HABERLER    IRAK
ARAP DÜNYASI | SURİYE | FİLİSTİN | IRAK | İRAN | İSRAİL | LÜBNAN | ASYA | RUSYA | KÜRDİSTAN | ANALİZLER | KİMDİR? | RÖPORTAJ |
28-10-2019 tarihinde, 09:43 saatinde eklendi
Ebu Bekir Bağdadi operasyonuna dair ayrıntılar
Ebu Bekir Bağdadi operasyonuna dair ayrıntılar
IŞİD lideri Ebubekir Bağdadi’nin öldürülmesiyle sonuçlanan operasyonun geçen yıl yakalanan bir IŞİD liderinin verdiği bilgilerin kilit rol oynadığı açıklandı.

YDH- Reuters haber ajansına açıklamada bulunan Amerikalı yetkililer, Ebu Bekir Bağdadi’nin avlanmasıyla sonuçlanan uzun soluklu operasyon sürecinde Bağdadi’nin üst düzey yardımcılarından birinin Şubat 2018’de Irak istihbarat servisine verdiği bilgilerin kilit rol oynadığını açıkladı.

Türkiye tarafından yakalanıp Irak’a teslim edilen IŞİD’li İsmail Atavi, Ebu Bekir Bağdadi’nin diğer IŞİD liderleriyle yaptığı görüşmeleri çoğunlukla iz kaybettirmek için sebze ve meyve taşıyan minibüslerin içinde yaptığını anlatmıştı. 

Iraklı bir yetkili bu konuda “Atavi, Irak’ın muhtelif istihbarat servislerine bulmacanın parçalarını birleştirmeye yarayan çok değerli bilgiler verdi” dedi.

Reuters’e açıklama yapan Iraklı bir yetkili, şöyle devam etti: Atavi, Suriye topraklarında ve muhtelif yerlerde Bağdadi ile görüşen kendisi de dahil 5 Iraklı hakkında bilgiler verdi. Atavi gibileri, Bağdadi’nin izini bulmaya çalışan istihbaratçılar için çok önemliydi.

Iraklı yetkililer, Atavi’yi Bağdadi’nin 5 yardımcısından biri olarak görüyordu. O, 2006 yılında el-Kaide’ye katılmıştı. Amerikalılar tarafından yakalanmış ve hatta 4 yıl cezaevinde de kalmıştı.

Bağdadi daha sonraları, Atavi’ye mesajlarının ve dini emirlerinin ulaştırılması ve IŞİD komutanlarının seçilmesi gibi görevler vermişti. IŞİD’in 2017’deki yenilgileri üzerine o, eşiyle birlikte Suriye’ye kaçtı.  

Diğer bir Iraklı yetkili de şöyle dedi: Bu yıl içinde daha sonraki dönüm noktası, Irak, Amerika ve Türkiye istihbarat görevlilerinin yaptıkları operasyondu. Bu operasyonda 4’ü Iraklı biri de Suriyeli olan bazı üst düzey IŞİD liderleri ele geçirildi. 

Bu kişiler, Bağdadi ile Suriye topraklarında yapılan görüşmelerin mekanları hakkında çok önemli bilgiler verdiler. Biz de ve bu bölgelere daha fazla ajan yerleştirebilmek için bu bilgileri CIA ile paylaşmaya karar verdik.  

Iraklı yetkililer şöyle devam ediyor: 2019 yılı ortalarında Ebu Bekir Bağdadi’nin ailesiyle birlikte İdlib’de köyden köye dolaştığını fark ettik. 

İstihbaratçılar, yüzü örtülü bir Iraklıyı İdlib pazarında gördüler ve onu fotoğrafından tanıdılar. O, İsmail Atavi’ydi. Onu takip ederek Bağdadi’nin kaldığı mekana ulaştılar.

Iraklı yetkili sözlerine şöyle devam etti: Bu istihbaratı CIA’ya verdik. Onlar uydu görüntüleri ve İnsansız uçaklarla beş ay boyunca onu gözetim altına tuttu. 

Bağdadi, iki gün önce bulunduğu mekanı ailesiyle birlikte terk etti ve bir minibüsle yakındaki bir köye gitti. 

Söz konusu kaynakların dediğine göre uydu görüntüleri, IŞİD liderinin İdlib’in Barişa köyü yakınındaki gizlendiği yeri, 28 Eylül 2019’da belirledi. Buranın 27 Ekim 2019’da çekilen diğer fotoğrafı ise Ebu Bekir Bağdadi’nin artık hayatının sona erdiği güne aitti.

Newsweek 27 Ekim’de bir Amerikalı yetkiliden naklen Amerikan özel kuvvetlerinin helikopterlerle yaptığı bir indirme operasyonu ile IŞİD lideri Ebu Bekir Bağdadi’nin İdlib’in Barişa köyü yakınında öldürüldüğünü duyurdu.

Daha sonra da Amerikan Başkanı Donald Trump, Bağdadi’nin öldürüldüğünü ve yapılan DNA testiyle de öldürülen şahsın Ebu Bekir Bağdadi olduğunun kesinleştiğini açıkladı.

     

Paylaşım
Facebook da Paylaş
Yorum Yaz Yorum
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış
Diğer İlgili Başlıklar
Iraklı Sünni liderden çarpıcı ifşaatlar 20-06-2020 tarihinde eklendi
Irak’ta yeni bir siyasi ittifak kuruluyor 02-06-2020 tarihinde eklendi
Iraklı siyasi grupların Adnan Zurfi’ye itirazı sürüyor 03-04-2020 tarihinde eklendi
Fetih İttifakı: Zurfi’nin güvenoyu alması hayal 02-04-2020 tarihinde eklendi
ABD’nin Haşd Şaabi’ye saldırı planı konusunda kesin bilgi 01-04-2020 tarihinde eklendi
ABD’den Iraklı siyasilere askeri tehdit 01-04-2020 tarihinde eklendi
Irak’ta darbe senaryoları 30-03-2020 tarihinde eklendi
Abdulmehdi’den Amerikan ordusuna tepki 30-03-2020 tarihinde eklendi
Amerikan ordusu Irak çıkmazında 30-03-2020 tarihinde eklendi
ABD, el-Kaim’deki üsten çekildi 19-03-2020 tarihinde eklendi
Güncel
14:40 (08.01.2020)
14:40 (08.01.2020)
Yemen Ordusu Sözcüsü Yahya Seri: Irak'taki iki Amerikan üssüne yapılan füze operasyonunu tebrik ediyoruz.
13:53 (08.01.2020)
El Meyadin: Suriyeli yerel kaynaklar: Amerikan güçleri Haseke kırsalındaki Harab el-Cubeyr üssünü tahliye ediyor.
13:35 (24.10.2019)
Reuters: Rusya Dışişleri Bakanlığı, Türkiye güçlerinin Suriye'de bulunması konsunda belirli bir zaman çizelgesi olmadığını açıkladı.
23:53 (14.04.2019)
İsrail Kanal-12 TV: Birleşik Arap Emirlikleri uçakları ve subayları ile İsrail hava kuvvetleri Yunanistan'da ortak askeri tatbikat yaptı.
23:36 (25.03.2019)
İsrail kabinesi, ateşkesi reddetti, Gazze'ye yönelik saldırıların sürdüğünü açıkladı.
22:44 (25.03.2019)
SANA: Terörist gruplar, Halep'in el-Cedide mahallesine roket saldırısı yaptı.
22:22 (25.03.2019)
El Kuds: İşgalci rejim uçakları Cibaliya'nın doğusunu vurdu.
Haftanın Yorumu
Alptekin DURSUNOĞLU
Suriye hevesleri ve İdlib kaygıları arasında tercih zorunluluğu
Siyasi Analizler
En Çok
Okunan Yorumlanan Paylaşılan
Hava Durumu
İstanbul Ankara İzmir
ISTANBUL ANKARA IZMIR
Piyasa Verileri
Anket
Türkiye'nin Irak politikasının hedefi ne olmalıdır?
Üç ayrı devlete bölünmesini desteklemek.
Ulusal birliğini ve toprak bütünlüğünü korumak.
Yeni federal bölgelerin kurulmasını sağlamak.
Mevcut durumun devamını desteklemek.
Yakın Doğu Haber ® 2006 - 2012
Sitede bulunun içerikler ve analizler kaynak gösterilerek alıntılanabilir  RSS Tasarım & Yazılım : Network Yazılım