HABERLER    LÜBNAN
ARAP DÜNYASI | SURİYE | FİLİSTİN | IRAK | İRAN | İSRAİL | LÜBNAN | ASYA | RUSYA | KÜRDİSTAN | ANALİZLER | KİMDİR? | RÖPORTAJ |
30-10-2019 tarihinde, 22:01 saatinde eklendi
Lübnan’la ilgili üç senaryo
Lübnan’la ilgili üç senaryo
Lübnan Başbakanı Saad Hariri’nin göstericilerin taleplerini gerekçe göstererek istifa etmesinin ardından Lübnan’ı nasıl bir siyasi geleceğin beklediği tartışılıyor.

YDH- Rey el-Youm sitesi Genel Yayın Yönetmeni Abdulbari Atvan, bugünkü baş makalesinde Lübnan Başbakanı Saad Hariri’nin istifası sonrasında ülkedeki siyasi durumla ilgili olarak üç senaryoyu gündeme getirdi.

Yazısında Başbakan Hariri’nin sürpriz istifasının Cumhurbaşkanı Mişel Aun’u şoke ettiğini belirten Atvan, Cumhurbaşkanı Aun’un istifayı hemen kabul etmeyerek başta Hizbullah ve Emel olmak üzere müttefiki olan siyasi partilerle istişareler için zaman kazanmaya çalıştığını ifade etti.

Abdulbari Atvan, Hariri’nin istifasından sonra Lübnan’ın adeta bir yanardağın ağzına geldiğini belirttiği yazısında çok sayıda uluslararası ve bölgesel tarafın Arap meselelerinde belirleyici bir güç haline gelen ve hem siyasi hem de askeri açıdan etkin olan Hizbullah’ı hedef aldığını ve Lübnan’da güvenlik ve istikrar istemediğini yazdı.

Hariri’nin istifasının kendisinin kişisel kararı mı yoksa Amerika’nın ve bölgesel müttefiklerinin baskılarının bir sonucu mu olduğunun belirsiz olduğuna dikkat çeken Atvan, Saad Hariri’nin daha önce de Suudiler tarafından rehin alınarak istifaya zorlandığını ve onun yerine Baha Hariri, Fuad Sinyora veya Eşref Rifi gibi kişileri Saad Hariri’nin yerine geçirmekle tehdit ettiğini hatırlattı.

Lübnan’daki ekonomik sıkıntılar gerekçesiyle başlayan gösterilerin daha sonra siyasi bir renk kazandığına dikkat çeken Atvan, Hariri’nin istifası sonrasında Lübnan’daki siyasi durumla ilgili olarak üç senaryoyu gündeme getirdi.

Buna göre birinci senaryo şöyle: Saad Hariri, yeniden hükümeti kurmakla görevlendirilecek, yolsuzluk yapmakla suçlanan Dışişleri Bakanı ve Mişel Aun’un damadı Cubran Basil ile Meclis Başkanı Nebih Berri’ye yakınlığıyla bilinen Maliye Bakanı Hasan el-Halil, gibi isimler kabineden çıkarılacak. Merkez Bankası Başkanı Riyad Selame görevden alınacak.

İkinci senaryoya göre, Saad Hariri veya başka birinin başbakanlığında temiz isimlerden oluşan bir teknokrat hükümeti kurulacak. Bu, ülkeyi mali krizden ve ekonomik çöküşten kurtarmakla görevli sınırlı bir hükümet olacak.  

Üçüncü senaryoya göre ise parlamentoda çoğunlukta olan ve siyasi açıdan homojen bir yapıya sahip olan partilerden yani Hizbullah, Ulusal Özgürlük Hareketi (Mişel Aun’a bağlı siyasi parti), Emel Hereketi ve Direniş yanlısı Sünnilerden oluşan bir hükümet kurulacak, herkesin kabul edeceği bir Sünni başbakan olarak belirlenecek.

Hariri: Teknokrat hükümeti kurmaya hazırım

Öte yandan Reuters haber ajansı, ismini açıklamadığı bir kaynaktan naklen Saad Hariri’nin başbakanlığı şartlı olarak yeniden kabul edebileceğini belirterek bu şartını öngördüğü reformları hızlı bir şekilde yapacak bir teknokrat hükümet olarak açıkladı.

El Menar televizyonunun haberine göre ise Cumhurbaşkanı Mişel Aun, ülkenin yakında temiz bir hükümete sahip olacağını belirtti.

Düzenlenen gösterilere değinen Cumhurbaşkanı Aun, “Başlayan hareket, büyük bir reform için zemin hazırladı. Eğer önümüze engeller çıkarılırsa halk yeniden alanlara çıkar” dedi.

Lübnan’ın LBC televizyonuna konuşan Hariri’ye yakın kaynaklar ise Hariri’nin yeniden başbakan olmak istemediğini; ancak yeniden hükümeti kurmakla görevlendirilmesi halinde bu görevi üstleneceğini söyledi.

Söz konusu kaynaklar, Hariri’nin hükümet konusunda ön şart ileri sürmediğini belirtti ve bu yöndeki haberlerin gerçek dışı olduğunu ifade etti.

Paylaşım
Facebook da Paylaş
Yorum Yaz Yorum
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış
Diğer İlgili Başlıklar
Lübnan, İsrail tehdidine rağmen petrol çıkarmaya başlıyor 26-02-2020 tarihinde eklendi
Nasrullah: Adil kısas ABD’nin bölgeden çıkarılmasıdır 06-01-2020 tarihinde eklendi
ABD’den Lübnan’da iç savaş çabası 20-12-2019 tarihinde eklendi
Hizbullah ve Emel’den provokasyon uyarısı 19-12-2019 tarihinde eklendi
Amerika’dan Lübnan’a yeni hükümet şartı 16-12-2019 tarihinde eklendi
Lübnan’da hükümet süreci sil baştan 09-12-2019 tarihinde eklendi
İsrail: Hizbullah, güneyde etkinliğini arttırdı 06-12-2019 tarihinde eklendi
Lübnan’da hükümet kurma çalışmaları pazartesi başlıyor 05-12-2019 tarihinde eklendi
Lübnan hükümeti İsrail'i cesaretlendirdi 05-12-2019 tarihinde eklendi
Hariri başbakan adayını açıkladı 04-12-2019 tarihinde eklendi
Güncel
14:40 (08.01.2020)
14:40 (08.01.2020)
Yemen Ordusu Sözcüsü Yahya Seri: Irak'taki iki Amerikan üssüne yapılan füze operasyonunu tebrik ediyoruz.
13:53 (08.01.2020)
El Meyadin: Suriyeli yerel kaynaklar: Amerikan güçleri Haseke kırsalındaki Harab el-Cubeyr üssünü tahliye ediyor.
13:35 (24.10.2019)
Reuters: Rusya Dışişleri Bakanlığı, Türkiye güçlerinin Suriye'de bulunması konsunda belirli bir zaman çizelgesi olmadığını açıkladı.
23:53 (14.04.2019)
İsrail Kanal-12 TV: Birleşik Arap Emirlikleri uçakları ve subayları ile İsrail hava kuvvetleri Yunanistan'da ortak askeri tatbikat yaptı.
23:36 (25.03.2019)
İsrail kabinesi, ateşkesi reddetti, Gazze'ye yönelik saldırıların sürdüğünü açıkladı.
22:44 (25.03.2019)
SANA: Terörist gruplar, Halep'in el-Cedide mahallesine roket saldırısı yaptı.
22:22 (25.03.2019)
El Kuds: İşgalci rejim uçakları Cibaliya'nın doğusunu vurdu.
Haftanın Yorumu
Alptekin DURSUNOĞLU
Suriye hevesleri ve İdlib kaygıları arasında tercih zorunluluğu
Siyasi Analizler
En Çok
Okunan Yorumlanan Paylaşılan
Hava Durumu
İstanbul Ankara İzmir
ISTANBUL ANKARA IZMIR
Piyasa Verileri
Anket
Türkiye'nin Irak politikasının hedefi ne olmalıdır?
Üç ayrı devlete bölünmesini desteklemek.
Ulusal birliğini ve toprak bütünlüğünü korumak.
Yeni federal bölgelerin kurulmasını sağlamak.
Mevcut durumun devamını desteklemek.
Yakın Doğu Haber ® 2006 - 2012
Sitede bulunun içerikler ve analizler kaynak gösterilerek alıntılanabilir  RSS Tasarım & Yazılım : Network Yazılım