HABERLER    SURİYE
ARAP DÜNYASI | SURİYE | FİLİSTİN | IRAK | İRAN | İSRAİL | LÜBNAN | ASYA | RUSYA | KÜRDİSTAN | ANALİZLER | KİMDİR? | RÖPORTAJ |
12-02-2020 tarihinde, 22:22 saatinde eklendi
Rusya'dan geri adım yok; açıklamaların tonu şiddetleniyor
Rusya'dan geri adım yok; açıklamaların tonu şiddetleniyor
Ankara birkaç gündür gerilimi adeta saat saat artırmaya yönelirken, Moskova'da da Türkiye'ye karşı esnek tutumun yerini giderek daha kalın çizgiler alıyor.

YDH- Rusya basınında yer alan haberlere göre Kremlin Sözcüsü Dimitri Peskov ile Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Maria Zaharova'nın haftalık basın toplantısında kullandığı ifadeler ve akşam saatlerinde Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklama, Moskova’nın Türkiye’ye karşı tavrını sertleştirdiğini gösteriyor. 

İzvestia gazetesinin haberine göre Kremlin Sözcüsü Dimitri Peskov sabah saatlerinde yaptığı açıklamada, Soçi mutabakatları gereği Türkiye'nin, İdlib bölgesindeki terörist grupları etkisiz hale getirme sorumluluğunu üstlendiğini hatırlattı. 

Kremlin sözcüsü, Ankara'nın bu yükümlülüklerine rağmen militanların Suriye ordusu ve Rusya askeri birimlerine yönelik saldırılarına devam ettiklerini vurguladı. 

TASS haber ajansına göre ise Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Maria Zaharova'nın açıklamasında İdlib çok geniş yer tutmuyordu; bununla birlikte bakanlık sözcüsünün kullandığı ifadelerin özenle hazırlandığı anlaşılıyordu. 

Zaharova, "Rusya'nın İdlib sorununun çözümüne yönelik Türkiye ile birlikte çalışmanın süreceğini varsaydığını" söyledi ve temaslara ilişkin bir "zaman çizelgesi" hazırlandığını belirtti. 

Bununla birlikte Zaharova'nın şu sözleri, belli ki, Rusya'nın tutumundaki kararlılığı göstermek için hazırlanmıştı: 

"Rusya, İdlib'deki gerilimin nedeni olarak Türkiye'nin Soçi memorandumundan kaynaklanan yükümlülüklerini kronik bir şekilde yerine getirmeyişini ve Ankara tarafından kendi kontrolü altındaki sözde ılımlı silahlı muhalif birliklerinin Suriye'nin kuzeydoğusunda barış pınarı bölgesi ile Libya'ya sevk edilmesini görüyor."

Rusya Savunma Bakanlığı: Mülteci akını iddiası temelsiz

Savunma Bakanlığının akşam saatlerinde yaptığı açıklama ise, aynı ölçüde dikkat çekici olmaktan başka, Rusya'nın faaliyetlerini Soçi mutabakatının yerine getirilişi olarak nitelemesi itibariyle büyük önem taşıyor; zira böylelikle, ordu operasyonlarının Rusya ile (en azından) koordineli yürütüldüğü iması ortaya konuyor. 

Bakanlığa yakın bakanlığa yakın Zvezda TV sitesinde yayımlanan açıklama, Erdoğan'ın bugün birkaç kez yaptığı ve Rusya'yı da suçlayan açıklamalarına cevapla başlıyor: 

"Rusya askeri personelinin ve öncelikle de ‘Savaş Tarafları Uzlaştırma Merkezi’nin İdlib gerilimi azaltma bölgesindeki faaliyetleri, bütünüyle Soçi mutabakatları temelinde cereyan etmektedir."

Bakanlık İdlib'deki krizin gerçek nedeninin Türk tarafının ılımlı muhalefete ait militanları, bu bölgeyi doldurmuş bulunan Nusra Cephesi ve Hurras ed-Din teröristlerinden ayırma sorumluluklarını yerine getirmeyişinden kaynaklandığını belirtiyor: 

"İdlib gerilimi azaltma bölgesinde Suriye hükümet güçlerinin karşı ateşinden 'canlı kalkan' kullanarak korunan terörist grupların provokasyonlarının sonucu olarak sivil halk bugün sıkıntı çekiyor. 

Bu durumu, Türkiye-Suriye sınırından gerilimi azaltma bölgesine silah ve mühimmat nakledilmesi ve Suriye'nin İdlib vilayeti topraklarına giren Türk zırhlı ve kıtaları büyük ölçüde ağırlaştırıyor."

Rusya Savunma Bakanlığı, "Suriye ordusunun saldırılarıyla bölgeden büyük bir mülteci akını olduğu" iddialarının temelsiz olduğunu belirtiyor ve İdlib sakinlerinin önemli bölümünün tehlikeli yerleri güvenli bir şekilde terk edip Suriye hükümetinin kontrolü altındaki yerleşim yerlerine geçtiklerini vurguluyor. 

Açıklamada şu ifadeler de dikkat çekiyor: 

"Şu anda, Suriye'nin en önemli karayolu arteri olan ve kuşatma altındaki kuzey başkenti Halep'i Suriye'nin güneyindeki Hama, Humus ve Şam ile bağlayan M5, teröristlerin kontrolünden kurtarılmıştır. Bu sayede Suriye'de huzur içinde bir hayatın yeniden tesisi büyük bir hız kazanacaktır."

Paylaşım
Facebook da Paylaş
Yorum Yaz Yorum
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış
Diğer İlgili Başlıklar
Suriye ordusu 1890 kilometrekareyi teröristlerden temizledi 26-02-2020 tarihinde eklendi
Amerika’dan yeni Suriye stratejisi 25-02-2020 tarihinde eklendi
Suriye ordusu, İdlib’de 7 yeri daha kurtardı 24-02-2020 tarihinde eklendi
Suriye ordusundan Rakka’ya askeri sevkiyat 24-02-2020 tarihinde eklendi
Suriye ordusu ABD devriyesine yine izin vermedi 22-02-2020 tarihinde eklendi
Macron ve Merkel, İdlib konusunda Putin'le görüştüler 21-02-2020 tarihinde eklendi
Emekli Rus general: Teröristler yok edilene kadar saldırılar sürmeli 20-02-2020 tarihinde eklendi
Suriye, İsrail’in 10 füzesinden 9’unu imha etti 15-02-2020 tarihinde eklendi
Rusya'dan geri adım yok; açıklamaların tonu şiddetleniyor 12-02-2020 tarihinde eklendi
Şam ve Moskova’dan ortak İdlib açıklaması 12-02-2020 tarihinde eklendi
Güncel
14:40 (08.01.2020)
14:40 (08.01.2020)
Yemen Ordusu Sözcüsü Yahya Seri: Irak'taki iki Amerikan üssüne yapılan füze operasyonunu tebrik ediyoruz.
13:53 (08.01.2020)
El Meyadin: Suriyeli yerel kaynaklar: Amerikan güçleri Haseke kırsalındaki Harab el-Cubeyr üssünü tahliye ediyor.
13:35 (24.10.2019)
Reuters: Rusya Dışişleri Bakanlığı, Türkiye güçlerinin Suriye'de bulunması konsunda belirli bir zaman çizelgesi olmadığını açıkladı.
23:53 (14.04.2019)
İsrail Kanal-12 TV: Birleşik Arap Emirlikleri uçakları ve subayları ile İsrail hava kuvvetleri Yunanistan'da ortak askeri tatbikat yaptı.
23:36 (25.03.2019)
İsrail kabinesi, ateşkesi reddetti, Gazze'ye yönelik saldırıların sürdüğünü açıkladı.
22:44 (25.03.2019)
SANA: Terörist gruplar, Halep'in el-Cedide mahallesine roket saldırısı yaptı.
22:22 (25.03.2019)
El Kuds: İşgalci rejim uçakları Cibaliya'nın doğusunu vurdu.
Haftanın Yorumu
Alptekin DURSUNOĞLU
Suriye hevesleri ve İdlib kaygıları arasında tercih zorunluluğu
Siyasi Analizler
En Çok
Okunan Yorumlanan Paylaşılan
Hava Durumu
İstanbul Ankara İzmir
ISTANBUL ANKARA IZMIR
Piyasa Verileri
Anket
Türkiye'nin Irak politikasının hedefi ne olmalıdır?
Üç ayrı devlete bölünmesini desteklemek.
Ulusal birliğini ve toprak bütünlüğünü korumak.
Yeni federal bölgelerin kurulmasını sağlamak.
Mevcut durumun devamını desteklemek.
Yakın Doğu Haber ® 2006 - 2012
Sitede bulunun içerikler ve analizler kaynak gösterilerek alıntılanabilir  RSS Tasarım & Yazılım : Network Yazılım