HABERLER    LÜBNAN
ARAP DÜNYASI | SURİYE | FİLİSTİN | IRAK | İRAN | İSRAİL | LÜBNAN | ASYA | RUSYA | KÜRDİSTAN | ANALİZLER | KİMDİR? | RÖPORTAJ |
20/03/2011 tarihinde, 01:45 saatinde eklendi
Nasrullah: Bölgedeki devrimcilere yardıma hazırız
YDH- Hizbullah Genel Sekreteri Seyyid Hasan Nasrullah, ABD’nin bölgedeki devrimleri önleyemeyince destekliyor görüntüsü vermeye çalıştığını belirterek bölge halklarının bu hileye kanmayacağını söyledi.

YDH- Hizbullah Genel Sekreteri Seyyid Hasan Nasrullah, ABD’nin bölgedeki devrimleri önleyemeyince destekliyor görüntüsü vermeye çalıştığını belirterek bölge halklarının bu hileye kanmayacağını söyledi.

 

Hizbullah Genel Sekreteri Seyyid Hasan Nasrullah; Tunus, Mısır, Bahreyn, Libya ve Yemen’de yaşanan devrimleri desteklemek amacıyla bugün yaptığı konuşmada bu ülke halklarına seslenerek “Sizin zaferiniz için dua ediyoruz ve yararınıza olacak her alanda size yardım etmeye hazırız” dedi.

 

Bölgede yaşanan devrim süreçlerini “gerçek ve halka dayalı” ifadeleriyle niteleyen Seyyid Nasrullah, halk devrimlerinin gerçekleştiği rejimlerin Amerika’ya bağlı rejimler olduğunu belirterek burada gerçekleşen devrimlerin ise gerçek birer halk devrimi olduğunu söyledi ve “Tunus’ta, Mısır’da Bahreyn’de ve Libya’da gençlerin göğüslerini mermilere siper ettiğini gördük. Bu ise şiddet ve sindirmenin halkı sahne dışına itmede yetersiz kaldığını göstermektedir” dedi.

 

ABD ve Batı’nın kendilerine bağlı rejimlerin devamını sağlayacak değişimler istediğini belirten Hizbullah Genel Sekreteri, Batı’nın halkın değişim yönündeki talebini destekliyor gibi görünmesinin aldatıcı olduğunu söyledi ve “Bu hilelerin bölge halkları üzerinde hiçbir etkisi olmayacaktır. Çünkü halkların Amerikan politikaları konusundaki bilinç düzeyi yükselmiştir. Amerika bu rejimleri yıllarca desteklemiştir. Amerika bu rejimlerin suç ortağıdır. Bunların insan haklarına saygı ve baskı ve sindirmeye karşı oldukları iddiası, Filistin karşısındaki tutumları dolayısıyla inandırıcılıktan uzaktır” dedi.

 

Amerika’nın Yahudi yerleşkelerinin inşasının durdurulmasını öngören son BM kararını veto ettiğine dikkat çeken Seyyid Hasan Nasrullah, “Filistin halkı bombalanıyor, onların evleri yıkılıyor, Filistin’deki Müslümanların ve Hıristiyanların mukaddesatları tehdit ediliyor; buna rağmen mütecaviz destekleniyor. Amerika, İsrail’i desteklediği sürece insan hakları konusundaki tüm iddiaları yalandır” dedi.

 

Libya’daki devrimcilerin Lübnan Direnişi’nin 2006 yılındaki savaşta sergilediği direnişi örnek alarak uygulanan psikolojik savaş karşısında yılgınlık göstermemesi gerektiğini belirten Seyyid Hasan Nasrullah, Yemen’deki barışçı gösterilere karşı uygulanan şiddet karşısında da suskun kalınamayacağını söyledi.

 

Bahreyn’deki halkın barışçıl ve meşru hak taleplerine katliamla cevap verildiğini belirten Nasrullah, bu ülkede yaşananların etnik veya mezhebi bir yanının olmadığını ifade etti ve “Bahreyn’deki gösteriler tamamen barışçıldır, muhalifler orada tek bir cam bile kırmadılar. Bahreyn’de hiç kimse herhangi bir taşkınlık yapmadı. Buna karşı güvenlik güçleri, hastanelere bile hücum etti. İnsanların evini yıktı, bunlar İsrail yöntemleridir” diye konuştu.

 

Bölgede yaşanan gelişmelerle ilgili olarak Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın tutumundan övgüyle söz eden Hizbullah Genel Sekreteri, “Bahreyn konusunda sükut edenlere sormamız gerekiyor. Niçin Susuyorsunuz? Niçin bu hareket kınanıyor ve yaralılar bile suçlanıyor? Onların Şii olmasından dolayı mı? Bahreyn’deki muhaliflerin çoğunluğu Şii olduğu için onların kanı mubah mıdır? Onlar hakkında fetva yayımlanabilir öyle mi? Bu ne biçim bir haktır? Bizim hepimiz Filistin’in yanında yer aldık ve onu destekledik, kimse de Filistin halkının mezhebi nedir diye sormadı” dedi.

 

Konuşmasında İran’ın bölgedeki devrimlerle ilgili tutumunu da öven Nasrullah, “İran; Mısır, Tunus ve Libya’daki devrimleri en üst düzeyde destekledi. İran’ın Filistin konusundaki tarihi tutumu mezhebi mi yoksa ahlaki ve insani midir?” dedikten sonra isim vermeden Şeyh Yusuf el-Karadavi’yi Bahreyn konusundaki sessizliğinden dolayı eleştirdi ve “Hayretler içerisinde kalıyoruz. Bazıları Mısır’da insanları sokağa davet ediyor, Libya’da halkı Kaddafi’yi öldürmeye çağırıyor; ama mesele Bahreyn olunca kaleminin mürekkebi kuruyor” diye konuştu.

 

Halife, Mübarek ve Kaddafi rejimleri arasında hiçbir fark olmadığını belirten Seyyid Hasan Nasrullah, Bahreyn halkına seslenerek “Mezhepçi fetvalardan dolayı üzülmeyin, Sünniler içinde de sizi desteklemek için yükselen sesler var. Haklarınızı savunma konusunda dirençli olun. Sizin kanlarınız tağutları ortadan kaldıracaktır” dedi.

 

Paylaşım
Facebook da Paylaş
Yorum Yaz Yorum
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış
Diğer İlgili Başlıklar
Hasan Nasrallah, Hamas heyetini kabul etti 06-09-2020 tarihinde eklendi
Nasrullah: Sonunda saklandığınız deliklerden çıkacaksınız, acelemiz yok 30-08-2020 tarihinde eklendi
Mişel Aun: Hizbullah’ın limanda silah depolaması imkansız 18-08-2020 tarihinde eklendi
“Amonyum nitrat teröristlere verilmek için depoda tutuldu” 18-08-2020 tarihinde eklendi
Lübnan hükümetsizlik çıkmazında 13-08-2020 tarihinde eklendi
Lübnan’da yeni hükümet şartları 12-08-2020 tarihinde eklendi
UNIFIL’in görev süresi uzatılmayacak iddiası 10-08-2020 tarihinde eklendi
Lübnan, İsrail tehdidine rağmen petrol çıkarmaya başlıyor 26-02-2020 tarihinde eklendi
Nasrullah: Adil kısas ABD’nin bölgeden çıkarılmasıdır 06-01-2020 tarihinde eklendi
ABD’den Lübnan’da iç savaş çabası 20-12-2019 tarihinde eklendi
Güncel
14:22 (16.09.2020)
Sputnik Haber Ajansı kaynağı: Rusya, Türkiye'ye İdlib'deki gözlem noktalarının sayısını azaltmayı teklif etti, Türkiye öneriyi reddetti.
23:14 (23.08.2020)
Unews: İsrail rejimi ordusuna ait bir insansız uçak, Gazze'de Rafah kentinin doğusunda düştü.
23:18 (21.08.2020)
Şarku'l Avsat: Suudi Arabistan, Libya'daki ateşkesi olumlu karşıladı.
23:16 (21.08.2020)
Halife Hafter liderliğindeki Libya Ulusal Ordusu'nun Sözcüsü Ahmed Mismari: Libya Ordusu'nun ateşkesi reddettiğine dair haberler doğru değil.
23:46 (18.08.2020)
Unews: Deyr ez-Zor'daki Koniko gaz sahasındaki yasadışı Amerikan üssünün çok sayıda roketle vurulduğuna dair haberler geliyor.
23:19 (18.08.2020)
Amerika'nın Deyr ez-Zor'daki üssüne füze saldırısı yapıldı.
13:40 (17.08.2020)
Rusya el-Youm: Putin, Erdoğan'la yaptığı telefon görüşmesinde Libya'da çatışan taraflar arasında doğrudan müzakere başlatılmasının zaruretini vurguladı.
02:34 (14.08.2020)
İran'ın Venezuela Büyükelçisi, İran petrol tankerlerinin Amerika tarafından durdurulduğuna dair haberleri yalanladı.
Haftanın Yorumu
Alptekin DURSUNOĞLU
Yozlaşmış düzenler, lümpen devrimler
Siyasi Analizler
En Çok
Okunan Yorumlanan Paylaşılan
Hava Durumu
İstanbul Ankara İzmir
ISTANBUL ANKARA IZMIR
Piyasa Verileri
Anket
Türkiye'nin Irak politikasının hedefi ne olmalıdır?
Üç ayrı devlete bölünmesini desteklemek.
Ulusal birliğini ve toprak bütünlüğünü korumak.
Yeni federal bölgelerin kurulmasını sağlamak.
Mevcut durumun devamını desteklemek.
Yakın Doğu Haber ® 2006 - 2012
Sitede bulunun içerikler ve analizler kaynak gösterilerek alıntılanabilir  RSS Tasarım & Yazılım : Network Yazılım