HABERLER    ARAP DÜNYASI
ARAP DÜNYASI | SURİYE | FİLİSTİN | IRAK | İRAN | İSRAİL | LÜBNAN | ASYA | RUSYA | KÜRDİSTAN | ANALİZLER | KİMDİR? | RÖPORTAJ | GİZLİLİK POLİTİKASI |
30-08-2018 tarihinde, 21:30 saatinde eklendi
Ensarullah: Emirlikleri öyle bir vuracağız ki yalanlayamayacaklar
Ensarullah: Emirlikleri öyle bir vuracağız ki yalanlayamayacaklar
Yemen ordusu, Birleşik Arap Emirliklerinin her noktasının füzelerinin ve insansız uçaklarının menzili içerisinde olduğunu açıkladı.

YDH-İran’da yayımlanan Cevan gazetesinin haberine göre Suudi koalisyonunun Yemenli sivilleri hedef alan saldırıları sürerken, Yemenli liderler de Suudi koalisyonuna yönelik tehdit düzeyini arttırdı.  

Suudi Arabistan, Yemenlilerin Dubai havaalanına yaptığı insansız uçak saldırısına misilleme yapıp Sana havaalanına saldırarak Birleşik Arap Emirlikleri’nin Yemen saldırısına yönelik yalanlamasını değersiz hale getirmiş oldu.

Ensarullah Hareketi Sözcüsü yaptığı açıklamada “Birleşik Arap Emirlikleri rejimi çok yakında öyle bir gerçeklikle karşı karşıya kalacak ki onu yalanlaması veya o konuda demagoji yapması kolay olamayacak” dedi.

Suudi Arabistan ve müttefiklerinin Yemenli sivillere yönelik saldırılarına dünyanın gösterdiği tepkiler artarken Suudi Veliahdı Muhammed bin Salman, Suudi askeri yetkililerine yaptığı bir konuşmada onlardan bu eleştirileri dikkate almamalarını istedi ve “Yemenli kadınları ve çocukları korkutmak gerektiğini” söylediği bildirildi.

Ensarullah hareketi Sözcüsü Muhammed Abdusselam, Facebook’taki kişisel sayfasından yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Samad-3 insansız hava uçağının saldırısının ardından Abu Dabi havaalanı ile ilgili gerçekler ortaya çıkınca Birleşik Arap Emirlikleri rejimi, bunu bir tesadüfmüş gibi göstermeye çalıştı.

Birleşik Arap Emirlikleri yakında öyle bir gerçeklikle karşı karşıya kalacak ki onu yalanlaması ve o konuda demagoji yapması çok zor olacak.”

Yemen Ordusu Sözcüsü Şeref Lokman da el-Mesire televizyonuna verdiği demecinde Yemen ordusunun füzelerinin ve insansız uçaklarının Birleşik Arap Emirlikleri’nin tüm karşı tedbirlerine rağmen hedefine ulaştığını söyledi ve yatırımcılardan Emirlikleri terk etmesini istedi.

Şeref Lokman şöyle dedi: “Dubai uluslararası havaalanına saldırı gösterdi ki Birleşik Arap Emirliklerinin her noktası bizim füzelerimizin ve insansız uçaklarımızın menzili içerisindedir.

Biz bütün kozlarımızı bir sepete koymuyoruz. Yeni sürprizler yapacağız. Abu Dabi havaalanından sonra uluslararası Dubai havaalanına yönelik saldırı, düşmanın işlediği cinayetlere karşı bir misillemeydi. Samad-3 saldırısı hedefine ulaştı ve bu saldırı sonrasında Dubai havaalanı bir müddet çalışamaz hale geldi.”

Buna karşın Birleşik Arap Emirlikleri Ensarullah Hareketi’nin Dubai havaalanına yönelik saldırısını yalanladı ve havaalanının olağan şekilde faaliyette olduğunu belirtti.

Bu sırada Emirliklere ait Sky News Arapça kanalı Arap koalisyonu uçaklarının Yemen’deki Deylemi askeri havaalanına ve Sana havaalanına 11 saldırı düzenlediğini ve uçakların bu havaalanlarının üstünde yoğun bir şekilde uçtuğunu bildirdi.     

Ensarullah Sözcüsü Muhammed Abdusselam, Twitter’daki kişisel sayfasından yaptığı açıklamada “Suudiler ile Emirlikler, saldırının hemen ardından Yemen’i bombalamaya başladı. Geçen gece boyunca beyhude bir şekilde Sana havaalanını ve Deylemi hava üssünü bombaladılar.”

Abdusselam şöyle devam etti: “Bu saldırıların hiçbir değeri yoktur, mütecaviz koalisyon, yıkmak ve yok etmekten başka bir şey yapamıyor. Vahşi saldırıları dertlerini ve başarısızlıklarını daha da rezil hale getiriyor. Yemen hava  kuvvetleri artık Emirliklerin havaalanlarını da tıpkı Suudilerin havaalanları gibi hedef menziline almayı başarmıştır.”

“Belki” savaş suçu

Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Komisyonu uzmanları Yemen’e yapılan 11 saldırıyla ilgili hazırladıkları 41 sayfalık raporda Suudi Arabistan liderliğindeki koalisyonun pazarlara, düğün törenlerine, cenaze törenlerine ve balıkçı teknelerine saldırdığını belirtti.

Reuters haber ajansının bildirdiğine göre Birleşmiş Milletlerin bağımsız insan hakları uzmanları, Suudi koalisyonunun Yemen’de çarşılara, düğün ve cenaze törenlerine ve balıkçı teknelerine yönelik saldırılarında sivil kayıpların arttığını belirtti ve bu saldırıların bazılarının “belki savaş suçu” olabileceğini ifade etti.

Söz konusu uzmanlar, Suudi-Emirlikler koalisyonunun Yemen limanlarına ve Sana havaalanına uyguladıkları sıkı ablukanın da savaş suçu kanıtı oluşturabileceğini söyledi. “Çünkü bu abluka Yemenlileri en temel hayati imkan ve araçlardan mahrum ediyor” dedi.  

Bu raporda ayrıca Birleşmiş Milletlerin veya Suudi koalisyonunun Hudeyde kıyılarında yaptıkları incelemelerde Yemen’e silah ulaştırıldığına dair hiçbir kanıt bunulamadığı belirtildi.

41 sayfalık raporun bir bölümünde şöyle deniyor: “Sivil kayıplarının büyük çoğunluğu Suudi-Emirlikler koalisyonunun hava saldırılarından dolayı olmuştur. Geçen üç yıl boyunca yerleşim bölgelerine, pazarlara, düğün ve cenaze törenlerine, cezaevlerine, sivil gemilere ve teknelere, hatta sağlık kuruluşlarına bu tür saldırılar yapılmıştır.”    

Birleşmiş Milletlerin Yemen konusundaki İnsan Hakları Komisyonu Araştırma Komitesi’nin başkanlığını Tunuslu Uzman Kamil Cendubi üstlendi.

Bu araştırma komitesi tarafından yayımlanan raporda Amerika ve İngiltere’nin Suudi koalisyonuna silah ve istihbarat desteğine dair hiçbir işarette bulunulmadı.

Bununla birlikte Suudilerin İran’la ilgili iddialarının aksine raporda İran’ın adı da yer almadı.

Yemen’deki Arap Koalisyonu Sözcüsü Turki el-Maliki ise şöyle dedi: “Biz her uluslararası örgütle her türlü ilişkiyi kabul ediyoruz. Ancak bu örgütlerin tarafsız ve Birleşmiş Milletlerin insan haklarıyla ilgili faaliyetlerine ve ilkelerine bağlı olması gerekir ve Ensarullah’ın ihlallerine karşı sessiz kalmaması gerekir.”

“Yemenli kadınları ve çocukları korkutmak gerek”

İsminin açıklanmasını istemeyen bir kaynak, Suudi Veliahdı Muhammed bin Salman’ın Yemen’e saldıran Suudi koalisyonunun askeri yetkilileriyle yaptığı toplantıda onlardan Yemen’deki sivillere yönelik saldırılara gösterilen uluslararası tepkilere aldırış etmemelerini söyledi.

Habere göre Muhammed bin Salman, söz konusu toplantıda komutanlara hitaben şöyle dedi: “Uluslararası eleştirilere aldırış etmeyin! Biz Yemen halkının nesilleri üzerinde büyük bir etki yaratmak istiyoruz. Yemenli kadınların ve çocukların Suudi Arabistan’ın adını duyduğunda titremelerini istiyoruz.”

Bu bilgiyi nakleden kaynak, Muhammed bin Salman’ın bu sözlerini “şoke edici” diye niteledi.

Çeviri: YDH

Paylaşım
Facebook da Paylaş
Yorum Yaz Yorum
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış
Diğer İlgili Başlıklar
Ensarullah: Ulusal diyaloga hazırız 10-05-2022 tarihinde eklendi
Sanaa: Suudiler Yemen’i siyonistlere teslim etmeye çalışıyor 27-04-2022 tarihinde eklendi
Yemenliler, Emirliklere ait geminin personelini serbest bıraktı 26-04-2022 tarihinde eklendi
Sanaa: Suudilerin barış niyeti yok 25-04-2022 tarihinde eklendi
El Kaide, Suudilerin kurduğu Yemen konseyine bağlılığını bildirdi 22-04-2022 tarihinde eklendi
Sanaa hükümetinin ilk siyasi zaferi 21-04-2022 tarihinde eklendi
İngiltere Mansur Hadi’nin serbest bırakılması için devrede 21-04-2022 tarihinde eklendi
Amerika, Yemen dosyasını resmi olarak devraldı 18-04-2022 tarihinde eklendi
Sanaa: Suudiler ve Emirlikler Yemen batağından çıkmaya çalışıyor 13-04-2022 tarihinde eklendi
Mansur Hadi, üslubunu değiştirdi; Sanaa -Kahire uçak seferleri başlıyor 05-04-2022 tarihinde eklendi
Güncel
12:18 (01.03.2022)
El Meyadin: Ukraynalı bir yetkili, Belarus güçlerinin sınır kenti Çernigiv'e girdiğini bildirdi.
14:26 (24.02.2022)
El Cezire: Ukrayna'ya ait bir askeri uçak düştü, 5 kişi öldü.
14:22 (24.02.2022)
El Arabiya: Rusya hava araçları Kiev'e 20 kilometre mesafedeki Hostomel kentine saldırıyor.
14:11 (24.02.2022)
El Cezire: Ukrayna cumhurbaşkanının danışmanı, Kiev yakınındaki askeri havaalanı çevresinde şiddetli çatışmalar yaşandığını bildirdi.
14:01 (24.02.2022)
Unews: Rusya savaş uçakları, Ukrayna'nın başkenti Kiev'in üstünde uçuyor.
13:05 (01.02.2022)
Irak'ın Nasıriye kentinde Amerikan askeri lojistik konvoyuna saldırı.
23:07 (14.09.2021)
Amerikan F15E savaş uçakları Irak Suriye sınır şeridine saldırdı. Saldırıda Halk Seferberlik Güçlerine ait iki araç vuruldu; ama can kaybı yaşanmadı.
14:09 (04.09.2021)
Pakistan İstihbarat Servisi Başkanı general Faiz Hamid, Taliban'ın davetiyle Kabil'e gitti.
Haftanın Yorumu
Alptekin DURSUNOĞLU
Erbil’den mesaj: “Şehit Süleymani, General Süleymani’den” daha tehlikeli
Siyasi Analizler
En Çok
Okunan Yorumlanan Paylaşılan
Hava Durumu
İstanbul Ankara İzmir
ISTANBUL ANKARA IZMIR
Yakın Doğu Haber ® 2006 - 2012
Sitede bulunun içerikler ve analizler kaynak gösterilerek alıntılanabilir  RSS Tasarım & Yazılım : Network Yazılım