HABERLER    ANALİZLER
ARAP DÜNYASI | SURİYE | FİLİSTİN | IRAK | İRAN | İSRAİL | LÜBNAN | ASYA | RUSYA | KÜRDİSTAN | ANALİZLER | KİMDİR? | RÖPORTAJ |
26-02-2020 tarihinde, 19:10 saatinde eklendi
Emirliklerin Yemen nüfuzu
Emirliklerin Yemen nüfuzu
NHT News

Birleşik Arap Emirlikleri'nin Yemen savaşından çekilmiş olmasına rağmen yerel parti ve gruplar aracılığıyla Yemen üzerindeki etkisini sürdürmeye çalıştığı bildirildi.

YDH- Yemen’in NTH News haber ajansının Birleşik Arap Emirlikleri’nin Yemen’deki nüfuzunu vekil güçleri aracılığıyla sürdürmeye çalıştığını belirttiği analizde Birleşik Arap Emirlikleri rejiminin 9 Şubat 2020’de, Suudi Arabistan liderliğindekikoalisyonun bir parçası olarak girdikleri Yemen savaşından çekilmelerini kutlamak için bir tören düzenlediğini hatırlattı.

Yazıda şöyle devam edildi: 2018 yılı Aralık ayında imzalanan Stockholm Anlaşması, liman şehri Hudeyde'yi kontrol altına almaya çalışan güçlerin sınırlandırılmasını ve tansiyonu azaltmayı ön görüyordu. 

Çatışmaların askeri yöntemlerle çözülemeyeceği kanaati hakim olunca Birleşik Arap Emirlikleri'nin Yemen'deki askeri varlığı da sorgulanmaya başladı. 

Bunun ardından da Birleşik Arap Emirlikleri Genelkurmay Başkanı Eysa Seyf el-Mezrui'nin de dediği gibi doğrudan müdahale safhasından yerel vekiller ve ortaklar aracılığı ile dolaylı müdahale safhasına geçildi.

Birleşik Arap Emirlikleri, hızlıca çekilmek yerine dolaylı müdahalenin alt yapısını oluşturdu. Yemen'de birbiriyle savaşan Ensarullah güçleri ve Mansur Hadi güçlerinin karşısında Güney Geçiş Konseyini destekledi. 

Ayrıca Suudi koalisyonu da sadece Ensarullah ile değil Islah partisi ile de savaşmak zorunda kaldı. Birleşik Arap Emirlikleri'nin Yemen'in çeşitli bölgelerinde faaliyet gösteren ve toplam savaşçı sayıları 90 bini bulan çeşitli grupları desteklediği belirtiliyor.

Ancak özellikle Güney Geçiş Konseyi'nin, Riyad Anlaşmasında Yemen'deki yasal oyunculardan birisi olarak kabul edilmesi, Birleşik Arap Emirlikleri'nin Yemen'in geleceğinde söz sahibi olmasının yolunu açtı. 

Riyad anlaşmasına göre koalisyonun desteğiyle kurulacak bir hükümette Güney Geçiş Konseyinin de yer alması gerekiyor.

Diğer yandan Birleşik Arap Emirlikleri'nin Yemen'den askeri olarak çekilmesi, Suudi Arabistan'ın askeri olarak da işini zorlaştıracak. Böylece askeri destekten yoksun kalacak Suudi yönetiminin Yemen'deki seçenekleri azalacak.

Ayrıca Birleşik Arap Emirliklerinin ağır silahlara sahip yerel gruplar ve tartışmalı bölgeler şeklinde bıraktığı miras, Suudi Arabistan destekli Mansur Hadi liderliğindeki sözde Yemen hükümetini de zor durumda bıraktı. 

Güney Geçiş Konseyinin de geçici başkent ilan edilen Aden üzerinde hak iddia etmesi ve Riyad Anlaşmasının henüz yürürlüğe girmemiş olması, Hadi'nin gücünü zayıflatmayı sürdürüyor.

Tüm bunlar göz önüne alındığında Yemen'den askerlerini çeken Abu Dabi'nin bu ülke üzerindeki nüfuzunu sürdürmeye devam edeceği düşünülüyor.

Paylaşım
Facebook da Paylaş
Yorum Yaz Yorum
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış
Diğer İlgili Başlıklar
Belarus ve renkli “devrim”e dair — 2 01-09-2020 tarihinde eklendi
Belarus ve renkli “devrim”e dair — 1 01-09-2020 tarihinde eklendi
Belarus’taki gelişmeler üzerine 16-08-2020 tarihinde eklendi
Rusya’da anayasa değişikliği. Ne öngörülüyor? 29-06-2020 tarihinde eklendi
Suriye'deki örgütlerin şifreleri 16-04-2020 tarihinde eklendi
Emirliklerin Yemen nüfuzu 26-02-2020 tarihinde eklendi
Suriye’deki gerginlik Rusya'yı nasıl tehdit ediyor? 12-02-2020 tarihinde eklendi
Rusya'da Türkiye kuşkusu derinleşiyor 10-02-2020 tarihinde eklendi
Putin, Lenin’le ilgili ne dedi? 12-12-2019 tarihinde eklendi
ABD, Suriye’de petrolü çalmak için Blackwater’ı ve teröristleri kullanıyor 04-12-2019 tarihinde eklendi
Güncel
23:05 (21.09.2020)
Unews kaynakları: Selahaddin iline bağlı Duceyl bölgesinde lojistik ekipman taşıyan Amerikan askeri konvoyunu hedef alan bir patlama oldu.
14:22 (16.09.2020)
Sputnik Haber Ajansı kaynağı: Rusya, Türkiye'ye İdlib'deki gözlem noktalarının sayısını azaltmayı teklif etti, Türkiye öneriyi reddetti.
23:14 (23.08.2020)
Unews: İsrail rejimi ordusuna ait bir insansız uçak, Gazze'de Rafah kentinin doğusunda düştü.
23:18 (21.08.2020)
Şarku'l Avsat: Suudi Arabistan, Libya'daki ateşkesi olumlu karşıladı.
23:16 (21.08.2020)
Halife Hafter liderliğindeki Libya Ulusal Ordusu'nun Sözcüsü Ahmed Mismari: Libya Ordusu'nun ateşkesi reddettiğine dair haberler doğru değil.
23:46 (18.08.2020)
Unews: Deyr ez-Zor'daki Koniko gaz sahasındaki yasadışı Amerikan üssünün çok sayıda roketle vurulduğuna dair haberler geliyor.
23:19 (18.08.2020)
Amerika'nın Deyr ez-Zor'daki üssüne füze saldırısı yapıldı.
13:40 (17.08.2020)
Rusya el-Youm: Putin, Erdoğan'la yaptığı telefon görüşmesinde Libya'da çatışan taraflar arasında doğrudan müzakere başlatılmasının zaruretini vurguladı.
Haftanın Yorumu
Alptekin DURSUNOĞLU
Yozlaşmış düzenler, lümpen devrimler
Siyasi Analizler
En Çok
Okunan Yorumlanan Paylaşılan
Hava Durumu
İstanbul Ankara İzmir
ISTANBUL ANKARA IZMIR
Piyasa Verileri
Anket
Türkiye'nin Irak politikasının hedefi ne olmalıdır?
Üç ayrı devlete bölünmesini desteklemek.
Ulusal birliğini ve toprak bütünlüğünü korumak.
Yeni federal bölgelerin kurulmasını sağlamak.
Mevcut durumun devamını desteklemek.
Yakın Doğu Haber ® 2006 - 2012
Sitede bulunun içerikler ve analizler kaynak gösterilerek alıntılanabilir  RSS Tasarım & Yazılım : Network Yazılım