HABERLER    LÜBNAN
ARAP DÜNYASI | SURİYE | FİLİSTİN | IRAK | İRAN | İSRAİL | LÜBNAN | ASYA | RUSYA | KÜRDİSTAN | ANALİZLER | KİMDİR? | RÖPORTAJ |
21/05/2010 tarihinde, 22:56 saatinde eklendi
Nasrullah: Bölge dengeleri Direniş lehine değişti
YDH- Hizbullah Genel Sekreteri Seyyid Hasan Nasrullah, bölgedeki güç dengesinin Direniş lehine değiştiğini belirterek Direniş’in bölgedeki savunma dengesinin bir parçasına dönüştüğünü söyledi.

YDH- Hizbullah Genel Sekreteri Seyyid Hasan Nasrullah, bölgedeki güç dengesinin Direniş lehine değiştiğini belirterek Direniş’in bölgedeki savunma dengesinin bir parçasına dönüştüğünü söyledi.

 

Lübnan’ın güneyindeki el-Milita bölgesinde düzenlenen Direniş sergisinin açılışı dolayısıyla bir konuşma yapan Hizbullah Genel Sekreteri Seyyid Hasan Nasrullah, Lübnan Direnişi’nin tarihini ve kültürünü korumaya çalıştıklarını belirterek bunu kendileri açısından en önemli bir görev olarak gördüklerini söyledi.

 

Lübnan Direnişi’nin 1978’de veya 1982’de değil, Lübnan sınırlarının hemen yanı başında Siyonist rejimin kurulmasıyla başladığını belirten Hizbullah Genel Sekreteri Seyyid Hasan Nasrullah, “Uzun süre devam eden saldırı, işgal ve tehdit tarihine karşılık uzun soluklu bir direniş ve güç tarihi bulunmaktadır. Savaş bölgelerinin yakınlarında yaşayan halk, Lübnan ordusu ve güvenlik güçleri her aşamada ileri hatlarda bulundular” dedi.

 

Yeni Direniş’in bu tarih, miras, kültür ve kazanımlara dayandığını belirten Seyyid Nasrullah, Hizbullah’ın İslami Direniş’in en önemli parçalarından biri olduğunu ifade etti.

 

Lübnan halkının moralinin ve bu ülkenin Direniş’ten etkilenen toplumsal dokusunun korunmasının Lübnan iç politikası düzleminde Hizbullah’ın temel önceliklerinden bir olduğunu belirten Seyyid Nasrullah, “Bu yüzden herkesi uzlaşmaya ve dayanışmaya davet ediyoruz. Seçimler sırasında Emel’le yaptığımız ayrıntılı anlaşma da bu sözümüzün pratiğe geçirilmesidir” dedi.

 

Hizbullah Genel Sekreteri Seyyid Hasan Nasrullah, uzlaşma ve dayanışmanın altını çizdiği konuşmasında son belediye seçimlerinde Hizbullah ve Emel’in Lübnan halkına verdiği en büyük hediyenin uzlaşma olduğunu söyledi.

 

İsrail’in Güney Lübnan’da Pazar günü yapılacak yerel seçimlerle eş zamanlı olarak sınırda “Değişim Noktası-4” adlı bir askeri tatbikat başlatacağına dikkat çeken Hizbullah Genel Sekreteri Seyyid Hasan Nasrullah, Hizbullah’a bağlı binlerce Direniş gücünün bölgede teyakkuz halinde bulunduğunu belirterek bölgedeki halkın hiçbir endişeye kapılmadan seçimlere bir bayram havası içerisinde katılabileceğini söyledi.

 

“Biz sınırın her iki yakasında da bir gösteri sahneleyeceğiz. Güneyde seçim bayramı, diğer tarafta ise Direniş’ten korkan milyonlarca kişinin olağanüstü hal programı icra edilecek” diyen Seyyid Nasrullah, seçimlerle ilgili olarak da şunları söyledi: “Biz bir referandum yapmıyoruz. Zira parlamento seçimleri bir referandumdu. Hizbullah ve Emel’in kendi taraftarlarından destek almak için referanduma ihtiyacı yok. Zira bu partinin hem Lübnan içerisinde hem de bölgedeki konumu tamamen bilinmektedir.”

 

Hizbullah Genel Sekreteri Seyyid Hasan Nasrullah, bazı ABD’li Avrupalı ve Arap yetkililerin Lübnan’a yaptıkları son ziyaretlerin dikkat çekici olduğunu ve soru işaretleri oluşturduğunu belirterek bu konuda güney Lübnan’ın işgalden kurtarılışının 10. Yıl dönümü münasebetiyle 25 Mayıs’ta yapılacak zafer günü kutlamalarında açıklamalarda bulunacağını söyledi.

 

Paylaşım
Facebook da Paylaş
Yorum Yaz Yorum
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış
Diğer İlgili Başlıklar
Hasan Nasrallah, Hamas heyetini kabul etti 06-09-2020 tarihinde eklendi
Nasrullah: Sonunda saklandığınız deliklerden çıkacaksınız, acelemiz yok 30-08-2020 tarihinde eklendi
Mişel Aun: Hizbullah’ın limanda silah depolaması imkansız 18-08-2020 tarihinde eklendi
“Amonyum nitrat teröristlere verilmek için depoda tutuldu” 18-08-2020 tarihinde eklendi
Lübnan hükümetsizlik çıkmazında 13-08-2020 tarihinde eklendi
Lübnan’da yeni hükümet şartları 12-08-2020 tarihinde eklendi
UNIFIL’in görev süresi uzatılmayacak iddiası 10-08-2020 tarihinde eklendi
Lübnan, İsrail tehdidine rağmen petrol çıkarmaya başlıyor 26-02-2020 tarihinde eklendi
Nasrullah: Adil kısas ABD’nin bölgeden çıkarılmasıdır 06-01-2020 tarihinde eklendi
ABD’den Lübnan’da iç savaş çabası 20-12-2019 tarihinde eklendi
Güncel
23:05 (21.09.2020)
Unews kaynakları: Selahaddin iline bağlı Duceyl bölgesinde lojistik ekipman taşıyan Amerikan askeri konvoyunu hedef alan bir patlama oldu.
14:22 (16.09.2020)
Sputnik Haber Ajansı kaynağı: Rusya, Türkiye'ye İdlib'deki gözlem noktalarının sayısını azaltmayı teklif etti, Türkiye öneriyi reddetti.
23:14 (23.08.2020)
Unews: İsrail rejimi ordusuna ait bir insansız uçak, Gazze'de Rafah kentinin doğusunda düştü.
23:18 (21.08.2020)
Şarku'l Avsat: Suudi Arabistan, Libya'daki ateşkesi olumlu karşıladı.
23:16 (21.08.2020)
Halife Hafter liderliğindeki Libya Ulusal Ordusu'nun Sözcüsü Ahmed Mismari: Libya Ordusu'nun ateşkesi reddettiğine dair haberler doğru değil.
23:46 (18.08.2020)
Unews: Deyr ez-Zor'daki Koniko gaz sahasındaki yasadışı Amerikan üssünün çok sayıda roketle vurulduğuna dair haberler geliyor.
23:19 (18.08.2020)
Amerika'nın Deyr ez-Zor'daki üssüne füze saldırısı yapıldı.
13:40 (17.08.2020)
Rusya el-Youm: Putin, Erdoğan'la yaptığı telefon görüşmesinde Libya'da çatışan taraflar arasında doğrudan müzakere başlatılmasının zaruretini vurguladı.
Haftanın Yorumu
Alptekin DURSUNOĞLU
Yozlaşmış düzenler, lümpen devrimler
Siyasi Analizler
En Çok
Okunan Yorumlanan Paylaşılan
Hava Durumu
İstanbul Ankara İzmir
ISTANBUL ANKARA IZMIR
Piyasa Verileri
Anket
Türkiye'nin Irak politikasının hedefi ne olmalıdır?
Üç ayrı devlete bölünmesini desteklemek.
Ulusal birliğini ve toprak bütünlüğünü korumak.
Yeni federal bölgelerin kurulmasını sağlamak.
Mevcut durumun devamını desteklemek.
Yakın Doğu Haber ® 2006 - 2012
Sitede bulunun içerikler ve analizler kaynak gösterilerek alıntılanabilir  RSS Tasarım & Yazılım : Network Yazılım