddin Bahaeddin, ABD Başkanının Özel Temsilcisi Brett Mcgurk’le yaptığı görüşmede “Sunduğunuz plan saygı değerdir ve Kürt siyasi liderler tarafından incelenecektir” dedi.

Paylaşım
Facebook da Paylaş
Yorum Yaz Yorum
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış
Diğer İlgili Başlıklar
Kürdistan Bölgesi’nden Tahran’a taziye mesajları 07-01-2020 tarihinde eklendi
Cebbar Yaver: ABD askerleri Kürdistan'da kalmayacak 21-10-2019 tarihinde eklendi
Barzani: Kerkük ihanetini unutmayacağız 06-05-2018 tarihinde eklendi
Barzani: Kürdistan’da IŞİD’e yardım eden partiler var 27-04-2018 tarihinde eklendi
Kürdistan Bölgesi’nde TSK’nın çıkarılması için kampanya 01-03-2018 tarihinde eklendi
Talabani: Suriyeli Kürtler bizden ibret almalı 21-02-2018 tarihinde eklendi
Mesrur Barzani: Kerkük işgal altında 05-02-2018 tarihinde eklendi
Erbil: Bağdat ile ön anlaşmaya vardık 01-02-2018 tarihinde eklendi
Bağdat, Erbil’e yaptırımları hafifletti 29-01-2018 tarihinde eklendi
Barzani’den İran’a güvenlik sözü 22-01-2018 tarihinde eklendi
Güncel
14:40 (08.01.2020)
14:40 (08.01.2020)
Yemen Ordusu Sözcüsü Yahya Seri: Irak'taki iki Amerikan üssüne yapılan füze operasyonunu tebrik ediyoruz.
13:53 (08.01.2020)
El Meyadin: Suriyeli yerel kaynaklar: Amerikan güçleri Haseke kırsalındaki Harab el-Cubeyr üssünü tahliye ediyor.
13:35 (24.10.2019)
Reuters: Rusya Dışişleri Bakanlığı, Türkiye güçlerinin Suriye'de bulunması konsunda belirli bir zaman çizelgesi olmadığını açıkladı.
23:53 (14.04.2019)
İsrail Kanal-12 TV: Birleşik Arap Emirlikleri uçakları ve subayları ile İsrail hava kuvvetleri Yunanistan'da ortak askeri tatbikat yaptı.
23:36 (25.03.2019)
İsrail kabinesi, ateşkesi reddetti, Gazze'ye yönelik saldırıların sürdüğünü açıkladı.
22:44 (25.03.2019)
SANA: Terörist gruplar, Halep'in el-Cedide mahallesine roket saldırısı yaptı.
22:22 (25.03.2019)
El Kuds: İşgalci rejim uçakları Cibaliya'nın doğusunu vurdu.
Haftanın Yorumu
Alptekin DURSUNOĞLU
Suriye hevesleri ve İdlib kaygıları arasında tercih zorunluluğu
Siyasi Analizler
En Çok
Okunan Yorumlanan Paylaşılan
Hava Durumu
İstanbul Ankara İzmir
ISTANBUL ANKARA IZMIR
Piyasa Verileri
Anket
Türkiye'nin Irak politikasının hedefi ne olmalıdır?
Üç ayrı devlete bölünmesini desteklemek.
Ulusal birliğini ve toprak bütünlüğünü korumak.
Yeni federal bölgelerin kurulmasını sağlamak.
Mevcut durumun devamını desteklemek.
Yakın Doğu Haber ® 2006 - 2012
Sitede bulunun içerikler ve analizler kaynak gösterilerek alıntılanabilir  RSS Tasarım & Yazılım : Network Yazılım