HABERLER    ANALİZLER
ARAP DÜNYASI | SURİYE | FİLİSTİN | IRAK | İRAN | İSRAİL | LÜBNAN | ASYA | RUSYA | KÜRDİSTAN | ANALİZLER | KİMDİR? | RÖPORTAJ |
16-10-2018 tarihinde, 16:55 saatinde eklendi
Soçi mutabakatının geleceği: Kommersant’tan bir yorum
Soçi mutabakatının geleceği: Kommersant’tan bir yorum
Hazal YALIN

İdlib’deki durumun gelişmesi bağlamında yeni bir Türkiye-Rusya gerginliğinin ortaya çıkması imkân dahilinde.

YDH- Hazal Yalın, Rus basınının Türkiye’nin Soçi mutabakatıyla üstlendiği yükümlülüklere nasıl baktığını yazdı.

***

Türkiye’nin iddiasına rağmen Rusya tarafı, Suriye’deki son çatışmasızlık bölgesi olan İdlib ile ilgili Soçi mutabakatının hayata geçmediği noktasında ısrarcı. 

Rusya, bütün radikal unsurların silahsızlandırma hattından ayrılmadığını belirtiyor. 

Kommersant dün, Nusra Cephesi’nin bu bölgeyi terk etmeyi reddetmesinin ardından Şam’da Rusya’nın İdlib hususunda nihai bir karar almaya çağrıldığını vurguluyor.[1]

Soçi mutabakatının, radikal unsurların ağır silahlarıyla birlikte silahsızlandırma bölgesinden 15 Ekim’e kadar çıkartılmasını öngörmesine rağmen, gazete, Rusya’nın Suriye’deki “Çatışan Tarafların Yatıştırılması Merkezi” yöneticisi Korgeneral Vladimir Savçenko’nun, 14 Ekim’de söz konusu bölgede ağır silahlarla saldırıların olduğuaçıklamasına dikkat çekiyor.

Kommersant, Nusra Cephesi’nin de yer aldığı ‘Heyet Tahrir el-Şam’ın, aynı gün stratejik üstünlüğü terk ederek silahsızlandırma bölgesinden çıkmayı reddedenaçıklamasını hatırlatıyor.

Ne var ki bu açıklamadan önce başta Anadolu Ajansı olmak üzere Türkiyeli ve Arap dünyasından medya organları, “silahlı muhalefetin” Türkiye’nin çağrısını kabul ettiğini duyurmuşlardı.

Dün de Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim, Rusya-Türkiye mutabakatına rağmenŞam’ın İdlib’deki durumdan giderek daha fazla rahatsızlık duyduğunu ve bölge üzerinde kontrolü sağlamak için güç kullanma senaryosunu dışlamadıklarını vurgulamıştı.

Muallim,“Nusra Cephesi, mutabakat şartlarını kabul etmeyi reddederken daha fazla susamayız,”demişti.

Kommersant, buna karşılık Moskova’nın itidalli tavrını korumaya çalıştığını belirtiyor ve Lavrov’un geçen hafta, “Bir-iki günün bir önemi yok; her halükârda en önemlisi, bu işlerin niteliği ve onların da gidiyor olması,”dediğini hatırlatıyor.

Gazete, İdlib konusunda Suriye, Rusya ve Türkiye’nin açıklamalarındaki farklılığı, “Suudi Arabistan ve Katar’ın da aralarında olduğu değişik dış aktörlerin güttüğü farklı hedefler ve son derece istikrarsız durum”ile açıklıyor. 

Rusya Devlet Beşeri Bilimler Üniversitesi tarih, siyaset bilimi ve hukuk fakültesi profesörü Grigoriy Kosaç’a göre, “ılımlı muhalefet”in İdlib’de Özgür Suriye Ordusu’nda hızla yeni bölükler oluşturma çağrısı, “Suriye muhalefetinin bu parçasının hem moral, hem de maddi bakımdan Suudi desteğinden yararlanmaya devam ettiğini kanıtlıyor.” Kosaç’a göre Katar da 17 Eylül Soçi mutabakatına rağmen “radikal muhalefet”e desteğini çekmeye niyetli değil.

Kosaç, Türkiye’nin ise HTŞ’ı bölmek ve ondan Ankara’nın kontrolü altında “ılımlı unsurlar” türetmek niyetinde olduğunu ileri sürüyor.

“Rusya, Şam’ın pozisyonuna yakın olduğu halde, Türkiye muhalefet üzerinde bir tekel oluşturmaya çalışıyor; bunu yaparken de muhalefete diğer dış etkileri bertaraf etmek ve bilhassa Riyad’ın Suriye sahasındaki oyun imkânlarını ortadan kaldırmak istiyor.”

Grigoriy Kosaç, bu durumun Rusya-Türkiye ilişkilerindeki olası etkilerini şöyle dile getiriyor: “Bu durumda İdlib’deki durumun gelişmesi bağlamında yeni bir Türkiye-Rusya gerginliğinin ortaya çıkması imkân dahilinde.”

 

Hazal Yalın. Çoğunluğu klasik Rus edebiyatından kırka yakın çevirisi var. Aralarında Tolstoy, Dostoyevski, Saltıkov-Şçedrin, Gogol, Turgenyev, Puşkin, Zamyatin, Kuprin, Gonçarov, Leskov, Grin, Zoşçenko, Strugatski Kardeşler gibi yazarların bulunduğu çeviriler, Kitap, İthaki, Helikopter, Remzi gibi yayınevlerinde yayınlanıyor.@Hazal_Yalin[1]Sergey Strokan, 15 Ekim 2018. Если Идлиб не сдается, https://www.kommersant.ru/doc/3771712

Paylaşım
Facebook da Paylaş
Yorum Yaz Yorum
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış
Diğer İlgili Başlıklar
Suriye’de Kosova senaryosu, S-300 komplekslerinin caydırıcılığı ve SDG 12-11-2018 tarihinde eklendi
Camp David zirvesi, Körfez krizini çözebilir mi? 07-11-2018 tarihinde eklendi
Trump’ın ‘tahtı’ İran yaptırımlarına bağlı 05-11-2018 tarihinde eklendi
Rusya’dan: ABD’nin “hata”ları, S-300’ler ve Putin’in Valday konuşması 23-10-2018 tarihinde eklendi
Libya’ya bir bakış 16-10-2018 tarihinde eklendi
Soçi mutabakatının geleceği: Kommersant’tan bir yorum 16-10-2018 tarihinde eklendi
Kaşıkçı vakasını halletmek zorlu mesele 16-10-2018 tarihinde eklendi
Suriye’ye 4 değil 24 S-300 hava savunma kompleksi karşılıksız gönderildi 10-10-2018 tarihinde eklendi
Rusya-İsrail ilişkileri nereye gidiyor? 09-10-2018 tarihinde eklendi
Cemal Kaşıkcı bilmecesi 09-10-2018 tarihinde eklendi
Güncel
17:21 (17.11.2018)
IŞİD'in askeri sorumlusu Ebu Hacer Şişani, Şam'ın güney kırsalındaki Tellul es-Safa'da Suriye ordusu tarafından öldürüldü.
22:48 (25.09.2018)
Yemen Sağlık Bakanlığı: 27 Nisan 2017'den bugüna kadar koleradan ölenlerin sayısı 2508'e yükseldi.
23:06 (17.09.2018)
Suriye Savunma Bakanlığı: Hava savunma sistemleri, deniz yönünden Lazkiye'ye gelen düşman füzelerine karşılık verdi. Füzelerden bazıları hedeflerine ulaşamadan imha edildi.
22:54 (17.09.2018)
El Ahd: Banyas rafinerisinin vurulduğu yönündeki haberler doğru değil.
22:46 (17.09.2018)
İlam el-Harbi: Suriyeli askeri kaynak: Hava savunma sistemleri, Lazkiye'ye deniz tarafından gelen füzelere karşılık veriyor. Füzelerden bazıları hedefe ulaşamadan düşürüldü.
22:45 (17.09.2018)
El Ahd: Suriye hava savunması, Lazkiye'deki Teknik Sanayi Kurumunu hedef alan füzelerden bazılarını düşürdü.
22:45 (17.09.2018)
SANA: Suriye'nin kuzeybatısındaki Lazkiye'ye henüz kaynağı belirsiz saldırı oldu.
22:13 (15.09.2018)
Suriye Savunma Bakanlığı: Hava savunmamız, İsrail'in Şam uluslararası havaalanına yönelik füze saldırısına karşılık verdi ve füzelerden bazıları düşürüldü.
Haftanın Yorumu
Alptekin DURSUNOĞLU
‘Şii İran Hilali’ne karşı ‘Sünni Siyon Yıldızı’
Siyasi Analizler
En Çok
Okunan Yorumlanan Paylaşılan
Hava Durumu
İstanbul Ankara İzmir
ISTANBUL ANKARA IZMIR
Piyasa Verileri
Anket
Türkiye'nin Irak politikasının hedefi ne olmalıdır?
Üç ayrı devlete bölünmesini desteklemek.
Ulusal birliğini ve toprak bütünlüğünü korumak.
Yeni federal bölgelerin kurulmasını sağlamak.
Mevcut durumun devamını desteklemek.
Yakın Doğu Haber ® 2006 - 2012
Sitede bulunun içerikler ve analizler kaynak gösterilerek alıntılanabilir  RSS Tasarım & Yazılım : Network Yazılım