HABERLER    FİLİSTİN
ARAP DÜNYASI | SURİYE | FİLİSTİN | IRAK | İRAN | İSRAİL | LÜBNAN | ASYA | RUSYA | KÜRDİSTAN | ANALİZLER | KİMDİR? | RÖPORTAJ | GİZLİLİK POLİTİKASI |
07-09-2020 tarihinde, 23:18 saatinde eklendi
Aruri: Filistinli gruplar kapsamlı direnişte anlaştı
Aruri: Filistinli gruplar kapsamlı direnişte anlaştı
Hamas Siyasi Büro Başkan Yardımcısı Salih el-Aruri, geçen perşembe günü Beyrut ve Ramallah’ta yapılan Filistinli grupların "genel sekreterler" toplantısında, zorluklarla baş etmek için üç yol üzerinde anlaşmaya varıldığını söyledi.

YDH - Hamas Siyasi Büro Başkan Yardımcısı Salih el-Aruri, el-Meyadin TV'ye verdiği röportajda, Filistinli grupların üzerinde anlaştığı bu üç yolu şöyle sıraladı:

1- Birleşik bir Filistin liderliği oluşturarak ilhak planına karşı koymak;

2- FKÖ'yü herkesi ve üçüncü yolu içerecek şekilde yeniden inşa etmek için bir tarih ve belirli adımlar içeren pratik bir vizyonu beş hafta içinde sunmak amacıyla uzmanlaşmış bir organ oluşturmak;

3- Filistin’deki bölünmenin sona erdirilmesi.

Aruri sözlerinin devamında, başarıya ulaşacak bir formül ortaya çıkarmak için Filistinli grupların genel sekreterleriyle günlük temas halinde olduklarını ifade etti.

“Ulusal yolu geliştirmek ve pratik uygulamalara gitmek, bizim ve el-Fetih hareketinin stratejisidir" diyen Hamas lideri, "El Fetih'teki kardeşlerle temasa geçtik ve konuyu çevreleyen tehlikelerle baş etmek için Ebu Mazin'e (Mahmud Abbas’a) bir mesaj gönderdik" ifadelerini kullandı.

Salih el-Aruri, "Yüzyılın anlaşması”nı reddeden grupların pozisyonlarının birleştiğini vurgulayarak, “Direniş, devrim ve halkımızın iradesiyle taleplerimizi elde edeceğiz, siyasi müzakerelerle değil” dedi.

Hamaslı lider, genel sekreterler toplantısının kapanış bildirisinin, Filistin halkının kapsamlı direniş hakkını onayladığını da belirtti ve ekledi: “Şu anda Batı Şeria'daki halk direnişi üzerinde anlaşıyoruz.”

Aruri, “Yüzyılın anlaşması”, "ilhak" ve İsrail’le “normalleşme”nin Filistin halkını arkadan bıçaklama ve Filistin davasına bir ihanet olduğunu vurgulayarak, "bölünmeyi ve iç rekabeti kabul etme seçeneğimiz yok" dedi.

El Fetih ile büyük dosyalardaki tüm anlaşmazlıkları kısa sürede sona erdirme umudunu dile getiren Aruri, Rusya'nın Hamas’a, Moskova'da fraksiyonlar arasında bir toplantı yapma arzusunu bildirdiğini ve Filistin uzlaşmasını sağlayacak ve bölünmeyi sona erdirecek her türlü çabaya hazır olduklarını belirtti.

Hamas lideri, “Ortak uzlaşma komitesinin, Rusya'nın Filistinli gruplara daveti bağlamında olmasını istiyoruz.” ifadesini kullandı.

Aruri, Kassam Tugayları’nın uzlaşma konusundaki tavrı ile ilgili olarak ise, Kassam Tugayları’nın direnişi ve silahlarını etkilemeyen her Filistin uzlaşmasını desteklediklerini vurguladı.

Aruri ayrıca, Türkiye, Katar ve Mısır ile Lübnan Meclis Başkanı Nebih Berri'nin, grupların Genel Sekreterler Konferansı'nın yapılmasını teşvik ettiğini de belirtti.

Hasan Nasrallah'ın temsil ettiği Hizbullah'ın pozisyonunun da Filistin fikir birliğini güçlü bir şekilde desteklediğini bildiren Aruri, Nasrallah’ın Filistinli grupların uzlaşma yolunda ilerlemesini dilediğini ifade etti.

Hamas ve Hizbullah arasındaki ilişki hakkında da konuşan Aruri, direnişin Hamas ile Hizbullah arasındaki ortak payda olduğuna ve uluslararası ve bölgesel rollere ilişkin vizyonlarının aynı olduğuna işaret etti.

Bölgedeki tüm meselelerin ana hatlarında ve direnişe karşı risklerin tespitinde Hizbullah ile aynı fikirde olduklarını vurgulayan Hamas lideri, Hizbullah’ın tüm fraksiyonları ile Filistin direnişinin tarihi bir destekçisi olduğunu ve desteğinin hiç durmadığını belirtti.

Aruri sözlerini devamında, “Sayın Nasrallah ile Kudüs'ün koşullarını, yüzyılın anlaşmasını, ilhak planını ve Filistin uzlaşma çabalarını tartıştık” dedi.

Aruri, Gazze'deki tırmanış ve ateşkesin BAE-İsrail anlaşmasıyla bağlantılı olmadığını açıklayarak, "Gazze üzerinde dayanmaya hazır olmadığımız bir baskı aşamasına geldik ve açık bir savaşa hazırdık." dedi.

“İşgalle her an başa çıkmaya ve yüzleşmeye tamamen hazırız” diyen Aruri, açık bir çatışma olursa tüm İsrail iç cephesinin savaşın bir parçası olacağını vurguladı.

Paylaşım
Facebook da Paylaş
Yorum Yaz Yorum
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış
Diğer İlgili Başlıklar
Filistin direnişi: Cehennemin kapılarını açarız 15-09-2021 tarihinde eklendi
Gazze’ye hava saldırısı 18-06-2021 tarihinde eklendi
Filistin direnişinden Mescid-i Aksa uyarısı 10-06-2021 tarihinde eklendi
Kudüs’ün güneybatısında büyük yangın 04-06-2021 tarihinde eklendi
Özerk Yönetim direniş yanlılarını tutukluyor 02-06-2021 tarihinde eklendi
Haaretz, gazetesinden itiraf 27-05-2021 tarihinde eklendi
Filistin Demokratik Kurtuluş Cephesi: Şehit Süleymani’nin çabaları meyvesini verdi 26-05-2021 tarihinde eklendi
Hamas’tan Suriye Cumhurbaşkanına teşekkür 22-05-2021 tarihinde eklendi
Filistin direnişi: Direniş Ekseni bu zaferin ortağıdır 21-05-2021 tarihinde eklendi
İsrail rejimi diz çöktü 20-05-2021 tarihinde eklendi
Güncel
23:07 (14.09.2021)
Amerikan F15E savaş uçakları Irak Suriye sınır şeridine saldırdı. Saldırıda Halk Seferberlik Güçlerine ait iki araç vuruldu; ama can kaybı yaşanmadı.
14:09 (04.09.2021)
Pakistan İstihbarat Servisi Başkanı general Faiz Hamid, Taliban'ın davetiyle Kabil'e gitti.
23:19 (27.08.2021)
Pentagon Sözcüsü: Taliban, Kabil havaalanındaki askeri bölümlerden hiçbir yere hakim değil.
23:18 (27.08.2021)
Taliban: Kabil havaalanının Amerikan güçlerinin bulunduğu küçük bir bölüm hariç büyük bölümünü ele geçirdik.
23:07 (27.08.2021)
Hamas Siyasi Büro Üyesi Musa Ebu Merzuk, Moskova'da Rusya Devlet Başkanı Ortadoğu Özel Temsilcisi Mihail Bogdanov'la görüştü.
01:14 (05.08.2021)
El Meyadin muhabiri: İsrail savaş uçaklarının güney bölgelerinde uçuşuyla birlikte patlama sesleri duyuluyor.
13:47 (29.07.2021)
Irak'ın Nasıriye kentinde Amerikan güçlerine ait iki askeri lojistik konvoy saldırıya uğradı.
00:01 (14.07.2021)
El Meyadin: Kudüs'ün kuzeyineki Kalandiya kontrol noktasında ırkçı İsrail rejimi güçlerine ateş açıldı.
Haftanın Yorumu
Alptekin DURSUNOĞLU
Yorgunların uzlaşmasıyla doğan Taliban emirliği
Siyasi Analizler
En Çok
Okunan Yorumlanan Paylaşılan
Hava Durumu
İstanbul Ankara İzmir
ISTANBUL ANKARA IZMIR
Yakın Doğu Haber ® 2006 - 2012
Sitede bulunun içerikler ve analizler kaynak gösterilerek alıntılanabilir  RSS Tasarım & Yazılım : Network Yazılım