HABERLER    LÜBNAN
ARAP DÜNYASI | SURİYE | FİLİSTİN | IRAK | İRAN | İSRAİL | LÜBNAN | ASYA | RUSYA | KÜRDİSTAN | ANALİZLER | KİMDİR? | RÖPORTAJ |
25/08/2010 tarihinde, 05:29 saatinde eklendi
Nasrullah’tan Lübnan ordusunu silahlandırmak için İran adına taahhüt
YDH- Hizbullah Genel Sekreteri Seyyid Hasan Nasrullah, İran’ın Lübnan ordusunun silahlandırma konusunda elinden gelen tüm çabayı göstereceğini belirterek bunu kendisinin taahhüt ettiğini söyledi.

YDH- Hizbullah Genel Sekreteri Seyyid Hasan Nasrullah, İran’ın Lübnan ordusunun silahlandırma konusunda elinden gelen tüm çabayı göstereceğini belirterek bunu kendisinin taahhüt ettiğini söyledi.

 

Hizbullah Genel Sekreteri Seyyid Hasan Nasrullah, Hizbullah kadın kollarının verdiği iftardan sonra telekonferans yoluyla yaptığı konuşmada İran’ın Lübnan ordusuna silah yardımı yapma konusunda elinden gelen tüm çabayı göstereceğini belirterek “Ben Hizbullah’ın bu konuda dostane ilişkilerini kullanacağını taahhüt ediyorum ve İran’ın Lübnan’a hiçbir yardımı esirgemeyeceğinden eminim” dedi.

 

Lübnan ordusunun silah ve teçhizat bakımından güçlendirilmesi konusunda bir görüş birliği bulunduğunu belirten Nasrullah, Lübnan ordusu ile İsrail askerleri arasında Udeyse bölgesinde yaşanan son çatışmanın ardından Amerika’nın Lübnan ordusuna yapacağı silah yardımından vazgeçmesini hatırlatarak Amerikalıların Lübnan ordusuna verilen silahların İsrail’e karşı kullanılabileceğini düşünmediklerini söyledi.

 

“Udeyse’de yaşanan çatışma birçok sonucu beraberinde getirdi. Ordunun silahlandırılması meselesi gündeme geldi. Udeyse’de yaşanan çatışma şunu ortaya koydu ki Amerikalılar, Lübnan ordusuna vermek istedikleri silahların İsrail’e karşı kullanılacağını düşünmüyorlardı. Onların hesapları Lübnan içine yönelikti ki onlar bunu terörizmle mücadele olarak adlandırıyorlar” diyen Hizbullah genel Sekreteri, Udeyse çatışmasından sonra Amerikan savunma bakanlığı ile kongre arasında Lübnan ordusuna silah verilmesi konusunda tartışmalar yaşandığına dikkat çekti.

 

Amerikan Kongresi üyelerinin Udeyse’de yaşanan çatışmalar sırasında Lübnan ordusunun kullandığı silahların Amerika tarafından verilen silahlar olup olmadığı konusunda araştırma yapılmasını istediğini belirten Seyyid Nasrullah, “Amerikalılar şimdi Hizbullah’la mücadele için Lübnan ordusunu silahlandırmayı durdurmamamız gerekiyor, aksi taktirde Lübnan Hizbullah’ın eline geçer şeklinde bir bahaneye sığınacak” dedi ve “Dolayısıyla biz, hem dost hem de düşman nezdinde hayra vesile oluyoruz” diye espri yaptı.

 

Hizbullah Genel Sekreteri Seyyid Hasan Nasrullah, “Şehit Refik Hariri ile yaptığım bir görüşmede o bana ‘Lübnan’ın ekonomik açıdan çökmesi konusunda hiçbir endişe söz konusu değildir; çünkü dünya Lübnan’ın ekonomik açıdan çökmesine izin vermez’ demişti. Hariri’ye göre, dünya Lübnan’ın sorunlarıyla ilgilenmiyordu; ancak Lübnan eğer ekonomik açıdan çökerse Lübnan’ın Hizbullah’ın eline geçmesinden korkuyordu” dedi.

 

Halen İsrail’in işgali altında bulunan Gacer bölgesiyle ilgili olarak da açıklamalarda bulunan Seyyid Nasrullah, “Düşmanı Gacer bölgesinden çekilmeye ikna etmek için uluslar arası girişimlerde bulunuluyor. Çünkü bu şekilde Direniş’in argümanlarının zayıflatılması öngörülüyor. Ama ben onlara şunu söyleyeyim ki düşman Direniş Şeba Çiftlikleri’nde onlarla savaşmadan oradan çekilmeyecektir” dedi.

 

Lübnan ordusunun silahlandırılması konusunda en önemli şeyin bu konuda bütçe ayrılması olduğunu; ancak bunun dev bir bütçe gerektirdiğini belirten Seyyid Nasrullah, Lübnan Cumhurbaşkanı’nın ordunun silah ihtiyacının karşılanması için halktan bağış toplanması yönündeki girişiminin olumlu bir çaba olduğunu ancak kendisinin de General Mişel Aun’un ordunun silahlandırılması için halktan toplanacak bağışların yeterli olmayacağı şeklindeki görüşüne katıldığını söyledi.

 

Lübnan ordusunun silahlandırılması konusunda kendinsin üçüncü bir teklif getirdiğini belirten Nasrullah, “Tüm Arap ülkeleri Lübnan’a dost olduklarını söylüyorlar. Ben Lübnan hükümetinin ordunun hangi silahlara ihtiyacının olduğunu tespit etmesini ve Arap ülkelerine temsilciler göndererek biz sizden para değil, silah istiyoruz demesini teklif ediyorum” dedi ve bu şekilde Lübnan ordusunun herhangi bir bütçe ayrılmadan silahlandırılmasının sağlanacağını söyledi.

 

Lübnan ordusunun silahlandırılması konusunda İran’dan da destek alınabileceğini belirten Seyyid Nasrullah, “Ben, son parlamento seçimleri sırasında seçimleri kazanmamız durumunda bizim İran ve Suriye’den Lübnan ordusunun silahlandırılması konusunda yardım alabileceğimizi söylemiştim. Bu sözlerim üzerine birçok tartışma ve spekülasyonlar yapıldı. Ama bugün İran’dan şartsız olarak silah alınmasına onay veriyorlar” dedi.

 

Lübnan hükümetinden İran’dan silah alımı konusunda karar almasını istediğini belirten Nasrullah, Hizbullah’ın İran ve Suriye ile olan dostane ilişkilerini kullanarak bu ülkelerden Lübnan ordusu için silah almayı taahhüt ettiğini söyledi ve “İran Cumhurbaşkanı Ahmedinejad, yakında Lübnan’ı ziyaret edecek, Ben İnanıyorum ki 28 yıldır hiçbir karşılık beklemeden Lübnan’ı destekleyen İran, Lübnan ordusunu silahlandırmak için elinden gelen her şeyi yapacak ve hiçbir şeyi ondan esirgemeyecektir” dedi.

 

Paylaşım
Facebook da Paylaş
Yorum Yaz Yorum
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış
Diğer İlgili Başlıklar
Lübnan, İsrail tehdidine rağmen petrol çıkarmaya başlıyor 26-02-2020 tarihinde eklendi
Nasrullah: Adil kısas ABD’nin bölgeden çıkarılmasıdır 06-01-2020 tarihinde eklendi
ABD’den Lübnan’da iç savaş çabası 20-12-2019 tarihinde eklendi
Hizbullah ve Emel’den provokasyon uyarısı 19-12-2019 tarihinde eklendi
Amerika’dan Lübnan’a yeni hükümet şartı 16-12-2019 tarihinde eklendi
Lübnan’da hükümet süreci sil baştan 09-12-2019 tarihinde eklendi
İsrail: Hizbullah, güneyde etkinliğini arttırdı 06-12-2019 tarihinde eklendi
Lübnan’da hükümet kurma çalışmaları pazartesi başlıyor 05-12-2019 tarihinde eklendi
Lübnan hükümeti İsrail'i cesaretlendirdi 05-12-2019 tarihinde eklendi
Hariri başbakan adayını açıkladı 04-12-2019 tarihinde eklendi
Güncel
14:40 (08.01.2020)
14:40 (08.01.2020)
Yemen Ordusu Sözcüsü Yahya Seri: Irak'taki iki Amerikan üssüne yapılan füze operasyonunu tebrik ediyoruz.
13:53 (08.01.2020)
El Meyadin: Suriyeli yerel kaynaklar: Amerikan güçleri Haseke kırsalındaki Harab el-Cubeyr üssünü tahliye ediyor.
13:35 (24.10.2019)
Reuters: Rusya Dışişleri Bakanlığı, Türkiye güçlerinin Suriye'de bulunması konsunda belirli bir zaman çizelgesi olmadığını açıkladı.
23:53 (14.04.2019)
İsrail Kanal-12 TV: Birleşik Arap Emirlikleri uçakları ve subayları ile İsrail hava kuvvetleri Yunanistan'da ortak askeri tatbikat yaptı.
23:36 (25.03.2019)
İsrail kabinesi, ateşkesi reddetti, Gazze'ye yönelik saldırıların sürdüğünü açıkladı.
22:44 (25.03.2019)
SANA: Terörist gruplar, Halep'in el-Cedide mahallesine roket saldırısı yaptı.
22:22 (25.03.2019)
El Kuds: İşgalci rejim uçakları Cibaliya'nın doğusunu vurdu.
Haftanın Yorumu
Alptekin DURSUNOĞLU
Suriye hevesleri ve İdlib kaygıları arasında tercih zorunluluğu
Siyasi Analizler
En Çok
Okunan Yorumlanan Paylaşılan
Hava Durumu
İstanbul Ankara İzmir
ISTANBUL ANKARA IZMIR
Piyasa Verileri
Anket
Türkiye'nin Irak politikasının hedefi ne olmalıdır?
Üç ayrı devlete bölünmesini desteklemek.
Ulusal birliğini ve toprak bütünlüğünü korumak.
Yeni federal bölgelerin kurulmasını sağlamak.
Mevcut durumun devamını desteklemek.
Yakın Doğu Haber ® 2006 - 2012
Sitede bulunun içerikler ve analizler kaynak gösterilerek alıntılanabilir  RSS Tasarım & Yazılım : Network Yazılım