HABERLER    LÜBNAN
ARAP DÜNYASI | SURİYE | FİLİSTİN | IRAK | İRAN | İSRAİL | LÜBNAN | ASYA | RUSYA | KÜRDİSTAN | ANALİZLER | KİMDİR? | RÖPORTAJ |
18-11-2019 tarihinde, 13:19 saatinde eklendi
Ulusal Özgürlük Hareketi’nden Hariri’ye suçlama
Ulusal Özgürlük Hareketi’nden Hariri’ye suçlama
Lübnan Ulusal Özgürlük Hareketi, başbakanlıktan istifa eden Saad Hariri’yi ülkedeki yönetim boşluğunun sorumlusu olarak niteledi.

YDH- Russia Today Arapça servisinin haberine göre Cubran Basil liderliğindeki Hıristiyan Ulusal Özgürlük Hareketi, Sünni el-Mustakbel partisi lideri Saad Hariri’ye sert eleştirilerde bulundu.

Geçtiğimiz hafta hükümeti kurmakla görevlendirilmesi konusunda uzlaşmaya varılan Muhammed Safedi’nin Saad Hariri’nin baskısı sebebiyle görevden çekildiğini belirten Ulusal Özgürlük Hareketi, yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

“Saad Hariri’nin politikası açık. O, ne kendisi başbakan olmak istiyor ne de başkasının hükümet kurmasını istiyor. O, teknokrat hükümetin başbakanı olmakta ısrar ediyor.

Muhammed Safedi’nin kısa tanıklığı kimin gerçeği söylediğinin anlaşılması için yeterli. Ulusal kurtuluş hükümeti kurulmasını kolaylaştırma yönünde çalışmalara odaklandığımız bri sırada Saad Hariri’nin enformasyon bürosundan yayımlanan ve iftiralarla, çarpıtmalarla dolu bildiriyi görünce şaşırdık.

Lübnan’ın bu sıkıntılı duruma düşmesinin sebebi, buna sebep olanların hala ısrarcı oldukları yanlış ekonomi politikalarıdır. Bizim için önemli olan ülkedeki gerginliği, karışıklıkları önleyecek bir hükümetin kurulmasıdır. 

Saad Hariri, bunların kimler tarafından ve nasıl planlandığını çok iyi biliyor ve bunu da engellemesi gerekiyor.”

Saad Hariri, Lübnan’da ekonomik sıkıntılar ve yeni vergi uygulamalarını protesto için başlayan gösterileri gerekçe göstererek başbakanlıktan istifa etmişti.

Ulusal Özgürlük Hareketi, Emel ve Hizbullah, hükümetin istifasının ülkede yönetim boşluğuna sebep olacağını belirterek istifaya karşı çıkarken, önce Semir Caca liderliğindeki Lübnan Kuvvetleri partisinin bakanları daha sonra da Başbakan Saad Hariri istifa etmişti.

Saad Hariri, kendisinin başbakanlığında bir teknokrat hükümeti kurulmasını savunurken, Ulusal Özgürlük Hareketi Lideri Cubran Basil ise böylesi bir hükümeti, Hariri ve müttefiklerinin ağır bir yenilgi aldığı son seçim sonuçlarına darbe yapmak olarak niteliyor.

Gösterilerin sürmesi, yol kapatma eylemlerinin ve grevlerin yapılması sebebiyle toplumsal hayatın aksadığı Lübnan’da yeni hükümeti kurmak için geçtiğimiz hafta Muhammed Safedi ismi üzerine anlaşmaya varmıştı.

Ancak Muhammed Safedi, hükümeti kurma görevini kabul etmeyeceğini açıkladı. Ulusal Özgürlük Hareketi, el-Mustakbel partisinin Safedi’yi başbakanlığa aday göstermesini bir politik manevra olduğunu belirterek böylece Hariri’den başka bir alternatif bırakmamayı amaçladığını öne sürüyor.

     

Paylaşım
Facebook da Paylaş
Yorum Yaz Yorum
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış
Diğer İlgili Başlıklar
Hasan Nasrallah, Hamas heyetini kabul etti 06-09-2020 tarihinde eklendi
Nasrullah: Sonunda saklandığınız deliklerden çıkacaksınız, acelemiz yok 30-08-2020 tarihinde eklendi
Mişel Aun: Hizbullah’ın limanda silah depolaması imkansız 18-08-2020 tarihinde eklendi
“Amonyum nitrat teröristlere verilmek için depoda tutuldu” 18-08-2020 tarihinde eklendi
Lübnan hükümetsizlik çıkmazında 13-08-2020 tarihinde eklendi
Lübnan’da yeni hükümet şartları 12-08-2020 tarihinde eklendi
UNIFIL’in görev süresi uzatılmayacak iddiası 10-08-2020 tarihinde eklendi
Lübnan, İsrail tehdidine rağmen petrol çıkarmaya başlıyor 26-02-2020 tarihinde eklendi
Nasrullah: Adil kısas ABD’nin bölgeden çıkarılmasıdır 06-01-2020 tarihinde eklendi
ABD’den Lübnan’da iç savaş çabası 20-12-2019 tarihinde eklendi
Güncel
23:05 (21.09.2020)
Unews kaynakları: Selahaddin iline bağlı Duceyl bölgesinde lojistik ekipman taşıyan Amerikan askeri konvoyunu hedef alan bir patlama oldu.
14:22 (16.09.2020)
Sputnik Haber Ajansı kaynağı: Rusya, Türkiye'ye İdlib'deki gözlem noktalarının sayısını azaltmayı teklif etti, Türkiye öneriyi reddetti.
23:14 (23.08.2020)
Unews: İsrail rejimi ordusuna ait bir insansız uçak, Gazze'de Rafah kentinin doğusunda düştü.
23:18 (21.08.2020)
Şarku'l Avsat: Suudi Arabistan, Libya'daki ateşkesi olumlu karşıladı.
23:16 (21.08.2020)
Halife Hafter liderliğindeki Libya Ulusal Ordusu'nun Sözcüsü Ahmed Mismari: Libya Ordusu'nun ateşkesi reddettiğine dair haberler doğru değil.
23:46 (18.08.2020)
Unews: Deyr ez-Zor'daki Koniko gaz sahasındaki yasadışı Amerikan üssünün çok sayıda roketle vurulduğuna dair haberler geliyor.
23:19 (18.08.2020)
Amerika'nın Deyr ez-Zor'daki üssüne füze saldırısı yapıldı.
13:40 (17.08.2020)
Rusya el-Youm: Putin, Erdoğan'la yaptığı telefon görüşmesinde Libya'da çatışan taraflar arasında doğrudan müzakere başlatılmasının zaruretini vurguladı.
Haftanın Yorumu
Alptekin DURSUNOĞLU
Yozlaşmış düzenler, lümpen devrimler
Siyasi Analizler
En Çok
Okunan Yorumlanan Paylaşılan
Hava Durumu
İstanbul Ankara İzmir
ISTANBUL ANKARA IZMIR
Piyasa Verileri
Anket
Türkiye'nin Irak politikasının hedefi ne olmalıdır?
Üç ayrı devlete bölünmesini desteklemek.
Ulusal birliğini ve toprak bütünlüğünü korumak.
Yeni federal bölgelerin kurulmasını sağlamak.
Mevcut durumun devamını desteklemek.
Yakın Doğu Haber ® 2006 - 2012
Sitede bulunun içerikler ve analizler kaynak gösterilerek alıntılanabilir  RSS Tasarım & Yazılım : Network Yazılım