HABERLER    KÜRDİSTAN
ARAP DÜNYASI | SURİYE | FİLİSTİN | IRAK | İRAN | İSRAİL | LÜBNAN | ASYA | RUSYA | KÜRDİSTAN | ANALİZLER | KİMDİR? | RÖPORTAJ | GİZLİLİK POLİTİKASI |
07-11-2012 tarihinde, 16:46 saatinde eklendi
Talabani’den Süleymaniye’yi Kürdistan’dan çıkarma tehdidi
Talabani’den Süleymaniye’yi Kürdistan’dan çıkarma tehdidi
YDH- Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani’nin Kürdistan’ın bağımsızlığını ilan etmesi durumunda Süleymaniye’yi Kürdistan Bölgesinden çıkarma tehdidinde bulunduğu bildirildi.

 

YDH-Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani’nin Kürdistan’ın bağımsızlığını ilan etmesi durumunda Süleymaniye’yi Kürdistan Bölgesinden çıkarma tehdidinde bulunduğu bildirildi.

Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani, Irak Başbakanı Nuri Maliki'yle Kürdistan Bölge Başkanı Mesud Barzani ve el-Irakiye Başkanı Iyad Allavi arasındaki krize çözüm bulmak için siyasi parti liderleriyle görüşmelerine devam ediyor.

Kuveyt’te yayımlanan es-Siyase gazetesinde yer alan habere göre Irak'taki siyasi hayatın meçhule sürükleneceği endişesi ve korkusunun yaşandığı bir süreçte Barzani'nin merkezi hükümetle olan sorunu aşamaması halinde Kürdistan'da bağımsız devlet kurma girişimine karşı Cumhurbaşkanı Talabani, Süleymaniye ilinin Kürdistan'dan çıkacağı tehdidinde bulundu.

Talabani, Irak'ta yeni bakanlar kurulu senaryolarının görüşüldüğü toplantılara başkanlık ederken Maliki'nin bakanlar kurulunda güvenlik ve petrol kozlarını elinde tutmak istediği bildirildi.

El- Irakiye Lideri İyad Allavi ise Maliki'nin hükümeti tek taraflı kurma girişimine karşı Suriye'de olduğu gibi bir devrime başlama tehdidinde bulunduğu ileri sürüldü. Allavi'ye göre Iraklılar silahlı bir devrime başlamaları halinde Maliki'nin otoritesini koruması mümkün değil.

Şii İttifakı'yla el-Irakiye ya da Şii İttifakı'yla Kürt İttifakı arasında gerçekleştirilen ikili görüşmeler de tarafların birbirlerini suçlamasıyla sonuçlandı.

Maliki cephesi, Barzani ve Allavi'yi Baas liderlerinden İzzet İbrahim el-Duri'yle irtibatta olmak ve Baas liderlerini Kürt bölgesinde ağırlamakla suçladı.

Talabani'nin krize siyasi çözüm bulmak için başlattığı girişimin sonuçsuz kalması halinde Maliki'nin anayasanın kendisine verdiği güç kullanma hakkına başvuracağı, Bağdat'la Erbil arasındaki krizi askeri güç kullanarak çözmek istediği iddia edildi.

Irak Başbakanı Nuri el-Maliki’nin askeri güç kullanarak Kürdistan'ı dış dünyaya bağlayan Türkiye, Suriye ve İran'la olan sınırları kontrol altına almayı planladığı öğrenildi.

Es-Siyase gazetesinde yer alan habere göre Mesut Barzani'nin Kürdistan bölgesinin idaresinden sorumlu oğlu Mesrur Barzani, olası bir saldırıya karşı hazırlıklar yapıyor. Barzani'nin hazırlıklar kapsamında savunma silahlarına yatırım yaptığı, Güney Kore'den tank ve füze savarlar satın aldığı ve yüzlerce Kürt savaşçının da askeri eğitimlerine ağırlık verildiği öğrenildi.

Maliki'ye yakın kaynaklar, Bağdat'taki merkezi hükümetin yetkililerinin Kürdistan bölgesindeki bir kişiyi tutuklama hakkını da verecek şekilde genişletilmesinin gündemde olduğunu belirttiler. Böylece merkezi hükümet, Kürdistan bölgesinde tutuklanmasını istediği bir kişi için Bağdat'tan askeri güç gönderebilecek.

Paylaşım
Facebook da Paylaş
Yorum Yaz Yorum
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış
Diğer İlgili Başlıklar
Erbil’deki insansız uçak saldırısına dair iddialar ve belirsizlikler 09-06-2022 tarihinde eklendi
Erbil, Petrol gelirlerini Bağdat’a teslim etmiyor 25-04-2022 tarihinde eklendi
Bağdat’tan Ankara’ya tepki, Erbil’den destek 21-04-2022 tarihinde eklendi
Türkiye’nin Irak’taki PKK operasyonları Erbil’le anlaşmanın sonucu 19-04-2022 tarihinde eklendi
Erbil’den İsrail’e kuşku verici uçuş 15-04-2022 tarihinde eklendi
Erbil’den Suudilere Yemen desteği 21-03-2022 tarihinde eklendi
Erbil’deki İsrail istihbarat üssüyle ilgili yeni ayrıntılar 16-03-2022 tarihinde eklendi
Barzani’den federal mahkeme kararına tepki 16-02-2022 tarihinde eklendi
Irak Federal mahkemesinden Erbil’e kötü haber 15-02-2022 tarihinde eklendi
Barzani’den yabancı askeri varlığına destek 13-01-2022 tarihinde eklendi
Güncel
12:18 (01.03.2022)
El Meyadin: Ukraynalı bir yetkili, Belarus güçlerinin sınır kenti Çernigiv'e girdiğini bildirdi.
14:26 (24.02.2022)
El Cezire: Ukrayna'ya ait bir askeri uçak düştü, 5 kişi öldü.
14:22 (24.02.2022)
El Arabiya: Rusya hava araçları Kiev'e 20 kilometre mesafedeki Hostomel kentine saldırıyor.
14:11 (24.02.2022)
El Cezire: Ukrayna cumhurbaşkanının danışmanı, Kiev yakınındaki askeri havaalanı çevresinde şiddetli çatışmalar yaşandığını bildirdi.
14:01 (24.02.2022)
Unews: Rusya savaş uçakları, Ukrayna'nın başkenti Kiev'in üstünde uçuyor.
13:05 (01.02.2022)
Irak'ın Nasıriye kentinde Amerikan askeri lojistik konvoyuna saldırı.
23:07 (14.09.2021)
Amerikan F15E savaş uçakları Irak Suriye sınır şeridine saldırdı. Saldırıda Halk Seferberlik Güçlerine ait iki araç vuruldu; ama can kaybı yaşanmadı.
14:09 (04.09.2021)
Pakistan İstihbarat Servisi Başkanı general Faiz Hamid, Taliban'ın davetiyle Kabil'e gitti.
Haftanın Yorumu
Alptekin DURSUNOĞLU
Erbil’den mesaj: “Şehit Süleymani, General Süleymani’den” daha tehlikeli
Siyasi Analizler
En Çok
Okunan Yorumlanan Paylaşılan
Hava Durumu
İstanbul Ankara İzmir
ISTANBUL ANKARA IZMIR
Yakın Doğu Haber ® 2006 - 2012
Sitede bulunun içerikler ve analizler kaynak gösterilerek alıntılanabilir  RSS Tasarım & Yazılım : Network Yazılım