HABERLER    SURİYE
ARAP DÜNYASI | SURİYE | FİLİSTİN | IRAK | İRAN | İSRAİL | LÜBNAN | ASYA | RUSYA | KÜRDİSTAN | ANALİZLER | KİMDİR? | RÖPORTAJ | GİZLİLİK POLİTİKASI |
28-05-2012 tarihinde, 17:43 saatinde eklendi
Görgü tanıklarının diliyle Hula katliamı
Görgü tanıklarının diliyle Hula katliamı
YDH- Suriye televizyonu, Humus kentinin Hula kasabasında 92 kişinin ölümüyle sonuçlanan saldırının görgü tanıklarının ifadelerini yayımladı.

 

YDH-Suriye televizyonu, Humus kentinin Hula kasabasında 92 kişinin ölümüyle sonuçlanan saldırının görgü tanıklarının ifadelerini yayımladı.

Suriye televizyonuna konuşan görgü tanıkları, 32’si çocuk 92 kişinin hayatını kaybetmesiyle sonuçlanan saldırının terörist gruplar tarafından gerçekleştirildiğini açıkladı.

Televizyona konuşan bir görgü tanığı, “Yüzlerce kişiyle saldırdılar, RPG’ler ve roketler taşıyorlardı. Sayıları çok fazla olduğu için evleri grup grup kuşatıyorlardı. Her grupta yaklaşık 50 kişi vardı. Duvarları delmek ve evlere girmek için roketlerle evlere ateş açtılar. Evlere girdikten sonra da yakıp yıktılar, öldürdüler ve cesetleri tahrip ettiler” dedi.

Bir kadın görgü tanığı terörist grupların giderek daha fazla sorun olmaya başladığını belirtirken, diğer bir kadın ise “katliamı ordu yapmadı, ordu bizleri korumaya çalışıyordu” dedi.

Suriye’nin BM Temsilcisi Beşşar el-Caferi de Birleşmiş Milletlerde yaptığı açıklamada saldırının ayrıntılarına ilişkin şunları söyledi: “Cuma namazından sonra yaklaşık 200-300 kişilik bir silahlı grup, öğleden sonra saat 2 civarında Hula’nın belli bir bölgesinde toplandı. Tanksavar roketlerini, havan toplarını ve makineli tüfekleri taşıdıkları pikap araçlarıyla el-Yebiyye yolunu kullanarak bölgedeki asayişi koruma güçlerine saldırdılar.

Bu saldırılar, saat 2’den gece 11’e kadar sürdü. Burada yarım saatlik bir çatışmadan söz etmiyorum. Öncesi, sonrası, planlaması olan bir saldırıdan bahsediyorum. Teröristler, güvenlik güçlerinin bulunduğu bölgeye yaptıkları saldırılardan sonra sivillerin olduğu tarafa yöneldiler. Ardından da Hula’ya bir kilometre mesafedeki diğer bir köye saldırdılar. Oradaki hastaneyi, halkın tarım ürünlerini ve evlerini ateşe verdiler. Hula yakınındaki eş-Şumariye adlı köyde onlarca masum insanı katlettiler.

Burada tek bir noktadaki bir olaydan söz etmiyoruz. Birçok küçük köyü kapsayan geniş çaplı bir silahlı eylemden söz ediyoruz.”

       

Paylaşım
Facebook da Paylaş
Yorum Yaz Yorum
Yorumlar
ahmet yücel tarafından 29-05-2012 15:35:41 Tarihinde yazıldı.
NE YAPMAYA ÇALIŞIYORSUNUZ?
SİTE YÖNETİCİLERİ SİZİ ANLAMAKTA GÜÇLÜK ÇEKİYORUM. BİZLERİ HAYAL KIRIKLIĞINA UĞRATIYORSUNUZ. SANKİ ZALİM DİKTATÖRÜN HABER AJANSI GİBİ DEĞERLENDİRMELRDE BULUNUYORSUNUZ.MERHAMET TİMSALİ BİR PEYGAMBERİN ÜMMETİ BUNLARI YAZABİLİR Mİ?HİÇ Mİ MERHAMETİNİZ KALMADI.
Editörün Notu : Anlaşılması güç olan nedir? Ana akım medyada yer almayan bir haberi kaynak belirterek yayımlamamız mı? Katar'ın el-Cezire'sinden veya Suudilerin el-Arabiya'sından haber yapınca "zalim bir diktatörün haber ajansı gibi" olmuyoruz da Suriye TV'sinden yapınca mı oluyoruz? Bu, bizim bir "değerlendirmemiz" değil kaynağını belirterek yayımladığımız bir haberdir, ana akım medyada yer alanları da okursunuz bunu da okursunuz size hangisi inandırıcı geliyorsa ona inanırsınız. Anlaşılması güç olan bir haberle değerlendirmenin farkını anlamamak ve meseleyi peygamber ve merhametle ilişkilendirerek tek sesli bir habercilik talebinde bulunmaktır. Saygılar. EDİTÖR
Yavuzhan Karagöz tarafından 29-05-2012 16:11:58 Tarihinde yazıldı.
İslamcıların siyaseti işte böyle olur
Atatürk Türkiyesi bu vahşete ortak olmazdı. Amerikanın peşinden gidip bir ülkeyi kana boğmazdı. Ahmet NECDET SEZER şerefli bir cumhurbaşkanıydı. ABD büyük elçisi ERİC EDELMAN ın tüm rezil TEHDİT VE UYARILARINA rağmen Suriye ye gitmiş ve ben bir Cumhurbaşkanıyım, nereye gideceğimi bir büyükelçi bana söyleyemez diye EDELMAN a haddini bildirmişti. Suriye yi IRAK la başlayan ateş siyasetinin içinden çekip almış ve en azından 9 yıl süre kazandırmıştı. AKP siyaseti ise Amerikanın peşinden gitmeyi İSLAMCILIK maskesiyle halka pazarlıyor. Şimdi Atatürkün izinde giden bir CUMHURBAŞKANI A.Necdet Sezer mi DARBECİ ve Hain, Yoksa AMERİKA ve İSRAİL adına hareket eden ve Sizlerinde demokrasi havarisi diyerek halka sunduğunuz ve Suriye de ki katliamların müsebbibini koruyan İKTİDAR mı? yüzlerce çocuğun kanı ATATÜRKÇÜLERİN Mİ ELİNDE AKP ve İSLAMCILARIN mı? Bu yorumumda da önceki yorumum gibi hiç bir hakaret ve aşağılama yoktur. Bilginize!
leyla tarafından 29-05-2012 22:57:31 Tarihinde yazıldı.
boşuna yazacağız ama
maaşı aldığınız patronlarınız belli tahran vs ama en azından bunu bir insan olarak yazayım.çok boş, çok yalancı ve gerçekten çoğu zaman oldukça tuşa gelen yazılarınız var...ısmarlama tamamı irancı şii siteler...bari biraz itibarınız kalsın sağlam ve doğru haber yapın yaw! cezireymiş bilmem cnn bbc'ymiş...sanki bunun dışında bir şey yok...esed ile cehenneme kadar yolunuz var.
Ahmed tarafından 30-05-2012 00:02:35 Tarihinde yazıldı.
nesnel habercilik
savaşan tarafların olduğu bir ortamda her tarafın söyledikleri ve yazdıkları iddiaları etraflıca araştırarak yayınlamak en doğrusudur. ancak çoğunluk anaakım medya grupları kimi haber ajanslarına abone olarak onların dağıttığı haberleri yayınlamaktadırlar. bunun nesnel habercilik anlayışına uymadığını tüm medya mensupları bilirler. ancak hiç kimse iş kaybetme riskinden dolayı yanlış haberleri yüksek sesle reddetmez. yaptığınız habercilik enazından şu tek taraflı haberciliğe itiraz temelinde değerlidir.
Eşref nas tarafından 30-05-2012 00:27:45 Tarihinde yazıldı.
Yanlış mukayese
Yavuzhan bey ,eski c.başkanı ile atatürkçülüğü birleştirip akp ile mukayese yaparak ,iki yanlışı yarıştırmış.Oysa her akıl sahibi bilir ki,ikiside bağımsız özgün olmayan sistem içi yapılandırılmalardır.İki yanlıştan bir doğru çıkmaz.Ayrıca islami değerlerin arkasına yaslanarak islamcılık uydurmasıyla Aziz islamımız sorgulanamaz.İslama teslim olanlar;dinin hükmüne itaat ederler.İslama teslim olmayıp heva ve heveslerine uyanlar;dini ve dinin hükümlerini kendilerine itaat ettirirler.Böylece al takke ver külah bir dümendir gider.Küresel sistemi ve onun uzantısı olan yapıları tespit etmeden sistem faş olmaz.İlahi hükme mutlak teslimiyetin dışındaki bütün beşeri sistemlerin insanlığa sunacağı tedavi reçetesi yoktur. Yine sistemin kontrolünde,dümen suyundaki paralel akım olarak devreye sokulan islamizasyon politikalarınında içinin boş olduğu anlaşılmadıkça,sistem malı götürür vatandaşta birbiriyle uğraşır durur.Fıtratı aramayan hiç bir düşünce labirentden çıkamaz.Selam ve dua ile.
Ümithan Yalçınkaya tarafından 30-05-2012 23:25:44 Tarihinde yazıldı.
Süper Güçlere İtaat Etmek
Değerli yorumcular; Amerika ve Avrupa ülkeleri anlaşmış,Birleşmiş Milletler denen 'tamamen bağımsız ve hakkaniyetle karar alabilen' bir mekanizma devreye girmiş,BOP planı devreye gireli çok olmuş,biz en harbi eşbaşkanlığını yapıyor durumdayız,'İnsan haklarına en saygılı ülkelerden biri' olan İsrail Suriyeyide 'bahardan' nasiplendirmek için gerekli dostluğu göstermekte,Ülkemizin en hassas Alevi-Sünni duyarlılığı tavana vurdurulmuş.EEEEE geriye ne kaldı? işgal için bahane.Yok bu saydığım büyük devletler haşaaa böyle bir oyun oynamazlar,sicillerinde böyle bir işgal yok,tamamen insancıl kaygılarla Esedi bitirmek istiyorlar ve de Esed giderse Suriye huzura kavuşur diye düşünüyorsanız...ALLAH HEPİNİZE AKIL FİKİR VE VİJDAN NASİP ETSİN NE DİYEYİM. Hiçbirşeyden anlamayan bir öğretmen.
Eşref nas'dan Leyla hanıma tarafından 31-05-2012 01:46:22 Tarihinde yazıldı.
Bari biraz itibarınız kalsın
Cehalet bilmemektir,cehli mürekkep ise bilmediğini bilmemektir.Bu sitenin Tahrandan maaş aldığını,doğru haber yapmadığını vb iddiaları ispat edemeyen,kendi ismini kendi belirlesin. Maşallah cehennem uçağına Esad'la birlikte epey bir yolcununda biletini kesmişsiniz.!? Samimi biriyseniz ve yanlış enforme ile bu haldeyseniz Allah sizi affetsin.Ama kasıt makamında taassub içinde velvele koparıyorsanız Allah müstehakınızı versin.Ömrünüzde bir defa olsun akledin ve şöyle düşünün : Esad rejimi zalimdir diktatördür,bu rejimin gitmesini isteyenler abd,ab,suud ve körfez krallıkları ve de israil diktatörlükleri,zulumleri tescilli,küresel sistemin işgalci ve zorba gasıpları olarak,hiç insanlığın hayrı için bir araya gelebilirmi? İşin ilginç yanı Ankara'da zincire eklemlenmiş.Eğer siz bu birlikteliği hala hayra yormak gibi dahiyane bir düşüncede ısrar ediyorsanız;sahip olduğunuz bu seçme kabiliyetinizle iftihar edebilirsiniz. Aslında bir günlük bile ömrü olmayan tağuti sistemlerin güç kaynağı,kendilerinden değil ahmaklıkta yarışan gönüllü destekcilerinden geliyor.İnşallah geç kalmadan akledip edepli olursanız;biraz itabarınız olur ve cehenneme kadar yolunuz olmaz. Selam,dua, hidayet hepimiz için varacağımız menzil olsun...
Abdullah tarafından 31-05-2012 09:44:20 Tarihinde yazıldı.
ESED i hedef tahtasına koyanlar...
Suriye üzerinde oynanan ve Türkiyenin en öndeki piyon olduğu oyunu dile getirince hemen ESED le özleştirenlere; Siz BBC nin, CNN nin ve bunlar gibi ABD pisrail kaynaklı haberleri durmadan servis ettiğinizde neden pisraille yada ABD ile bir olmuyorsunuz da, Neden Pisrailci olmuyorsunuzda biri başka bir haber verince hemen esedçi oluyor. Neden siz ortadoğu eş başkanlığı yapanların ABD ve Pisrail ve İngiltere ile haşrolacağını düşünmüyorsunuz da, buna muhalif ağzını açanların Esed le haşrolunacağını düşünüyorsunuz. NEden körsünüz. Konu Esed i savunmak değilki konu ABD ve İsrail Taşeronluğuna karşı çıkmaktır bunu da mı anlamıyorsunuz.
Diğer İlgili Başlıklar
Halep’te otobüse roket saldırısı 13-05-2022 tarihinde eklendi
Haseke’de bombalı saldırı, ABD askerleri yaralandı 27-04-2022 tarihinde eklendi
ABD, Suriyeli Kürtleri birleştirmeye çalışıyor 18-04-2022 tarihinde eklendi
Emirlikler’den İsrail ve Mısır’a Suriye açıklaması 24-03-2022 tarihinde eklendi
Katar rejiminden Suriye itirafları 24-03-2022 tarihinde eklendi
Şam: Batı, orman kanunu dayatıyor 18-03-2022 tarihinde eklendi
ABD’den Erbil saldırısı sonrasında yeni tedbirler 17-03-2022 tarihinde eklendi
SDG, Şam’la görüşme için Moskova’ya heyet gönderiyor 25-02-2022 tarihinde eklendi
BM: Suriye’de 14.6 milyon insan insani yardıma muhtaç 24-02-2022 tarihinde eklendi
İsrailli askeri yetkililerden Suriye itirafı 23-02-2022 tarihinde eklendi
Güncel
12:18 (01.03.2022)
El Meyadin: Ukraynalı bir yetkili, Belarus güçlerinin sınır kenti Çernigiv'e girdiğini bildirdi.
14:26 (24.02.2022)
El Cezire: Ukrayna'ya ait bir askeri uçak düştü, 5 kişi öldü.
14:22 (24.02.2022)
El Arabiya: Rusya hava araçları Kiev'e 20 kilometre mesafedeki Hostomel kentine saldırıyor.
14:11 (24.02.2022)
El Cezire: Ukrayna cumhurbaşkanının danışmanı, Kiev yakınındaki askeri havaalanı çevresinde şiddetli çatışmalar yaşandığını bildirdi.
14:01 (24.02.2022)
Unews: Rusya savaş uçakları, Ukrayna'nın başkenti Kiev'in üstünde uçuyor.
13:05 (01.02.2022)
Irak'ın Nasıriye kentinde Amerikan askeri lojistik konvoyuna saldırı.
23:07 (14.09.2021)
Amerikan F15E savaş uçakları Irak Suriye sınır şeridine saldırdı. Saldırıda Halk Seferberlik Güçlerine ait iki araç vuruldu; ama can kaybı yaşanmadı.
14:09 (04.09.2021)
Pakistan İstihbarat Servisi Başkanı general Faiz Hamid, Taliban'ın davetiyle Kabil'e gitti.
Haftanın Yorumu
Alptekin DURSUNOĞLU
Erbil’den mesaj: “Şehit Süleymani, General Süleymani’den” daha tehlikeli
Siyasi Analizler
En Çok
Okunan Yorumlanan Paylaşılan
Hava Durumu
İstanbul Ankara İzmir
ISTANBUL ANKARA IZMIR
Yakın Doğu Haber ® 2006 - 2012
Sitede bulunun içerikler ve analizler kaynak gösterilerek alıntılanabilir  RSS Tasarım & Yazılım : Network Yazılım