HABERLER    SURİYE
ARAP DÜNYASI | SURİYE | FİLİSTİN | IRAK | İRAN | İSRAİL | LÜBNAN | ASYA | RUSYA | KÜRDİSTAN | ANALİZLER | KİMDİR? | RÖPORTAJ | GİZLİLİK POLİTİKASI |
25-07-2012 tarihinde, 00:28 saatinde eklendi
Manaf Talas, Suriye’de geçiş sürecine hazırlanıyor
Manaf Talas, Suriye’de geçiş sürecine hazırlanıyor
YDH- İsmi, Suriye'deki geçiş sürecine liderlik edecekler arasında geçen General Manaf Talas, yeni süreç için Suriye halkına birlik çağrısı yaptı.

 

YDH-İsmi, Suriye'deki geçiş sürecine liderlik edecekler arasında geçen General Manaf Talas, yeni süreç için Suriye halkına birlik çağrısı yaptı.

Adı, Suriye'deki geçiş sürecine liderlik edecek Askeri Konsey Başkanı olarak geçen Manaf Talas, el-Arabiya TV'ye yaptığı özel açıklamayla, Suriye’deki görevlerinden istifa ettiğini net bir şekilde açıklamamakla birlikte Suriye yönetiminin ülkedeki krize yaklaşım tarzını kabul etmediğini belirtti ve Beşşar Esed sonrası yeni Suriye için birlik çağrısı yaptı.

Manaf Talas, açıklamasında "Sizlere, Suriyeli bir yetkili olarak değil Suriye halkının bir evladı olarak sesleniyorum. Demokratik ve özgür bir Suriye kurmak için birleşmeliyiz. Bağımsız kurumlar ve birleşik Suriye için çalışmalıyız. Esed sonrası Suriye'ye hizmet etmek için birleşmeye çağırıyoruz. Suriye Ordusu'ndaki şerefli subaylar, ülkedeki katliam yöntemini benimsemektedir. Suriye, şahıslardan büyüktür" dedi.

Talas'ın bu açıklaması, Suriye muhalefetinin siyasi ve askeri kanadındaki liderler tarafından "Talas'ın istifası" olarak değerlendirildi. Özgür Suriye Ordusu Askeri Konsey Başkanı Mustafa eş-Şeyh, General Talas'ın istifasını şerefli bir durum olarak gördüğünü belirtirken "Talas'ın geçiş sürecine liderlik edip etmeyeceği" şeklindeki bir soruya, "Suriye halkı, karar verecektir" dedi. Eş-Şeyh, Talas'ın Suriye yönetiminden istifa etmesinin, Suriye rejimini olumsuz etkileyeceğini söyledi.

Suriye Devrimi Genel Kurulu Sözcüsü Bessam Ceara, "Talas, Suriye halkının saflarında yer almaya karar verdi" diyerek, Talas'ın Suriye rejimiyle bağlarını koparmasını önemli bir gelişme olarak gördüğünü söyledi. Ceara "Menaf Talas'tan sonra babası ve eski savunma bakanı olan Mustafa Talas'ın da rejimle bağlarını kopardığını ilan etmesini bekliyoruz" dedi. Suriyeli muhaliflerden Kemal Lebvani, Talas'ın istifasını memnuniyetle karşıladıklarını söyledi.

Suriye Ulusal Konsey Üyesi Semir Neşşar ise Talas'ın istifasının Suriye Ordusu'nda yeni istifaları tetikleyeceğini belirtti. Şu ana kadar Ulusal Konsey'le Talas arasında bir temasın sağlanamadığını belirten Neşşar "Talas'tan sonra çok sayıda subay, Suriye halkının yanında yerlerini alacaktır" dedi.

El-Arabiya televizyonunun kaynaklarına göre Suriye Cumhurbaşkanı eski Yardımcısı Abdulhalim Haddam, Suriye Eski Savunma Bakanı Mustafa Talas ve Cumhurbaşkanı Beşşar Esed'in amcasının oğlu Ribel Esed, Manaf Talas'ın yeni sürece önderlik edeceği plan üzerinde girişimde bulunmuştu.

Talas'ın Suriye'deki krizin idare ediliş şekline tepki gösterdiği için Suriye Ordusu'ndaki üst düzey liderlerle ayrılığa düştüğü iddia edilmişti. Temmuz ayının ilk haftasında Suriye'den ayrılarak Fransa'ya giden Talas'ın babası Mustafa Talas'la bir süre önce Suriye'ye döndüğü bildirilmişti.


Paylaşım
Facebook da Paylaş
Yorum Yaz Yorum
Yorumlar
osman tarafından 25-07-2012 14:14:19 Tarihinde yazıldı.
Bu nasıl bir devrim?
Bu nasıl bir devrim ki terazinin bir kefesi boşalıp diğeri dolunca herşey yoluna girmiş oluyor.Asker ve komutanlar ayrılıp diğer safa geçiyorlar ve kurulacak yeni hükümeti oluşturmaya başlıyorlar.Mademki esed zalim ve işlerini bu askerlere yaptırmış yeni kurulacak hükümette bunların ne işi var.Madem bunlar iyi insanlardı da esedle ne işleri vardı.Aldıkları maaş uğruna zalim esede ses çıkartmadıklarına göre demekki katar daha fazla teklif ettide diğer safa geçtiler.
Diğer İlgili Başlıklar
Amerika, Tenef operasyonunun mesajını aldı 21-10-2021 tarihinde eklendi
Tenef’teki ABD üssüne saldırı 21-10-2021 tarihinde eklendi
Suriye’nin Tedmur bölgesine hava saldırısı 14-10-2021 tarihinde eklendi
Golan halkından işgalin genişletilmesine tepki 11-10-2021 tarihinde eklendi
Suriye ile normalleşme süreci hızlanıyor 06-10-2021 tarihinde eklendi
Suriye ordusu İdlib’e operasyon hazırlığında 06-10-2021 tarihinde eklendi
Suriye, Cezayir'deki Arap Birliği'ne katılabilir 05-10-2021 tarihinde eklendi
Cebel Zaviye’de iki taraflı savaş hazırlığı 05-10-2021 tarihinde eklendi
Suriye’den Tahrir Şam’a darbe 04-10-2021 tarihinde eklendi
ABD: İdlib’de üst düzey el-Kaide liderini öldürdük 01-10-2021 tarihinde eklendi
Güncel
23:07 (14.09.2021)
Amerikan F15E savaş uçakları Irak Suriye sınır şeridine saldırdı. Saldırıda Halk Seferberlik Güçlerine ait iki araç vuruldu; ama can kaybı yaşanmadı.
14:09 (04.09.2021)
Pakistan İstihbarat Servisi Başkanı general Faiz Hamid, Taliban'ın davetiyle Kabil'e gitti.
23:19 (27.08.2021)
Pentagon Sözcüsü: Taliban, Kabil havaalanındaki askeri bölümlerden hiçbir yere hakim değil.
23:18 (27.08.2021)
Taliban: Kabil havaalanının Amerikan güçlerinin bulunduğu küçük bir bölüm hariç büyük bölümünü ele geçirdik.
23:07 (27.08.2021)
Hamas Siyasi Büro Üyesi Musa Ebu Merzuk, Moskova'da Rusya Devlet Başkanı Ortadoğu Özel Temsilcisi Mihail Bogdanov'la görüştü.
01:14 (05.08.2021)
El Meyadin muhabiri: İsrail savaş uçaklarının güney bölgelerinde uçuşuyla birlikte patlama sesleri duyuluyor.
13:47 (29.07.2021)
Irak'ın Nasıriye kentinde Amerikan güçlerine ait iki askeri lojistik konvoy saldırıya uğradı.
00:01 (14.07.2021)
El Meyadin: Kudüs'ün kuzeyineki Kalandiya kontrol noktasında ırkçı İsrail rejimi güçlerine ateş açıldı.
Haftanın Yorumu
Alptekin DURSUNOĞLU
İşte İlham Aliyev’in “İsrail burada nerede?” sorusunun cevabı
Siyasi Analizler
En Çok
Okunan Yorumlanan Paylaşılan
Hava Durumu
İstanbul Ankara İzmir
ISTANBUL ANKARA IZMIR
Yakın Doğu Haber ® 2006 - 2012
Sitede bulunun içerikler ve analizler kaynak gösterilerek alıntılanabilir  RSS Tasarım & Yazılım : Network Yazılım