HABERLER    LÜBNAN
ARAP DÜNYASI | SURİYE | FİLİSTİN | IRAK | İRAN | İSRAİL | LÜBNAN | ASYA | RUSYA | KÜRDİSTAN | ANALİZLER | KİMDİR? | RÖPORTAJ |
11/11/2009 tarihinde, 19:27 saatinde eklendi
Nasrullah: İsrail ordusunu kendi bölgesinde yok ederiz
YDH- Hizbullah Genel Sekreteri Seyyid Hasan Nasrullah, İslam dünyasının ABD Başkanı Barack Obama’nın değişim vaatlerine boş yere umut bağladığını belirtti.

YDH- Hizbullah Genel Sekreteri Seyyid Hasan Nasrullah, İslam dünyasının ABD Başkanı Barack Obama’nın değişim vaatlerine boş yere umut bağladığını belirtti.

 

“Şehitleri Anma Günü” münasebetiyle televizyon aracılığıyla bir konuşma yapan Hizbullah Genel Sekreteri Seyyid Hasan Nasrullah, Filistin Özerk Yönetimi ile İsrail arasındaki barış müzakerelerinin hiçbir faydasının bulunmadığını belirtti.

 

Amerikan yönetiminin herhangi bir ön şart olmaksızın Filistin-İsrail barış müzakerelerinin yeninden başlatılması yönündeki çabalarına değinen Nasrullah, “bu büyük bir hiledir, geçtiğimiz haftalarda Amerika’nın bu tutumundan tamamen geri adım attığını gördük. Amerikalılar, Filistinli müzakerecilerden ön şartsız olarak müzakerelere geri dönmelerini istediler ve bu da Filistinli müzakerecilerin bile umutsuzluğa düşmesine sebep oldu” dedi.

 

İsraillilerle 18 yıldır yapılan müzakerelerin işgalin sürmesinden başka hiçbir sonucunun olmadığını belirten Seyyid Hasan Nasrullah, Lübnan direnişinin hiç kimseye minnet etmeyerek Beyrut’u, güneyi ve İsrail işgali altındaki diğer Lübnan topraklarını kurtardığını hatırlattı.

 

Müzakerelere umut bağlayan Arap liderlerinden umutsuzluk ve görüşmelerin çıkmaza girdiği yönündeki sözlerinden başka bir şey işitilmediğini söyleyen Nasrullah, Amerikalıların İsrail’i en modern silahlarla donatmaya devam ettiğini ifade etti.

 

Barack Obama’nın ABD Başkanlığı’na seçilmesinden sonra İslam dünyasında Amerika’nın Arap ve İslam dünyası lehinde değişim beklentileri oluştuğuna dikkat çeken Nasrullah, Washington yönetiminin İsrail’e verdiği kayıtsız şartsız destekle değişim sloganlarının boş bir hayalden ibaret olduğunun kısa sürede anlaşıldığını söyledi.

 

Amerika’nın İsrail’le yaptığı ortak askeri tatbikata değinen Hizbullah Genel Sekreteri Seyyid Hasan Nasrullah, İsrailli liderlerin bu tatbikatın İran, Suriye, Lübnan ve Gazze’den gelecek füze saldırılarına karşı yapıldığını ve ABD’nin de İsrail’in gerçek bir ortağı olduğunu söylediklerini belirtti ve böylesi bir şeyin Bush döneminde bile görülmediğini ifade etti.

 

İsrail’in Lübnan’a yönelik bir psikolojik savaş sürdürdüğünü belirten Nasrullah, “Biz savaş istemiyoruz; Direniş’in stratejisi bu değildir. İsrailliler şunu iyi bilsinler ki Lübnan’a yönelik yeni bir savaşta Lübnan’da ikilik ve ayrılık çıkmayacaktır. Lübnan’a karşı yapılacak bir savaşta hepimiz ülkemizi, egemenliğimizi ve halkımızı savunmak için tek yumruk olacağız” dedi.

 

“Bir önceki savaş şunu gösterdi ki İsrail hava kuvvetleriyle savaşı kazanamayacaktır. Eğer İsrail güçleri Lübnan topraklarına girerse onları da teçhizatlarını da yok edeceğiz. Biz onların askerlerini de subaylarını da yok etmeye kadiriz” diyen Nasrullah, Hizbullah’ın bir önceki sava göre çok daha güçlü olduğunu belirtti ve “Barack Obama’ya da şunu söyleyeyim ki İsrail’in tüm ordusunu da gönderseniz onları da kendi bölgelerinde yok edeceğiz” diye konuştu.

 

Paylaşım
Facebook da Paylaş
Yorum Yaz Yorum
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış
Diğer İlgili Başlıklar
Lübnan hükümetsizlik çıkmazında 13-08-2020 tarihinde eklendi
Lübnan’da yeni hükümet şartları 12-08-2020 tarihinde eklendi
UNIFIL’in görev süresi uzatılmayacak iddiası 10-08-2020 tarihinde eklendi
Lübnan, İsrail tehdidine rağmen petrol çıkarmaya başlıyor 26-02-2020 tarihinde eklendi
Nasrullah: Adil kısas ABD’nin bölgeden çıkarılmasıdır 06-01-2020 tarihinde eklendi
ABD’den Lübnan’da iç savaş çabası 20-12-2019 tarihinde eklendi
Hizbullah ve Emel’den provokasyon uyarısı 19-12-2019 tarihinde eklendi
Amerika’dan Lübnan’a yeni hükümet şartı 16-12-2019 tarihinde eklendi
Lübnan’da hükümet süreci sil baştan 09-12-2019 tarihinde eklendi
İsrail: Hizbullah, güneyde etkinliğini arttırdı 06-12-2019 tarihinde eklendi
Güncel
02:34 (14.08.2020)
İran'ın Venezuela Büyükelçisi, İran petrol tankerlerinin Amerika tarafından durdurulduğuna dair haberleri yalanladı.
02:12 (14.08.2020)
Irkçı İsrail rejimine ait helikopterler Gazze'nin doğusundaki Şucaiye'yi vurdu.
01:01 (14.08.2020)
Amerika'nın İsrail Büyükelçisi: Batı Şeria'nın ilhakını durdurma kararı geçici.
01:00 (14.08.2020)
Trump'ın damadı: İsrail ile Emirliklerin anlaşması, bir buçuk yıllık görüşmelerin sonucu.
01:00 (14.08.2020)
Wall Street Journal, Amerika'nın İran'a ait yakıt taşıyan dört gemiyi durdurduğunu ve bu gemilerin şu anda Houston'a doğru hareket etmekte olduğunu bildirdi.
01:00 (14.08.2020)
İsrail Kanal 11'e açıklama yapan İsrailli bir kaynak: Bahreyn, İsrail'le ilişkilerini normalleştirdiğini açıklayan bir sonraki ülke olacak.
02:43 (13.08.2020)
El Cezire: Amerikan Merkez Kuvvetleri Komutanlığı: İki gemi ve bir helikopterle desteklenen İran kuvvetleri uluslararası sularda bir gemiyi ele geçirdi.
23:48 (12.08.2020)
Irak'ın Nasıiye kentinde Amerikan askeri konvoyuna saldırı düzenlendi. Saldırıyı "İkinci 1920 Devrimi Tugayları" adlı örgüt üstlendi.
Haftanın Yorumu
Alptekin DURSUNOĞLU
Yozlaşmış düzenler, lümpen devrimler
Siyasi Analizler
En Çok
Okunan Yorumlanan Paylaşılan
Hava Durumu
İstanbul Ankara İzmir
ISTANBUL ANKARA IZMIR
Piyasa Verileri
Anket
Türkiye'nin Irak politikasının hedefi ne olmalıdır?
Üç ayrı devlete bölünmesini desteklemek.
Ulusal birliğini ve toprak bütünlüğünü korumak.
Yeni federal bölgelerin kurulmasını sağlamak.
Mevcut durumun devamını desteklemek.
Yakın Doğu Haber ® 2006 - 2012
Sitede bulunun içerikler ve analizler kaynak gösterilerek alıntılanabilir  RSS Tasarım & Yazılım : Network Yazılım