HABERLER    RUSYA
ARAP DÜNYASI | SURİYE | FİLİSTİN | IRAK | İRAN | İSRAİL | LÜBNAN | ASYA | RUSYA | KÜRDİSTAN | ANALİZLER | KİMDİR? | RÖPORTAJ | GİZLİLİK POLİTİKASI |
25-09-2020 tarihinde, 13:03 saatinde eklendi
Zyuganov: “Kremlin kendine gelmezse...”
Zyuganov: “Kremlin kendine gelmezse...”
Hazal YALIN

Rusya Federasyonu Komünist Partisi lideri Gennadiy Zyuganov’un “liberal” elite saldırıları özellikle anayasa değişikliği tartışmalarından beri şiddetlendi.

Zyuganov dün de dikkat çekici bir açıklamada bulundu ve şöyle dedi:

“Ulus düşmanı kesinlikle yıkıcı bir siyaset yürüten beşinci kolun nüfuz ve baskısı daha da güçleniyor. Bu beşinci kolun başında Siluanov, Kudrin, Jirinovski, Navalnıy bulunuyorlar. Bu, iktidardaki “sistem-içi liberaller”in ve liberal “sistem-dışı muhalefet”in ilan edilmemiş ideolojik ve taktik ittifakı.”

Zyuganov’un saydığı isimlerden Anton Siluanov, 2011’den beri Maliye Bakanı ve hükümet içindeki neoliberalizm yanlılarının başında geliyor. Aleksey Kudrin, Sayıştay başkanı. Jirinovski, bilindiği gibi, Liberal Demokrat Parti genel başkanı. Navalnıy ise, malum, neoliberal “muhalefet”in Nemtsov’dan beri altın çocuğu.

Zyuganov, bu grupların her bir liderinin kendince ayrı bir işlevi olmakla birlikte ortak bir ideolojiye sahip olduklarını vurguladı. Zyuganov’a göre bu, “devletin ekonomiden, mali ve sosyal alanlardan bütünüyle çıkartılması, her şeyin bütünüyle özelleştirilmesi, batının küreselleşmeci organlarının dikte ettikleri siyasetin uygulanması.”

RFKP lideri özellikle Maliye Bakanı Siluanov’u hedef aldı. Siluanov’un sosyal giderlerden kesinti siyasetini sert bir şekilde eleştiren Zyuganov, yoksulluk sınırında yaşayanların 2020’nin ikinci çeyreğinde 1,3 milyon kişi daha artarak 20 milyona çıktığını hatırlattı. Ülkenin yarısının günde 7 dolara yaşamak zorunda olduğunu söyleyen  Zyuganov, “Bu, Afrika seviyesi,” dedi.

Rusya’da dolar kuru şu anda 75 ruble civarında.

Zyuganov, Sayıştay Başkanı Kudrin’in 21 Eylül’de Duma’nın Bütçe ve Vergi Komitesi oturumunda, son kalan devlet mülklerinin de önümüzdeki 5—6 yıl içinde satılmasını önerdiğini hatırlattı.

Kudrin, böylelikle özelleştirmelerden yılda 200—300 milyar ruble geleceğini söylemişti.

Komünist Partisi lideri, kriz şartlarında bu mülkleri değerlerinin çok azına sadece Rusya oligarklarının almaya kalkacağını, onların da vergi ödemeyeceklerini belirtti ve özelleştirmede, ülkenin esenliği için değil, egemenliğin zayıflaması için ısrar edildiğini vurguladı.

Zyuganov, Kremlin’in ülke için zaruri olan bir istikamet değişikliği yerine seçim manipülasyonuna başvurduğunu ileri sürdü. 13 Eylül’de Rusya’nın birçok bölgesinde yapılan yerel seçimlerde birçok Komünist Parti adayı son anda seçimlerin dışında bırakılmıştı. KP lideri, bu manipülasyonlara 2021 Duma seçimlerinde de başvurulacağını beklediğini vurguladı, ancak bu yolda gidilirse sadece kargaşa ve kaos doğacağını söyledi.

Zyuganov Kremlin’in “sol kanattaki oyları çekmek için yorulmak bilmeksizin solcu partileri parçaladığını” da ileri sürdü.

Zyuganov, Kremlin’in, “halkçı iktisadi girişimleri devlet tekellerinin tersine devletten bir kuruş almadan en yüksek verimlilikle çalıştıkları için yıkmakla” da suçladı.

Zyuganov daha ziyade, Komünist Partisi’nin başkanlık adayı olan Pavel Grudinin’in son derece verimli Lenin Sovhozu’nu kastediyor.

 “Rusya’da şu an olan her şeyi Amerikan küreselleşmeciliğinin sonucu saydığını” söyleyen Zyuganov, iktidarın seslendirdiği yurtsever sloganlara rağmen gidişatın dışarıdan belirlendiğini iddia etti. KP lideri, “bunun faşizmden bile tehlikeli olduğunu” söyledi ve şöyle dedi:

“Günümüzde rusofobi ve Sovyet düşmanlığı, küreselleşmecilerin başlıca silahı. Kremlin kendine gelmezse, küreselleşmeciler Rusya’yı kundaklayacaklar.”

Zyuganov’un, anayasa değişikliği referandumu sürecindeki yazılarımda da ifade ettiğim gibi, iktidarı neoliberal elite karşı tercihe zorlayarak Keynesçi bir yola itmeye çalıştığını söylemek mümkün. Bunun ne kadar başarılı olacağını zaman gösterecek.

 

Hazal Yalın. Çoğunluğu klasik Rus edebiyatından kırktan fazla çevirisi var. Aralarında Tolstoy, Dostoyevski, Saltıkov-Şçedrin, Gogol, Turgenyev, Puşkin, Zamyatin, Kuprin, Gonçarov, Leskov, Grin, Zoşçenko, Strugatski Kardeşler gibi yazarların bulunduğu çeviriler, Kırmızı Kedi, Kitap, İthaki, Helikopter, Remzi gibi yayınevlerinde yayınlanıyor. Güncel makaleleri genellikle Yakın Doğu Haber’de (ydh.com.tr) yayınlanıyor. @Hazal_Yalin

Paylaşım
Facebook da Paylaş
Yorum Yaz Yorum
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış
Diğer İlgili Başlıklar
Ukrayna krizi ve Avrupa’nın çevrecilikteki çifte standardı 05-07-2022 tarihinde eklendi
Patruşev: “Hedefler değişmedi” 05-07-2022 tarihinde eklendi
Putin’in iki konuşması ve bir yorum 03-07-2022 tarihinde eklendi
Rusya: Batı Suriye’de hala terörü destekliyor 30-06-2022 tarihinde eklendi
Moskova Tel Aviv gerginliği nereye gidiyor? 20-06-2022 tarihinde eklendi
Lavrov: ‘Batı’nın gözü’ beni ilgilendirmiyor 17-06-2022 tarihinde eklendi
Kremlin’den Türkiye’nin Suriye operasyonu konusunda açıklama 15-06-2022 tarihinde eklendi
Lavrov: Körfez’in güvenliği için İran’la ortak girişim başlattık 02-06-2022 tarihinde eklendi
Pentagon: Rusya Suriye’deki güçlerini Ukrayna’ya çekiyor 26-05-2022 tarihinde eklendi
Almanya’da mülteci ayrımcılığı 23-05-2022 tarihinde eklendi
Güncel
12:18 (01.03.2022)
El Meyadin: Ukraynalı bir yetkili, Belarus güçlerinin sınır kenti Çernigiv'e girdiğini bildirdi.
14:26 (24.02.2022)
El Cezire: Ukrayna'ya ait bir askeri uçak düştü, 5 kişi öldü.
14:22 (24.02.2022)
El Arabiya: Rusya hava araçları Kiev'e 20 kilometre mesafedeki Hostomel kentine saldırıyor.
14:11 (24.02.2022)
El Cezire: Ukrayna cumhurbaşkanının danışmanı, Kiev yakınındaki askeri havaalanı çevresinde şiddetli çatışmalar yaşandığını bildirdi.
14:01 (24.02.2022)
Unews: Rusya savaş uçakları, Ukrayna'nın başkenti Kiev'in üstünde uçuyor.
13:05 (01.02.2022)
Irak'ın Nasıriye kentinde Amerikan askeri lojistik konvoyuna saldırı.
23:07 (14.09.2021)
Amerikan F15E savaş uçakları Irak Suriye sınır şeridine saldırdı. Saldırıda Halk Seferberlik Güçlerine ait iki araç vuruldu; ama can kaybı yaşanmadı.
14:09 (04.09.2021)
Pakistan İstihbarat Servisi Başkanı general Faiz Hamid, Taliban'ın davetiyle Kabil'e gitti.
Haftanın Yorumu
Alptekin DURSUNOĞLU
Erbil’den mesaj: “Şehit Süleymani, General Süleymani’den” daha tehlikeli
Siyasi Analizler
En Çok
Okunan Yorumlanan Paylaşılan
Hava Durumu
İstanbul Ankara İzmir
ISTANBUL ANKARA IZMIR
Yakın Doğu Haber ® 2006 - 2012
Sitede bulunun içerikler ve analizler kaynak gösterilerek alıntılanabilir  RSS Tasarım & Yazılım : Network Yazılım