HABERLER    LÜBNAN
ARAP DÜNYASI | SURİYE | FİLİSTİN | IRAK | İRAN | İSRAİL | LÜBNAN | ASYA | RUSYA | KÜRDİSTAN | ANALİZLER | KİMDİR? | RÖPORTAJ |
09/02/2011 tarihinde, 02:06 saatinde eklendi
Hizbullah: Yeni Ortadoğu direnişin stratejisine göre kuruluyor
YDH- Hizbullah’ın Lübnan parlamentosundaki milletvekillerinden Hasan Fadlullah, Mısır’da yaşanan gelişmelerin tüm Arap dünyasını etkilediğini belirterek ABD’nin bölgedeki planlarını artık hayata geçiremeyeceğini söyledi.

YDH- Hizbullah’ın Lübnan parlamentosundaki milletvekillerinden Hasan Fadlullah, Mısır’da yaşanan gelişmelerin tüm Arap dünyasını etkilediğini belirterek ABD’nin bölgedeki planlarını artık hayata geçiremeyeceğini söyledi.

 

Lübnan’ın güneyindeki Merkaba bölgesinde düzenlenen bir törende konuşan Hizbullah’ın Lübnan parlamentosundaki milletvekillerinden Hasan Fadlullah, ülkesindeki hükümet kurma çalışmalarıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu ve            “şu an ülkede yeni bir siyasi aşamaya girmiş bulunuyoruz ve biz ülkedeki tüm siyasi grupların yer alacağı bir hükümetin kurulmasını istiyoruz” dedi.

 

Sa’d Hariri liderliğindeki el-Mustakbel Partisi’nin Necib Mikati Başbakanlığında kurulacak hükümette yer almayacakları yönündeki açıklamalarına rağmen, Hizbullah milletvekili Hasan Fadlullah, kendilerinin her zaman uzlaşmadan yana olduklarını belirterek diğer siyasi gruplara hükümete katılma konusunda daha fazla fırsat verilmesini istediklerini söyledi.

 

Mısır’da yaşanan gelişmelere de değinen Fadlullah, Mısır’daki gelişmelerin tüm Arap dünyasını etkilemekte olduğunu belirterek Mısır halkının sloganlarıyla ortaya koyduğu taleplerle gerçek bir değişim istediğini ve ne kadar bilinçli bir halk olduğunu gösterdiğini söyledi.

 

Lübnan’da ve Mısır’da yaşanan gelişmelerin Amerika’nın bölge politikalarını başarısızlığa uğrattığını belirten Fadlullah, “Amerika artık eskisi gibi bölgede kendi planlarını uygulamayı başaramayacak” dedi.

 

Tunus ve Mısır halkının Amerika’nın ülkeleriyle ilgili yönlendirme planlarının farkında olduğunu belirten Hizbullah parlamenteri Hasan Fadlullah, Tunusluların ve Mısırlıların Amerika’nın iç meselelerine müdahale etmesine izin vermeyeceğini söyledi.

 

Törende bir konuşma yapan Hizbullah’ın güney Lübnan Sorumlusu Şeyh Nebil Kavuk da Amerika’nın Necib Mikati başbakanlığında kurulacak olan ulusal birlik hükümetini engellemek ve süreci baltalamak için çalıştığını belirterek bunun Amerika’nın ümitsizliğinin ve başarısızlığının bir göstergesi olduğunu ifade etti.

 

Yeni Ortadoğu’nun Amerika’nın dayattığı savaşlarla değil, direnişin stratejisi doğrultusunda kurulmakta olduğunu belirten Şeyh Kavuk, Amerika’nın artık Lübnan’da Direnişi ve onun silahının meşruiyetini tehdit edemeyeceğini belirterek “Amerika belki Güvenlik Konseyi’nde ve Lahey’deki mahkemede Direniş’ten güçlü olabilir; ancak Lübnan’da Direniş’ten zayıftır ve Direniş’in iradesini kabul etmekten başka bir çaresi de bulunmamaktadır” dedi.

 

Paylaşım
Facebook da Paylaş
Yorum Yaz Yorum
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış
Diğer İlgili Başlıklar
Hasan Nasrallah, Hamas heyetini kabul etti 06-09-2020 tarihinde eklendi
Nasrullah: Sonunda saklandığınız deliklerden çıkacaksınız, acelemiz yok 30-08-2020 tarihinde eklendi
Mişel Aun: Hizbullah’ın limanda silah depolaması imkansız 18-08-2020 tarihinde eklendi
“Amonyum nitrat teröristlere verilmek için depoda tutuldu” 18-08-2020 tarihinde eklendi
Lübnan hükümetsizlik çıkmazında 13-08-2020 tarihinde eklendi
Lübnan’da yeni hükümet şartları 12-08-2020 tarihinde eklendi
UNIFIL’in görev süresi uzatılmayacak iddiası 10-08-2020 tarihinde eklendi
Lübnan, İsrail tehdidine rağmen petrol çıkarmaya başlıyor 26-02-2020 tarihinde eklendi
Nasrullah: Adil kısas ABD’nin bölgeden çıkarılmasıdır 06-01-2020 tarihinde eklendi
ABD’den Lübnan’da iç savaş çabası 20-12-2019 tarihinde eklendi
Güncel
23:05 (21.09.2020)
Unews kaynakları: Selahaddin iline bağlı Duceyl bölgesinde lojistik ekipman taşıyan Amerikan askeri konvoyunu hedef alan bir patlama oldu.
14:22 (16.09.2020)
Sputnik Haber Ajansı kaynağı: Rusya, Türkiye'ye İdlib'deki gözlem noktalarının sayısını azaltmayı teklif etti, Türkiye öneriyi reddetti.
23:14 (23.08.2020)
Unews: İsrail rejimi ordusuna ait bir insansız uçak, Gazze'de Rafah kentinin doğusunda düştü.
23:18 (21.08.2020)
Şarku'l Avsat: Suudi Arabistan, Libya'daki ateşkesi olumlu karşıladı.
23:16 (21.08.2020)
Halife Hafter liderliğindeki Libya Ulusal Ordusu'nun Sözcüsü Ahmed Mismari: Libya Ordusu'nun ateşkesi reddettiğine dair haberler doğru değil.
23:46 (18.08.2020)
Unews: Deyr ez-Zor'daki Koniko gaz sahasındaki yasadışı Amerikan üssünün çok sayıda roketle vurulduğuna dair haberler geliyor.
23:19 (18.08.2020)
Amerika'nın Deyr ez-Zor'daki üssüne füze saldırısı yapıldı.
13:40 (17.08.2020)
Rusya el-Youm: Putin, Erdoğan'la yaptığı telefon görüşmesinde Libya'da çatışan taraflar arasında doğrudan müzakere başlatılmasının zaruretini vurguladı.
Haftanın Yorumu
Alptekin DURSUNOĞLU
Yozlaşmış düzenler, lümpen devrimler
Siyasi Analizler
En Çok
Okunan Yorumlanan Paylaşılan
Hava Durumu
İstanbul Ankara İzmir
ISTANBUL ANKARA IZMIR
Piyasa Verileri
Anket
Türkiye'nin Irak politikasının hedefi ne olmalıdır?
Üç ayrı devlete bölünmesini desteklemek.
Ulusal birliğini ve toprak bütünlüğünü korumak.
Yeni federal bölgelerin kurulmasını sağlamak.
Mevcut durumun devamını desteklemek.
Yakın Doğu Haber ® 2006 - 2012
Sitede bulunun içerikler ve analizler kaynak gösterilerek alıntılanabilir  RSS Tasarım & Yazılım : Network Yazılım